Corona Virüs Salgınında Güvenli Market Ve Yemek Alışverişi Nasıl Olmalıdır?


99
974 Paylaşım, 99 points

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüs, hala etkilerini azaltmadan devam ettiriyor. İnsanlar Corona virüsten korunmak için hijyen şartlarına daha fazla özen göstermeye çalışıyor. Bu özen özellikle market ve yemek alışverişlerinde geçerli oluyor. Bu yazımızda Corona Virüs Salgınında Güvenli Market Ve Yemek Alışverişi Nasıl Olmalıdır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüsten korunmak için maske ve sosyal mesafe kurallarına uymanın yanı sıra market alışverişinde de çok dikkatli olmak gerekir. Marketlerden eksiklerini ve yemek alışverişini yapan kişilerin bu konuda da gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir.CORONA VİRÜS SALGININDA GÜVENLİ MARKET VE YEMEK ALIŞVERİŞİ NASIL OLMALIDIR?

Corona Virüs Salgınında Güvenli Market Ve Yemek Alışverişi Nasıl Olmalıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Online market ve yemek alışverişi yapmak güvenli midir?
  • Marketlerde sosyal mesafe kuralına nasıl uyulmalı?
  • Market ürünlerinden Corona virüs bulaşır mı?
  • Marketlerde güvenli ödeme nasıl yapılır?
  • Marketlerden alınan ürünler nasıl dezenfekte edilmelidir?
  • Market alışverişi ne sıklıkla yapılmalıdır?

ONLİNE MARKET VE YEMEK ALIŞVERİŞİ YAPMAK GÜVENLİ MİDİR?

Online market ve yemek alışverişi yapmak güvenli midir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Corona virüsten korunmak isteyen kişiler, özellikle son dönemde online marketlerden alışveriş yapmaya başladı. Bunun yanı sıra online yemek siparişlerinde ise oldukça fazla azalma yaşandı. Uzmanlara göre evde yemek yapma şansı olmayanların restorana gitmekten se online yemek siparişi vermesi çok daha sağlıklı olacaktır. Markete girip riske girmek yerine ise online marketlerden alışveriş yapmak daha az risk anlamına gelecektir.

MARKETLERDE SOSYAL MESAFE KURALINA NASIL UYULMALI?

Marketlerde sosyal mesafe kuralına nasıl uyulmalı? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; marketlerden alışveriş yaparken, olası bir bulaş riskini en aza indirmek için mutlaka sosyal mesafe kurallarına uymak gerekir. Marketlere mümkün olduğunca tenha zamanlarda girilmesi ve içeride bulunan diğer müşterilerden uzak durulması akıllıca olacaktır.

MARKET ÜRÜNLERİNDEN CORONA VİRÜS BULAŞIR MI?

Market ürünlerinden Corona virüs bulaşır mı? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Corona virüsün yüzeylerde de yaşayabildiği bilinen bir gerçek. Hasta bir kişinin öksürmesi ile etrafa dağılan damlacıklar, yüzeylerde uzun süre yaşayabiliyor. Bu nedenle market ürünlerine dokunulduğunda ya da market arabası kullanıldığında mutlaka ellerin dikkatli şekilde dezenfekte edilmesi gerekiyor.

MARKETLERDE GÜVENLİ ÖDEME NASIL YAPILIR?

Marketlerde güvenli ödeme nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; marketlerde oluşabilecek bulaş riskini en aza indirmek için ödemelerin mümkün olduğunca temassız yapılması gerekir. Ödeme sırasında kasiyer ile aradaki mesafeyi korumak ve kart ile temassız ödeme yapmak, riskin en aza indirilmesini sağlamaktadır. Market dönüşünde elleri hiçbir yere değdirmeden hemen yıkamak, cep telefonu, cüzdan ve kartları hemen dezenfekte etmek gerekmektedir.

MARKETLERDEN ALINAN ÜRÜNLER NASIL DEZENFEKTE EDİLMELİDİR?

Marketlerden alınan ürünler nasıl dezenfekte edilmelidir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; market alışverişi sonrası birçok kişi aldığı ürünleri nasıl temizlemesi gerektiğini bilemez. Corona virüsten korunmak için marketten alınan ürünlerin güzelce temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Yiyecekler poşetlerinden çıkartıldıktan sonra paketli ürünlerin yıkanması ve kurulandıktan sonra yerlerine yerleştirilmesi gerekir. İşlemin bitmesinin ardından paketlerin konduğu yüzeylerin de iyice dezenfekte edilmesi gerekir.

MARKET ALIŞVERİŞİ NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

Market alışverişi ne sıklıkla yapılmalıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Corona virüs salgını sürecinde marketler üzerinden olası bir riske girmemek için çok fazla markete gitmemek akıllıca olacaktır. Ancak bu süreçte stokçuluk yapmak da doğru olmayacaktır. Uzmanlara göre insanların salgından korunmak için 2,3 haftalık erzaklarını almaları ve günlük ihtiyaçlar için markete en fazla haftada 1 kere gitmeleri gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

99
974 Paylaşım, 99 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir