Corona Virüs Sinekler Yoluyla Bulaşır Mı?


59
574 Paylaşım, 59 points

Corona virüs etkisini eksiltmeden göstermeye devam ediyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bir korku da sinekler yönünden oldu. Özellikle sivrisineğin Corona virüs taşıma ihtimali insanların gözünün daha da korkmasına neden oldu. Bu yazımızda Corona Virüs Sinekler Yoluyla Bulaşır Mı sorusuna cevap vereceğiz.

Sivrisinekler birçok mikrobu insanlar arasında taşıma potansiyeline sahiptir. Corona virüsün çok kolay bulaşıyor olması ve yaz aylarında sivrisineklerin çok fazla olması nedeniyle insanlarda sinekler yolu ile Corona’ nın taşınması korkusu oluşmaya başladı.CORONA VİRÜS SİNEKLER YOLUYLA BULAŞMA İHTİMALİ KORKUTTU

Sinekler, birçok mikrobu taşıma özelliğine sahiptir. Bu mikropların başında sıtma, sarıhumma, Dengue humması, zika, Batı Nil virüsü gelmektedir. Sineklerin virüs taşıma potansiyeline sahip olması, son dönemin en büyük virüs salgını olan Corona virüsün de bu yöntemle yayılma ihtimalini akıllara getirmeye başladı.

Yaz aylarında daha çok görülen sinek ve sivrisineklerin Corona virüslü hastalardan alacakları kanı sağlıklı insanlara taşınma ihtimali, Corona virüsün sinekler aracılığı ile yayılma ihtimalini ortaya çıkardı. Bu ihtimal binlerce kişinin korku ve panik yaşamasına neden oldu.

CORONA VİRÜS SİNEKLER YOLUYLA BULAŞIR MI?

Corona Virüs Sinekler Yoluyla Bulaşır Mı sorularının son dönemde ağırlık kazanmasının ardından bu konuda en yetkili isimler olan doktorlardan bir açıklama geldi. Corona Virüs Sinekler Yoluyla Bulaşır Mı sorusuna cevap veren isim Doç Dr. Gülbüz Sezgin oldu.

Sezgin, Corona virüsün sinekler üzerinden bulaşma ihtimali ile ilgili olarak “Virüsün bulunduğu bir yüzeye temas sonucu yüz, burun, göz (gözyaşı kanalı) kanalından bulaşabilir. Sivrisineklerden bulaşmanın gerçekleşmesi için ise virüsün sivrisineğin salyasında veya bağırsağında çoğalması, öncelikle de sivrisineğin enfekte olması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü de Amerikan Sivrisinek Kontrol Birliği, Hastalık Kontrol Merkezi de sivrisineğin Covid-19’a vektör olamayacağını kabul ediyor. Bunun sebebi sivrisineğin bulaş olması için önce kendisinin enfekte olması gerektiğidir. Ancak bu olmadığı için bulaştırması kabul edilmiyor” şeklinde bir açıklamada bulundu.

SİVRİSİNEKLER CORONA VİRÜSÜ BULAŞTIRABİLİR Mİ?

Sivrisinekler birçok mikrobu taşıma özelliğine sahiptir. Bu durum Corona virüs yönünden de tedirginlik yaratabilir. İnsan kanında çok kısa sürede ve düşük miktarda virüs bulunma ihtimali vardır. Sivrisineklerin biyolojik olarak insandan insana virüs bulaştırma ihtimali yoktur.

Corona virüs temel olarak insandan insana bulaşan bir rahatsızlıktır. İnsanlardan evcil hayvanlara bulaşma ihtimali olmakla birlikte hayvanlardan insana bulaştığına dair henüz net bir kanıt bulunmamaktadır.

Sivrisinekler Corona virüsü bulaştırabilir mi sorusuna en net cevabı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji ve Tıbbi Viroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Şahiner’ den geldi. Şahiner, “Corona virüs, insanların kanında çok kısa süre ve solunum yolu ile dışkı örneklerine kıyasla, düşük miktarda bulunur. Sivrisinekler, Corona virüs için biyolojik vektör de değildir. Corona virüs, sivrisineklerle bulaşmazlar. Sivrisinek mekanik vektör bile olsa bulaşma çok olası değil. Bu virüsün sivrisinek ısırığını bırakalım, kan transfüzyonu (kan bağışı) ile bulaşması ve enfeksiyon oluşturması bile beklenen bir durum değil. ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) göre, Kovid-19’un kan transfüzyonuyla bulaştığının bildirildiği bir rapor veya şüphelenilmiş bir vaka da yoktur. Son yirmi yılda (SARS ve MERS-CoV) ortaya çıkan diğer iki Corona virüs için de herhangi bir transfüzyon iletim vakası bildirilmemiş.” Şeklinde bir açıklamada bulunarak insanların sivrisinek ile ilgili içinin rahatlamasını sağlamış oldu. Corona virüsün sivrisinekler ya da sinekler aracılığı ile bulaşmayacak olması, insanların yaz aylarında sineklerde yönelik korku yaşamasını biraz olsun hafifletmiş oldu.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir