Corona Virüs Karantinasında Psikolojiyi Korumanın Yolları


75
734 Paylaşım, 75 points

Corona virüsün tüm dünyayı etkisi altına almasının üzerinden aylar geçmesine rağmen durum bir türlü iyiye gitmiyor. Havaların soğumasıyla birlikte vaka sayılarının da artmaya başlaması, yeni kısıtlamaları beraberinde getirdi. Sürekli evde olmak zorunda olan ya da sağlığından endişe duyan birçok insanın psikolojisi iyice bozulmaya başladı bu yazımızda Corona Virüs Karantinasında Psikolojiyi Korumanın Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Geçtiğimiz Mart ayından bu yana ülkemizde etkili olan Corona virüs, ne yazık ki son birkaç ayda yine hayatı ele geçirmeye başladı. Vaka sayısının her geçen gün biraz daha artış göstermesi, karantinaların tekrar geri dönmesine neden olmaya başladı.CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMANIN YOLLARI NELERDİR?

Corona virüs karantinasında olan birçok insanın psikolojisi alt üst olmuş durumda. Corona virüs karantinası nedeniyle psikolojik sorun yaşamamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Corona Virüs Karantinasında Psikolojiyi Korumanın Yolları şu şekilde sıralanıyor;

  • Kötü senaryoları görmezden gelmek
  • Corona virüs dışında başka gündemlere yönelmek
  • Fazla endişe ve kaygıdan uzak durmak
  • Haber dinlemekten kaçınmamak
  • Çok panik hallerde destek almak
  • Hijyeni fazla takıntıya dönüştürmemek
  • Sosyal bağlantıları aksatmamak

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN KÖTÜ SENARYOLARI GÖRMEZDEN GELMEK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için kötü senaryoları görmezden gelmek gerekir. İnsanlar, Corona virüs gibi küresel olaylar olduğu zaman genelde hep kötü senaryolara yönelmeyi tercih ederler. Bu durum oldukça yanlıştır. Bu durumdan etkilenmemek için düşünceleri ve ilgi odağını kontrol altına almak gerekir. Özellikle sosyal medya üzerinden çıkan yalan haberlere itibar etmemek akıllıca olacaktır.

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN CORONA VİRÜS DIŞINDA BAŞKA GÜNDEMLERE YÖNELMEK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için Corona virüs dışında başka gündemlere yönelmek gerekir. Corona virüs salgını sonrasında neredeyse herkesin gündem konusu haline gelen Corona virüs ile ilgili olarak sürekli haber dinlemek, kişinin psikolojisini olumsuz şekilde etkileyecektir. Bu durumdan zarar görmemek için farklı gündemlere yönelmek ve yeni hobi alanları bulmak çok daha doğru olacaktır.

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN FAZLA ENDİŞE VE KAYGIDAN UZAK DURMAK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için fazla endişe ve kaygıdan uzak durmak gerekir. Corona virüs gibi küresel bir salgından dolayı endişe ve kaygı duymak oldukça normal bir durumdur. Ancak bu duyguların aşırıya kaçması durumunda kişi psikolojik sorunlar da yaşamaya başlayacaktır. Corona virüs nedeniyle fazla endişe ve kaygı yaşayan kişilerde bir süre sonra uygu bozuklukları, kabus görmeler, yeme bozuklukları ve günlük hayatın devam ettirilememesi gibi sorunlar görülmeye başlar. Böyle sıkıntılar yaşamamak için fazla endişe ve kaygılardan mümkün olduğunca uzak durmak akıllıca olacaktır.

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN HABERLER DİNLEMEKTEN KAÇINMAMAK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için haber dinlemekten kaçınmamak gerekir. İnsanlar için Corona virüs haberlerini sürekli dinlemek ne kadar yanlış bir durumda, hiç dinlememek de bir o kadar yanlış bir harekettir. Corona virüs ile ilgili bilgi sahibi olmak, güncel gelişmeleri takip etmek kişinin kendisini daha rahat koruması için gereklidir. Bu nedenle çok aşırıya kaçmamak koşulu ile günlük Corona virüs haberlerini bilgi edinecek kadar takip etmek akıllıca olacaktır.

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN ÇOK PANİK HALLERDE DESTEK ALMAK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için çok panik hallerde destek almak gerekir. Corona virüs hemen herkesin panik olmasına neden olmaktadır. Ancak fazla panik olmak hem günlük yaşamın olumsuz etkilenmesine neden olur hem de psikolojinin bozulmasına neden olur. Kişi, Corona virüs salgını nedeniyle çok fazla panik yaşamaya başlamış ise ve bu durumla tek başına baş edemiyor ise mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN HİJYENİ FAZLA TAKINTIYA DÖNÜŞTÜRMEMEK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için hijyeni fazla takıntıya dönüştürmemek gerekir. Uzmanlar, Corona virüsten korunmak için ellerin sıklık yıkanması ve temiz tutulması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Ancak bazı kişiler bu hijyeni takıntı haline getirerek aşırıya kaçabilir. Hijyen konusunda fazla takıntıya dönüşen insanların ellerinde bir süre sonra tahriş ve direnç kırılması gibi sağlık sorunları görülecektir. Bu nedenle hijyenin ölçüsünde olması oldukça önemlidir.

CORONA VİRÜS KARANTİNASINDA PSİKOLOJİYİ KORUMAK İÇİN SOSYAL BAĞLANTILARI AKSATMAMAK

Corona virüs karantinasında psikolojiyi korumak için sosyal bağlantıları aksatmamak gerekir. Corona virüs karantinası nedeniyle insanlar evlerinde kalmak zorundadır. Bu durum birçok kişinin yalnızlık çekmesine neden olabilir. Kişinin kendisini yalnız hissetmemesi için sosyal bağlantılarını aksatmaması doğru olacaktır. Sosyal ağlar üzerinden sevdikleri ve arkadaşlarıyla sürekli iletişim halinde olan kişiler, bu süreçte kendilerini yalnız hissetmez ve psikolojik olarak sıkıntı yaşamazlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir