Corona Virüse Karşı Sebze Ve Meyveler Nasıl Dezenfekte Edilmeli


80
794 Paylaşım, 80 points

Corona virüs sürecinde insanlar virüsten kurtulmak için hemen her türlü önlemi almaya çalışıyor. Günlük hayatta tüketilen sebze ve meyvelerden de virüsün geçme ihtimali olması, insanların bu ürünleri de dezenfekte etmeye başlamasına neden oldu. Bu yazımızda Corona Virüse Karşı Sebze Ve Meyveler Nasıl Dezenfekte Edilmeli sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs, oldukça kolay şekilde bulaşan bir virüs türü olarak herkesi korkutmaya devam ediyor. Her şekilde bulaşma özelliğine sahip olan bu virüsün doğru şekilde temizlenmeyen sebze ve meyvelerden de bulaşma ihtimali söz konusu.CORONA VİRÜSE KARŞI SEBZE VE MEYVELER NASIL DEZENFEKTE EDİLMELİ

Corona virüsten korunmak için kişisel temizlik ile birlikte tüketilen sebze ve meyvelerin temizliğine de çok dikkat etmek gerekir. Ticaret Bakanlığı’ nın 81 il genelinde verdiği kararın ardından marketler meyve ve sebzeleri poşetleyerek satmaya başladı. Buna rağmen poşetlenme öncesinde sebze ve meyvelerin ne kadar temiz olduğu kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Corona Virüse Karşı Sebze Ve Meyveler Nasıl Dezenfekte Edilmeli sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

 • Kir, kum, böcek ve diğer ilaçları meyve ve sebzelerden gidermek için bol suyla dezenfekte edilmelidir. Bol su her daim gıdaların mikroplardan arınmasında büyük bir role sahiptir.
 • Yiyeceklerini kesinlikle sabun, deterjan vs gibi temizlik malzemeleriyle dezenfekte etmemek gerekir.
 • Ambalaj içerisinde satın alınan ürünlerin temiz olduğunu düşünmemek gerekir. Dışarıdan satın aldığınız her meyve ve sebzeyi bolca yıkanmalıdır.
 • Yiyeceklerinizi 3 dakika boyunca 65 derece sıcaklıkla pişirmek gerekir. Bu sıcaklık virüslerin ortadan kalmasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır.
 • Corona virüse karşı alınacak bir diğer önlem ise dışarıdan ürün tüketimini bir süreliğine sınırlandırmaktır. Mümkün olduğunca evde kendi kontrolünüzde pişirilen yemekleri tercih edilmelidir

HASSAS SEBZE VE MEYVELER NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Hassas sebze ve meyvelerin temizliği için her zaman yüksek basınçlı bol su ile yıkanmalıdır. Özellikle domates, mantar, çilek, dut ve böğürtlen gibi besinlerin daha hassas yıkanması gerekir. Yıkamanın ardından hassas sebze ve meyveler mutlaka süzülmelidir. Topraklı sebze meyvelerin bir süre suda bekletilmesi doğru olacaktır.

YEŞİLLİKLER NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Yeşilliklerin temizliği için büyük bir kaseye su doldurduktan sonra yeşillikleri içine atmak gerekir. Bir süre suda bekleyen yeşillikleri süzdükten sonra bu sefer sirkeli ya da karbonatlı suda bekletmek doğru olacaktır. 5 dakika suda bekletilen yeşillikler, ardından kevgir vasıtasıyla süzülmelidir. Yeşilliklerin daha temiz olması için bir kez daha suda bekletmek çok daha güvenilir olacaktır.

KÖKLÜ SEBZELER NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Köklü sebzelerin temizliği için genel olarak biraz daha detaylı temizlik gerekir. Patates, havuç, kereviz ve turp gibi köklü sebzeler, mümkün olduğunca bol su altında fırçalanarak temizlenmelidir. Fırçalama işleminin ardından köklü sebzeler bol su altında mutlaka iyice durulanmalıdır.

MEYVELER NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Meyve temizliği için bol su kullanmak gerekir. Meyvelerin ovalanarak yıkanması doğru olacaktır. Ovarak iyice temizlenmiş olan meyveleri temiz tabağa koyarak tüketmek gerekir. Doğrudan el teması, Corona virüsün bulaşma ihtimalini artıracaktır. Bu nedenle tabak üzerinden el teması olmadan tüketim doğru olacaktır.

YİYECEKLER CORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNUR?

Yiyecekleri Corona virüsten korumak için belirli alanlarda bazı tedbirler almak gerekir. Yiyecekler Corona virüsten nasıl korunur sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Çiğ ve tüketime hazır gıdaları kesinlikle ayrı bölümlerde saklanmalıdır.
 • Çiğ etin dolapta yer alan diğer gıdalara bakteri vs. bulaştırmaması için sızdırmaz kaplarda saklanmalıdır.
 • Çiğ yiyecekler ve yemeye hazır yiyecekleri için farklı doğrama tahtaları kullanılmalıdır.
 • Çiğ yiyeceklerde kullanılan bıçaklar ve diğer mutfak eşyalarını bol su ve deterjan yardımıyla iyice dezenfekte etmek gerekir.
 • Çiğ et veya kümes hayvanlarını suda yıkanmamalıdır. Bunun yerine zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için iyice pişirmeye ve mutfak ekipmanlarınızı temiz tutmaya özen göstermek gerekir.

CORONA VİRÜSE KARŞI MUTFAK NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüsle mücadele kapsamında meyve ve sebzeler kadar mutfak temizliği de çok önemlidir. Corona virüse karşı mutfak nasıl temizlenmelidir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Herhangi bir yiyecek hazırlamadan önce elleri en az 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Yıkama işleminiz sırasın eller ağıza, göze veya buruna yaklaştırılmamalıdır.
 • Meyve veya sebzeler gerek temizliğini olsun gerekse pişirmesini her daim eldiven kullanarak yapılmalıdır.
 • Yiyecekler her daim önerilen sıcaklıklarda pişirilmelidir.
 • Mümkün olduğunca dondurulmuş hazır gıdalar tüketilmemelidir. Kendi sağlığınız ve aileniz için her daim besin değeri yüksek doğal gıdalar tercih edilmelidir.
 • Pişirilen yemekleri mümkün olduğunca günlük olarak hazırlamak gerekir. Aile için hazırlanan yemek yalnızca bugün yetecek kadar yapılmalıdır.
 • Mutfakta mümkün olduğu sürece çöp biriktirilmemelidir. Çöp kutusu mutfak dışında balkona konmalıdır. Eğer balkon kullanım yoksa çöp kutusu sıklıkla bağlanarak ortadan kaldırılmalıdır.

 • Mutfağın her daim temiz olduğundan emin olunmalıdır. Rutin olarak mutfak aletlerini, musluk, çatan, bıçak, tabak ve bardakları sıklıkla yıkamak gerekir. Yıkma işlemlerinde bol su ve deterjan kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Her zaman olduğu gibi bir işe başlandığında veya bir işi bitirildiğinde eller bol su ve sabunla ovalayarak yıkanmalıdır.
 • Çiğ sebze ve yiyecekler için farklı doğrama tahtaları, bıçaklar ve mutfak gereçleri kullanılmalıdır. Kullanılan her mutfak eşyasını bol suyla yıkamalıdır.
 • Sebzelerde dahil olmak üzere çiğ gıdalarla pişirilmiş yemekleri farklı yerlerde muhafaza etmek gerekir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
794 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir