Corona Virüs Salgınıyla Ortaya Atılan 5 Büyük Hurafe


70
704 Paylaşım, 70 points

Corona virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana tüm dünya bu virüsle nasıl baş edebileceğini bulmaya çalışıyor. Aşı çalışmalarının yanı sıra kulaktan kulağa dolaşan birçok korunma yönteminin de varlığından söz ediliyor. Bu yöntemler gerçek olmamakla birlikte birçok kişi mümkün olabileceği düşüncesi ile uygulamaya başlıyor. Bu yazımızda Corona Virüs Salgınıyla Ortaya Atılan 5 Büyük Hurafe hakkında bilgi vereceğiz.

Corona virüs, ölümcül etkisi oldukça fazla olan tehlikeli bir hastalık. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi ilan edilmesine neden olan bu hastalık, hala etkili olmaya devam ediyor. Hastalığın tedavisi için bilim insanları aralıksız çalışırken, insanlar kulaktan doğma hurafeler ile bu hastalığın tedavi edilebileceğini konuşuyor.CORONA VİRÜS SALGINIYLA ORTAYA ATILAN 5 BÜYÜK HURAFE NEDİR?

Corona virüsle mücadele kapsamında uzmanlar büyük bir özveri ile çalışmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra birçok insan için tehlike bile oluşturabilecek hurafeler de ne yazık ki ortalıkta dolaşıyor. Aslında Corona virüsten koruması mümkün bile olmayan birçok yöntem, bu virüsten koruyormuş gibi yanlış bir izlenim sunuluyor.

Corona Virüs Salgınıyla Ortaya Atılan 5 Büyük Hurafe şu şekilde sıralanıyor;

  • Sarımsak Corona virüsü öldürüyor
  • Vitamin hapları Corona virüsten koruyor
  • Evde üretilen el dezenfektanları daha güvenli
  • Her 15 dakikada bir su içmek Corona virüsten koruyor
  • Sıcak Corona virüs hastalığına iyi geliyor

SARIMSAK CORONA VİRÜSÜ ÖLDÜRÜYOR HURAFESİ NEDİR?

Sarımsak Corona virüsü öldürüyor hurafesi, ortaya atılan en yanlış bilgilerden birisidir. Sosyal medyada sıkça paylaşılan bu bilgiye göre sarımsağın Corona virüsü yok ettiği ve bu nedenle bolca tüketilmesinin çok önemli olduğu vurgulanıyor. Ancak bu oldukça yanlış bir bilgi. Sarımsağın mikrop öldürücü etkisi bilinmekle birlikte Corona virüse karşı bir etkisinin olduğuna dair herhangi bilimsel bir kanıt bulunmuyor.

VİTAMİN HAPLARI CORONA VİRÜSTEN KORUYOR HURAFESİ NEDİR?

Vitamin hapları Corona virüsten koruyor hurafesi, ortaya atılan en yanlış bilgilerden birisidir. Corona virüs daha çok bağışıklık sistemi düşük olan insanları etkiliyor. Bu bilginin ışığında birçok kişi Corona virüsten korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için vitamin haplarının mutlaka kullanılması gerektiğini söylüyor. Ancak bu bilgi de tamamen gerçek dışı. Vitamin haplarının Corona virüsü yok etme ya da insanları koruma gibi bir gücü bulunmuyor. İnsanlar düzgün şekilde beslenerek zaten ihtiyaç duydukları vitaminleri alabiliyorlar. Bu nedenle ek olarak dışarıdan takviye vitamin hapı almak gereksiz hale geliyor.

EVDE ÜRETİLEN EL DEZENFEKTANLARI DAHA GÜVENLİ HURAFESİ NEDİR?

Evde üretilen el dezenfektanı daha güvenli hurafesi, ortaya atılan en yanlış bilgilerden birisidir. El dezenfektanları, Corona virüsten korunmak için kullanılabilecek en doğru ürünlerden birisi. Bu nedenle eczanelerde bol miktarda el dezenfektanı bulunuyor. Bunun yanı sıra özellikle televizyon ve sosyal medya üzerinden evde yapılan el dezenfektanlarının daha güvenilir olduğu belirtilerek türlü tarifler veriliyor. Uzmanlar ise evde yapılacak el dezenfektanı hakkında ciddi uyarılarda bulunuyor. el dezenfektanlarının içerisinde %60 – 70 oranlarında alkol bulunuyor olması ve evde yapılan dezenfektanlarda bu oranın ayarlanamaması, ciltte ciddi tahrişlere neden olabiliyor.

HER 15 DAKİKADA BİR SU İÇMEK HURAFESİ NEDİR?

Her 15 dakikada bir su içmek hurafesi, ortaya atılan en yanlış bilgilerden birisidir. Özellikle son dönemde sosyal medya hesaplarında sıklıkla paylaşılan bu bilgi, sanıldığının aksine gerçek değildir. Bir Japon doktorun tavsiyesi olarak paylaşılan bu bilginin bilimsel bir kanıtı yok. Su içmek insan vücudu için oldukça önemli bir yere sahip olmakla birlikte Corona virüs için her 15 dakikada bir su içmenin hiçbir faydası olmuyor.

SICAK CORONA VİRÜS HASTALIĞINA İYİ GELİYOR HURAFESİ NEDİR?

Sıcak Corona virüs hastalığına iyi geliyor hurafesi, ortaya atılan en yanlış bilgilerden birisidir. Sıcağın Corona virüse karşı iyi geldiği bilgisi yanlış olmakla birlikte birçok kişinin bu bilgiye inanarak sıcak su içtiği, sıcak suyla yıkandığı, saç kurutma makinesini sıklıkla kullandığı biliniyor. Sosyal medya üzerinden bu bilginin UNİCEF tavsiyesi olduğuna dair paylaşımlar bile yapılıyor. Bu konuda yalanlamada bulunan UNİCEF ise sıcağın Corona virüs üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını ve Corona virüsün sıcaktan etkilenip etkilenmediği hakkında bilgi bulunmadığının altını çiziyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
704 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir