Corona Virüse Yakalandığını Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli


81
794 Paylaşım, 81 points

Corona virüs, son ayların en büyük felaketi oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs salgını hala etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizde de etkili olan Corona virüs, insanları oldukça tedirgin etmeyi başarmış durumda. Bu yazımızda Corona Virüse Yakalandığını Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs Mart ayından bu yana ülkemizde de görülmeye başladı. Birçok kişinin bu virüse yakalanması, birçok kişinin de yakalanma korkusu yaşamasına neden oldu. İnsanlar, Corona virüse yakalanıp yakalanmadığı konusunda endişe yaşarken, Corona virüse yakalandığını düşünenler ise ne yapması gerektiği konusunda ne yazık ki bilgi sahibi değil.CORONA VİRÜSE YAKALANDIĞINI DÜŞÜNENLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Corona virüs dünya genelinde etkili olan oldukça kuvvetli bir virüs türü. 11 Mart tarihinden bu yana ülkemizde de görülmeye başlayan bu tehlikeli virüs, her gün can almaya devam ediyor. Birçok alanda tedbirlerin alınmasıyla birlikte ülkemizde gerilemeye başlayan salgın sonrası hayat normalleşmeye başlasa da insanlar hala bu virüse yakalanma korkusunu taşıyorlar.

Corona Virüse Yakalandığını Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

 • Bir kişinin Corona virüse yakalandığını anlaması için kendisinde virüs belirtilerinin olması gerekir.
 • Corona virüs belirtisi olduğunu tespit eden kişilerin mutlaka maske kullanması gerekir.
 • Virüs belirtisi olduğu için aile sağlık hekimliğine gitmesi gerekir. Sağlık hekimliğine gidenlerin basit ve az belirti gösteriyor olması gerekir. Aile sağlık hekimliğine sağlıklı insanların da gittiği düşünülerek çok belirgin belirt taşıyanların bu alanları tercih etmemesi gerekir.
 • Kendisinde Corona virüs belirtisi olduğunu düşünenlerin öncelikle sağlık ekiplerine haber vermesi gerekir. Kişinin sağlık durumu çok kötü değilse en yakın sağlık kuruluşuna gidebilir. Daha ağır durumlarda ambulans talep edilmelidir.
 • Kendisinde Corona virüs belirtisi olan kişilerin solunum yolu ile bulaşma durumunu göz önünde bulundurarak hapşırma, esneme ya da öksürme durumunda ağız dirsek içi ile kapatılmalıdır.
 • Virüs belirtileri gösteren kişi mutlaka ellerini sık sık yıkamalıdır. Böylece ellerinden başkalarına virüs bulaştırma ihtimali düşürülmüş olur.
 • Corona virüs belirtisi gösteren kişiler sağlık kuruluşuna başvurduktan sonra hemen gerekli tedavi programına alınacaktır.
 • Sağlık ekipleri, Corona virüs belirtisi gösteren kişinin durumunu göz önünde bulundurarak evde tedavi ya da hastaneye tedavi yöntemlerinden birisini uygulayacaktır.
 • Corona virüse yakalandığını düşünen bir kişinin ilk fırsatta çevresi ile iletişimini kesmesi ve kendisini karantinaya alması, bulaş riskini önlemek açısından oldukça akıllıca bir hareket olacaktır.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Corona virüs olduğunu düşünen bir kişinin öncelikle kendisinde belirti olup olmadığına bakması gerekir. Corona virüsün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış belirli belirtileri bulunmaktadır. Corona virüs belirtileri şu şekilde sıralanır;

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Hafif ishal

CORONA VİRÜS TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Corona virüs belirtileri ile sağlık kuruluşuna başvuruda bulunan bir kişinin virüs taşıyıp taşımadığını anlamak için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testinin yapılması gerekir. Bu test için bir çubuk yardımı ile belirti bulunan kişinin boğazından ve burnunun iki deliğinden de sürüntü örneği alınmalıdır. Bu sürüntü örneğinin test sıvısı ile karıştırılmasının ardından testin pozitif ya da negatif olduğu makine eşliğinde yapılır. Makineden alınan sonuç pozitif ise hastaya hemen en doğru şekilde tedavi süreci uygulanacaktır.

Corona virüse yakalanmamak için bu zorlu süreçte insanların kendilerini korumaya alması çok önemlidir. Maskesiz dışarıya çıkmamak ve sosyal mesafeyi korumak, virüse yakalanma oranını oldukça azaltacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir