Corona Virüs Hızlı Tanı Kiti Nedir, Nasıl Kullanılır?


74
724 Paylaşım, 74 points

Corona virüs vakalarının ülkemizde hızla artmaya başlaması ile birlikte devlet hızlı tanı kitlerini devreye soktu. Hızlı tanı kitleri sayesinde 15 dakika içerisinde bir kişinin Corona virüs olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bu yazımızda Corona Virüs Hızlı Tanı Kiti Nedir, Nasıl Kullanılır sorularına cevap vereceğiz.

Dünya genelinde hızını gittikçe artıran ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan etmesine neden olan Corona virüs, ülkemizde de etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Corona virüs teşhisinin konabilmesi için öncelikle belirli testlerin yapılması gerekiyor. Testlerin sonuç vermesinin zaman alması ve zaman kaybına neden olması sebebiyle ülkemizde kısa bir süre önce hızlı tanı kitleri kullanılmaya başladı.CORONA VİRÜS HIZLI TANI KİTİ NEDİR?

Corona virüs hızlı tanı kiti, bir kişide virüs bulunup bulunmadığını kısa sürede gösteren bir tanı kitidir. Bu kit sayesinde 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kişide Corona virüs olup olmadığı belli olmaktadır.

Normal şartlarda 60 – 90 dakika gibi bir sürede sonuç veren Corona virüs testleribin aksine dakikalar içerisinde sonuç vermesi nedeniyle Corona virüs hızlı tanı kiti çok daha fazla tercih edilmektedir. Corona virüs hızlı tanı kiti kapsamında virüs bulaşmış olan bir hastanın kısa sürede tespit edilmesi ve izole edilmesi mümkün olmaktadır.

CORONA VİRÜS HIZLI TANI KİTİ NASIL KULLANILIR?

Corona virüs hızlı tanı kiti, kısa bir süre önce Çin’ den getirtildi. Hızlı tanı kiti sayesinde 15 dakika içerisinde bir kişinin Corona virüs hastası olup olmadığını görmek mümkün. Corona virüs hızlı tanı kitinin kullanımı da oldukça kolay.

Corona virüs hızlı tanı kiti nasıl kullanılır sorusuna şu adımlarla cevap vermek mümkün;

  • Birinci Adım

Corona virüs belirtileri gösterdiği şikayeti ile başvuran kişinin boğazından ve burnundan sürüntü örnekleri alınır.

  • İkinci Adım

Temiz bir çubuk yardımı ile alınan sürüntü örnekleri özel bir çözeltinin içerisine konur

  • Üçüncü Adım

Sürüntü örneği alınmış olan çubuk, çözeltinin içerisinde 10 kere sağa sola döndürülerek iyice karışım oluşması sağlanır.

  • Dördüncü adım

Örneğin karıştığı çözelti, test çubuğunun belirlenmiş alanına birkaç damla olacak şekilde damlatılır.

  • Beşinci Adım

Test çubuğu bir süre bekletildikten sonra hızlı tanı cihazına yerleştirilir.

  • Altıncı Adım

Cihaz, çözeltiyi analiz ettikten sonra 15 dakika içerisinde testin pozitif mi yoksa negatif mi sonuç verdiğini ekranında gösterir.

Corona virüs hızlı tanı testi sayesinde kişide virüs olup olmadığı kısa sürede belirlendiği için hemen ortamdan izole edilmesi ve tedavisine başlanması mümkün olmaktadır. Corona virüs şikayeti ile başvuruda bulunan kişinin kısa sürede sonuç almasını sağlayan bu tanı kiti, ülkemizin birçok yerinde belirlenmiş hastanelerde kullanılmaktadır.

CORONA VİRÜS HIZLI TANI KİTİ ÜCRETLİ MİDİR?

Corona virüs hızlı tanı kiti tamamen ücretsiz olarak vatandaşlara yapılmaktadır. Tanı kitinin kullanımına bağlı olarak doğan ücret, devlet tarafından karşılanır. Bir kişiye Corona virüs hızlı tanı kiti ile test yapılabilmesi için kişide Corona virüs belirtilerinden bir ya da birkaç tanesinin bulunuyor olması gerekmektedir.

Corona virüs hızlı tanı kitinin kullanımı için bazı hastaneler belirlenmiştir. Söz konusu hastanelere başvuruda bulunan kişiler, kısa süre içerisinde virüs kapıp kapmadıklarını öğrenme şansına sahip olacaktır. Corona virüs erken tanı kitinin kısa bir süre içerisinde tüm illerde bulunan Halk Sağlığı Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimlikleri bünyesinde de yapılabileceği açıklandı. Bu kapsamda Corona virüs testlerinin hemen her merkezde kısa sürede yapılması ve hasta olan kişilerin daha kısa sürede belirlenmesi mümkün olacak.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir