Corona Virüsün Çocuk Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nedir?


75
734 Paylaşım, 75 points

Corona virüs dünya genelinde hemen her yaştan insanı etkisi altına almayı başardı. Hayatı durma noktasına getiren bu virüs, yaşlıları olduğu kadar çocukları da etkiliyor. Bu yazımızda Corona Virüsün Çocuk Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs her yaşta etkisini göstermeye devam ediyor. Dünya genelinde yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu hastalık daha uzun bir süre etki etmeye devam edecek gibi görünüyor. Corona virüs büyükleri olduğu kadar çocukları da etkiliyor. Corona virüsün çocukların hem sağlığı hem de psikolojisi üzerinde ağır etkileri olabiliyor.CORONA VİRÜSÜN ÇOCUK SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Corona virüs salgını başladığından bu yana daha çok yaşlıları etkilediği yönünde bilgiler yer alıyor. Bunun yanı sıra çocukların daha az etkilendiği ancak taşıyıcı olarak çok fazla kişiye bulaştırabilecekleri de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Corona virüs her ne kadar çocuklar için yayma etkisi ile gündemde olsa da özellikle bağışıklık sistemi düşük olan çocuklarda öldürücü etkiye bile sahiptir. Bu nedenle çocukların Corona salgını boyunca mutlaka korunması gerekmektedir.

CORONA VİRÜSTEN ÇOCUKLARI NASIL KORUMALIYIZ?

Corona virüs salgınından etkilenmemesi için çocukların mutlaka korunması gerekir. Corona virüsten çocukları nasıl korumalıyız sorusuna şu şekilde verilebilir;

  • Çocukların bağışıklığını güçlü tutmak: Çocukların hastalıklardan korunması için bağışıklıklarının güçlendirilmesi gerekir. Özellikle Corona virüs salgınından korumak için çocukların sağlık beslenmesine, düzenli uyumasına daha fazla özen göstermek gerekmektedir.
  • Çocukların ellerini doğru şekilde yıkadığından emin olmak: Çocukları Corona virüs salgınından korumak için mutlaka bağışıklıklarını güçlendirmek gerekir. Öncelikle temizlik konusunda çocukların eğitilmesi gerekir. Su ve sabunla ellerin yıkanması önemlidir. Eller sabunlandıktan sonra 20 saniye boyunca her yerine sabun gelecek şekilde ovulması gerekir.
  • Çocukların her yüzeye dokunmasını engellemek: çocukların her yüzeye dokunması, Corona kapma ihtimallerini artırmaktadır. Bu nedenle çocukların mümkün olduğunca yüzeylere temasını kısıtlamak gerekir.
  • Çocukları kapalı alanlara götürmemek: Çocukları kapalı ortamlardan uzak tutmak da Corona virüsünden korumak için önemlidir. Kapalı alanlarda virüsün bulaşma ihtimali çok daha fazladır. Bu nedenle çocukların mümkün olduğunca bu tür ortamlardan uzak tutulması, götürmek zorunda kalındığı durumlarda ise ortamın dezenfektanının doğru şekilde yapılması gerekir.
  • Çocukları hasta kişilerden uzak tutmak: çocukların hasta kişilerle bir arada olması, virüs yönünden riske girmelerine neden olmaktadır. Ailede hasta birisi varsa mutlaka çocukları korumak adına maske takmalarını talep etmek gerekir.

CORONA VİRÜSÜN ÇOCUK PSİKOLOJİK SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Corona virüs çocukların sağlığına olduğu gibi psikolojisine de etki etmektedir. Çocuklar, bu zorlu süreçten psikolojik olarak daha kolay etkilenirler. Yaşayacakları kaygı ile baş etmek büyüklerden çok daha zor olacaktır.

Bir evde sıklıkla Corona virüs salgınından söz edilmesi, çocukların çok etkilenmesine neden olur. Çocukların bu kaygısını yok etmek için anne babaların ” Evet, böyle bir virüs var. Corona virüsü biliyor ve tanıyoruz ama hayatımızın merkezine de almıyoruz. Daha öncede buna benzer olaylar yaşandı; kuş gribi, domuz gribi gibi. Bunlar sonsuza dek sürmedi, geldi ve geçti. Biz gerekli önlemleri alıyoruz, sağlıklı besleniyoruz, kendimizi koruyoruz ve güvendeyiz” şeklinde konuşması çoketkili olacaktır.

ÇOCUKLARI CORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİNDEN KORUMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Çocukları Corona virüsün psikolojik etkilerinden korumak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Endişeli ve sıkıntılı hissetmenize neden olabilecek haberleri izlemekten, okumaktan veya dinlemekten kaçınmak gerekir.
  • Temel planlarınızı yeniden hazırlamak, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak ve pratik adımlar öğrenmek için güvenilir kaynaklardan bilgi alınmalıdır.
  • Gün içerisinde yalnızca belirli saatlerde, bir veya iki kez salgınla ilgili yeni haberleri takip etmek gerekir.
  • Salgın hakkında ani ve neredeyse sürekli haber akışı takip etmek, daha fazla endişelenmeye neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir