Corona Virüse Karşı Her Gün Temizlemeniz Gereken 10 Şey


74
724 Paylaşım, 74 points

Corona virüs ne yazık ki son 2 yılımızı neredeyse ele geçirmiş durumda. Virüsten korunmak için maske ve mesafe kadar hijyene de önem vermek gerekiyor. Özellikle bazı eşyaların düzenli temizlenmesi, Corona virüsle mücadele konusunda oldukça önemli. Bu yazımızda Corona Virüse Karşı Her Gün Temizlemeniz Gereken 10 Şey hakkında bilgi vereceğiz.

Corona virüs, solunum yoluna bağlı olan su kabarcıklarının insandan insana geçişi ile bulaşan oldukça tehlikeli bir hastalık. Bu damlacıkların direk geçişi ile birlikte farklı yüzeylere temasıyla birlikte bulaşması da oldukça sık görülüyor. Bu nedenle günlük hayatta ne çok kullanılan eşyaların temizliği çok daha önemli bir hal alıyor.CORONA VİRÜSE KARŞI HER GÜN TEMİZLEMENİZ GEREKEN 10 ŞEY NELERDİR?

Corona virüs ile mücadele etmek için maske ve mesafenin yanı sıra günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bazı şeylerin de iyi şekilde temizlendiğinden emin olmak gerekmektedir. Corona Virüse Karşı Her Gün Temizlemeniz Gereken 10 Şey şu şekilde sıralanır;

  • Cüzdan
  • Kulaklık
  • Çanta
  • Cep telefonu
  • Anahtar
  • Gözlük
  • Kapı kolları ve ışık anahtarları
  • Lavabolar
  • Yemek masası
  • Çamaşırlar

CORONA VİRÜSE KARŞI CÜZDAN NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı cüzdan temizliği oldukça önemlidir. Cüzdan gün içerisinde dışarı çıkıldığında ve alışveriş sırasında en çok kullanılan eşyalardan birisidir. Bu nedenle sıklıkla Corona virüse maruz kalabilir. Evine virüs sokmak istemeyen kişilerin sokakta sıklıkla ellerine aldıkları cüzdanlarını çok iyi dezenfekte etmesi gerekmektedir. Bunun için cüzdanı sirke ve arap sabunundan oluşan bir karışım ile silmek yeterli olacaktır. Bununla birlikte cüzdanın içerisinde yer alan para ve kredi kartı gibi sıklıkla temas edilen nesnelerin de sıklıkla dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

CORONA VİRÜSE KARŞI KULAKLIK NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı kulaklık temizliği oldukça önemlidir. Kulaklıklar gün içerisinde defalarca kullanılan eşyalardan birisidir. Eller ile doğrudan temas eden kulaklıklara virüs bulaşması oldukça kolay olmaktadır. Bu nedenle kulaklıkların her kullanım öncesi ve sonrasında mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için kolonyalı mendil ya da dezenfektanlı mendiller kullanılabilir.

CORONA VİRÜSE KARŞI ÇANTA NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı çanta temizliği oldukça önemlidir. Çanta gün içerisinde özellikle kadınların mutlaka kullandığı eşyaların başında gelmektedir. Çantalar Corona virüs ile en fazla temas eden eşyalardan birisidir. Gün içerisinde çok fazla temas edildiği için çanta üzerinden eve virüs taşımak ne yazık ki sıklıkla görülmektedir. Böyle bir sorun yaşamamak için çantaların her gün eve girerken mutlaka virüslerinden arındırılması ve iyice dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

CORONA VİRÜSE KARŞI ÇANTA NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı cep telefonu temizliği oldukça önemlidir. Hayatın vazgeçilmez cihazlarından birisi olan telefonlar, gün içerisinde en çok ele alınan eşyaların başında gelmektedir. Elden düşürülmeyen telefonların virüs yuvası olduğunu söylemek çok da zor olmayacaktır. Hem ellerle hem de yüzle temas eden telefonlardan virüs bulaşması sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle telefonların gün içerisinde sık sık telefona zarar vermeyecek özellikte dezenfektanlar ile temizlenmesi oldukça önemlidir.

CORONA VİRÜSE KARŞI ANAHTAR NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı anahtar temizliği oldukça önemlidir. Anahtar, hemen herkesin dışarıya çıkarken yanına aldığı eşyalardan birisidir. Gerek cüzdan ya da çantaya gerekse cebe konarak taşınan anahtarlar gün içerisinde virüse maruz kalabilmektedir. Çelik bir yüzeye sahip olan anahtarların yüzeyinde 48 saat boyunca virüslerin yaşama şansı bulunmaktadır. Bu nedenle anahtarların her eve gelindiğinde deterjanlı su ile mutlaka yıkanması ya da kolonyalı mendille silinmesi gerekmektedir.

CORONA VİRÜSE KARŞI GÖZLÜK NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı gözlük temizliği oldukça önemlidir. Gözlük kullanan kişiler gün içerisinde sıklıkla gözlüklerine ve dolayısı ile yüzlerine dokunmaktadır. Ellerin gözlük nedeniyle defalarca yüz ile temas etmesi, virüs bulaşma hızını da artırmaktadır. Corona virüsün eller yardımı ile burun ve gözlerden kolayca bulaştığı düşünüldüğünde gözlüklerin sıklıkla temizlenmesi gerektiği söylenebilir. Bunun için gözlük kullanan kişilerin gözlüklerini her gün dezenfekte etmesi oldukça önemlidir.

CORONA VİRÜSE KARŞI KAPI KOLLARI VE IŞIK ANAHTARLARI NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı kapı kolları ve ışık anahtarları temizliği oldukça önemlidir. Gün içerisinde kapı kollarına ve ışık anahtarlarına defalarca temas edilmektedir. Bu temas tek bir kişi ile de sınırlı kalmamakta bazen onlarca kişi aynı kapı koluna ve ışık anahtarına temas etmektedir. Bu da virüsün kişiden kişiye çok daha kolay bulaşmasına neden olmaktadır. Corona virüsün plastik yüzeylerde 2 – 3 gün, çelik yüzeylerde 2 gün yaşadığı bilinmektedir. Bu nedenle ortak kullanım alanı olarak bilinen kapı kolları ve ışık anahtarlarının her gün mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

CORONA VİRÜSE KARŞI LAVABOLAR NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı lavaboların temizliği oldukça önemlidir. Banyolarda en sık kullanılan lavabolar, gün içerisinde ellerin dezenfekte edilmesi ve temizlenmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Temizlik için kullanılan lavaboların kendi temizliğinin yapılması da oldukça önemlidir. Lavaboların her gün deterjan ve bol su ile temizlenmesi, virüsün tutunma ve bulaşma riskini ortadan kaldıracaktır.

CORONA VİRÜSE KARŞI YEMEK MASASI NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı yemek masası temizliği oldukça önemlidir. Yiyeceklerin konduğu ve ellerin en çok temas ettiği yüzeylerden birisi olan yemek masaları, virüs bulaşının en sık olduğu yerlerden birisidir. Yemek masalarının hijyeni virüsle mücadele konusunda oldukça önemlidir. Bu nedenle her yemek öncesi ve sonrasında masanın deterjanlı bezle ya da alkol oranı yüksek dezenfektanlarla temizlenmesi doğru olacaktır.

CORONA VİRÜSE KARŞI ÇAMAŞIRLAR NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Corona virüse karşı çamaşırların temizliği oldukça önemlidir. Gün içerisinde giyilen kıyafetler, dışarıdan birçok virüsü alarak üzerinde barındırmaktadır. Bununla birlikte sık kullanılan havlular, çarşaflar da virüs için oldukça etkili zeminlerdir. Bu tür çamaşırların mutlaka sıklıkla yıkanması, virüsten korunmak için oldukça önemlidir. Özellikle dışarıda giyilen kıyafetlerin eve gelir gelmez makineye atılması ve yıkanması gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir