Corona Virüse Karşı Sosyal Mesafe Neden Önemlidir?


68
664 Paylaşım, 68 points

Corona virüs salgını ülkemizle birlikte tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Corona virüsten etkilenmemek için en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de sosyal mesafe kuralı. Bu yazımızda Corona Virüse Karşı Sosyal Mesafe Neden Önemlidir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüsle mücadele, tüm dünya için en önemli konulardan birisi haline geldi. Ölümcül etkileri bulunan bu rahatsızlık nedeniyle on binlerce insan ne yazık ki hayatını kaybetti, on binlerce kişi ise hayatta kalabilmek için mücadele veriyor.SOSYAL MESAFE NEDİR?

Corona virüsten korunmanın ilk ve en önemli şartlarından birisi sosyal mesafe. Sosyal mesane nedir şu şekilde açıklanabilir; sosyal mesafe, fiziksel mesafe olarak da adlandırılabilir. Bu kelimenin anlamı, insanların birbirinden belirli bir mesafeye kadar uzak durmasıdır. Corona virüsün bulaşmasını ve yayılmasını engellemek için diğer insanlar ile araya sosyal mesafe koymak şarttır.

Corona virüs döneminde insanlar ile araya sosyal mesafe koymak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

  • Diğer insanlardan en az 2 metre uzakta kalmak
  • Kalabalık yerlerden uzak durmak
  • Zorunlu olmayan her türlü seyahatten kaçınmak
  • Maskesiz ve eldivensiz bir yere gitmemek
  • Toplu taşıma araçlarından kaçınmak
  • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak

Sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğu başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarınca altı çizile çizile söylenmektedir. Corona virüse yakalanmamak için sosyal mesafe kuralına dikkat etmek oldukça önemlidir.

SOSYAL MESAFE NEDEN UYGULANMALIDIR?

Sosyal mesafe neden uygulanmalıdır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Salgın hastalıklarda bulaşıcılığın artmasının başlıca nedenlerinden birisi, insanların birbiri ile fazla iç içe olmasıdır. Yakın temas sonucu bulaşan bu hastalıkların temelinde virüs taşıyan bir kişinin hapşırması ve öksürmesi sonucunda havaya bıraktığı virüslü damlacıkların mesafeyi korumayan diğer bireye kolaylıkla ulaşması yatmaktadır.

Özellikle Corona virüs sürecinde yapılan araştırmalarda hiçbir semptom göstermeden virüsü taşıyan kişilerin sosyal mesafe kurallarına uymadığı için virüsü çok fazla kişiye yayabildiği ortaya çıkartılmıştır. Böyle bir durumdan zarar görmemek için bu dönemde virüs taşısın ya da taşımasın tüm insanlarla araya sosyal mesafe koymak gerekir.

CORONA VİRÜSE KARŞI SOSYAL MESAFE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Corona Virüse Karşı Sosyal Mesafe Neden Önemlidir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; sosyal mesafe terimi özellikle son bir yılda en sık duyulan terimlerden birisidir. Tüm dünyada çok sayıda kişinin ölümüne neden olan oldukça kuvvetli bir virüs olarak bilinen ve hakkında çok az bilginin bulunduğu Corona virüsten korunmak için sosyal mesafeye çok dikkat etmek gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesine neden olacak kadar tehlikeli olan Corona virüs, insandan insana çok kolay şekilde bulaşmaktadır. Virüslü bir kişi ile yakın temasta olmak ve sosyal mesafe kurallarına uymamak, kısa sürede virüsü almak anlamına gelmektedir.

Corona virüsün bulaşma yolunun solunum yolu olduğu bilinmektedir. Yani bu virüs insandan insana hapşırma, öksürme ve hatta yüksek sesle konuşma sırasında ağızdan dışarıya atılan damlacıklar yolu ile bulaşmaktadır. İnsanlar Corona virüsü bu damlacıkların ağız, burun ya da gözlerine girmesi ile alırlar.

Corona virüs bulaşması durumunda virüs insan vücudunda boğaza, solunum yollarına ve akciğerlere yerleşir. Akciğerlere inmesi kişinin zatürre olması ve ağır şekilde geçirmesi demektir. Akciğerleri ele geçiren Corona virüs, kişinin nefes almasına bile izin vermeyecek kadar ağır şekilde seyreden. Bu da ölümcül etkileri de ne yazık ki ortaya çıkarmaktadır. Corona virüsün zorlu etkilerini yaşamamak ve hasta olmamak için sosyal mesafe kurallarına mutlaka dikkat etmek gerekir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir