Corona Virüs Mutasyona Uğradı! Mutasyonlu Virüsün Bulaşıcılık Etkisi Ve Görüldüğü Ülkeler


118
1.2k Paylaşım, 118 points

Corona virüs tüm dünyada etkisini artırarak devam ettiriyor. Dünyanın diken üstünde durmasına neden olan bu virüs, uğradığı mutasyonlar nedeniyle de korkutmayı başarıyor. Bir süre önce Corona virüsün mutasyona uğradığı haberi birçok ülkeden geldi. Bu yazımızda Corona Virüs Mutasyona Uğradı! Mutasyonlu Virüsün Bulaşıcılık Etkisi Ve Görüldüğü Ülkeler başlığının detaylarını anlatacağız.

Kasım 2019’ dan bu yana dünyanın kabusu haline gelen Corona virüs salgını, hala etkisini hızlı şekilde sürdürmeye devam ediyor. Virüsten kurtulmak için her yolu deneyen ülkeler, mutasyona uğramış hali ile karşılaştıkça hayal kırıklığı yaşamaya başlıyor.CORONA VİRÜS MUTASYONA UĞRADI!

Corona virüs ile dünyanın hemen her yerinde mücadele tam gaz devam ederken birçok ülkede aşı çalışmaları tamamlanmaya başladı. Aşı ile virüsten kurtulmanın hayaller kurulurken bir süre önce İngiltere’ den gelen kötü haber insanların umutlarının kaybolmasına neden oldu.

İngiltere, ülkede Corona virüsün mutasyona uğramış halinin tespit edildiğini açıkladı. VUI – 202012/01 adı verilen yeni mutasyonlu Corona virüsün çok daha hızlı şekilde yayılıyor olması ve daha kısa sürede hastaların akciğerlerini etkiliyor olması büyük korkuya neden oldu.

İNGİLTERE İLK MUTASYONU AÇIKLADI

İlk Corona virüs mutasyonunu açıklayan İngiltere olurken, birçok ülke kendilerine de bu mutasyonlu halinin gelmesinden yaşadıkları endişe nedeniyle İngiltere ile olan uçuşları durdurma kararı aldı. Bu kararı alan ülkelerden birisi de Türkiye oldu.

İngiltere’ den gelen Corona virüs mutasyon haberinin ardından başka ülkelerden de mutasyon bilgileri gelmeye başladı.  Corona virüsün mutasyonlu halinin yayılmaya başlamasının ardından ülkemizde de gözler Sağlık Bakanlığı’ na çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu anda Türkiye’ de Corona virüsün mutasyonlu haline rastlanmadığını, ülkeye gelmemesi için gerekli tüm tedbirlerin de alındığını söyledi.

MUTASYONLU VİRÜSÜN BULAŞICILIK ETKİSİ VE GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELER HANGİLERİ?

Mutasyonlu Virüsün Bulaşıcılık Etkisi Ve Görüldüğü Ülkelerin başında İngiltere yer alıyor. İngiltere’ nin ardından bazı ülkelerden de mutasyonlu Corona virüs ile ilgili açıklamalar gelmeye başladı. Mutasyonlu Virüsün Bulaşıcılık Etkisi Ve Görüldüğü Ülkeler hangileri sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

  • Hollanda
  • Güney Afrika
  • Danimarka
  • Avustralya
  • İsrail
  • İsveç

Corona virüsün mutasyona uğramış ve çok daha hızlı bulaşır hale gelmiş şeklinin ülkelerinde tespit edildiğini açıklayan ülkeler bu şekilde oldu. Ancak art arda ülkelerde mutasyon açıklamaları gelmeye devam ediyor. Corona virüsün mutasyona uğramış halinin daha birçok ülkede olduğu ancak tespit edilemediği de iddialar arasında yer alıyor.

CORONA VİRÜS KAÇ KEZ MUTASYONA UĞRADI?

Corona virüs kaç kez mutasyona uğradı? sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; Bilim dünyasından yapılan açıklamalar kapsamında Kasım 2019’ dan beri dünya genelinde etkili olmaya devam eden Corona virüs, bu güne kadar toplamda 4 bin kere mutasyona uğradı.

Aynı gripte olduğu gibi Corona virüste de mutasyonun normal bir durum olduğunun altını çizen bilim insanları, yaşanan 4 bin mutasyondan sadece birkaç tanesinin önemli olarak görülebileceğini ve gerisinin normal seyir olduğunu ifade ettiler.

CORONA VİRÜS MUTASYONU SONRASI AŞILAR ETKİLİ OLACAK MI?

Corona virüsün mutasyona uğraması sonrası en merak edilen konulardan birisi de hazırlanmış olan Corona virüs aşılarının etkili olup olmayacağı sorusu oldu. Corona virüs mutasyonu sonrası aşılar etkili olacak mı? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

Corona virüs aşısı, virüsün eski hali göz önünde bulundurularak hazırlandı. Bu nedenle mutasyonlu Corona virüse karşı etkili olup olmayacağı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Corona virüs aşısı hazırlayan firmalardan bazıları, hazırladıkları aşının yeni mutasyonlu Corona virüs aşısı üzerinde de etkili olduğu şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yapılan incelemeler sonrasında aşıların doğrudan insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirme görevini üstlenmesi nedeniyle Corona virüs mutasyona uğrasa dahi hazırlanan Corona virüs aşılarının yine etkili olacağı düşünülüyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

118
1.2k Paylaşım, 118 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir