Corona Virüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı?


55
535 Paylaşım, 55 points

Corona virüsün hemen her yolla bulaşması, çiftlerin cinsel yönden tedirgin olmasına neden oldu. Özellikle Çin’den gelen spermde Corona virüs tespit edildiğine dair haberler, çiftlerin bu konuda büyük endişe yaşamasını sağladı. Bu yazımızda Corona Virüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Corona virüs, tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Hastalığın çok kolay şekilde bulaşıyor olması, çiftlerin kafasında bazı soru işaretlerine neden oldu. Birçok çift, eşleriyle yaşayacakları cinsel durumdan kaynaklı bir bulaşma yaşayıp yaşamayacaklarını merak etmeye başladı.CORONA VİRÜS CİNSEL YOLLA BULAŞIR MI?

Corona virüsün bulaşma yolları genel olarak nefes ve tükürük yolu ile gerçekleşiyor. Ancak bu süreçte birbirine yaklaşmak ve cinsel ilişki yönünden bir sıkıntı olup olmayacağı sorusu da çiftlerin kafasının karışmasına neden oluyor.

Son olarak Çin’ den gelen bir bilgide Corona virüs hastalarında yapılan incelemeler sırasında hasta bir erkeğin spermlerinde de Corona virüse rastlandığı haberi, çiftlerin gözünü iyiden iyiye korkuttu. Bu haberden sonra birçok kişi Corona Virüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı sorusunu sormaya başladı.

Corona Virüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı sorusuna en etkili cevap Washington Üniversitesi’nde cinsel sağlık uzmanı olarak görev yapan Carlos Rodriguez Diaz’ dan geldi. Diaz, yapılan çalışmalarda ellerinde Corona virüsün cinsel yolla bulaştığına dair bir veri bulunmadığını söyledi. Ancak bununla birlikte cinsel ilişki sırasında çiftlerin öpüşmelerinin çok yaygın olduğu ve bu nedenle virüs bulaşmasının söz konusu olabileceği ifade edildi.

KARANTİNA DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ SORUN OLUR MU?

Corona virüs nedeniyle karantinada olan çiftler de bu süreçte cinsel ilişki yaşamalarının bir sorun oluşturup oluşturmayacağını merak ediyor. Karantina döneminde cinsel ilişki sorun olur mu sorusuna hayır şeklinde cevap verilebilir.

Corona virüs nedeniyle karantinada olan çiftlerin cinsel ilişki yaşaması herhangi bir sorun oluşturmaz. Hatta karantinada olan çiftlerin bu süreçte cinsel ilişkiye girmeleri bu süreci daha az stresli ve sorunsuz geçirmek için faydalı bile olabilecektir.

CORONA VİRÜS SÜRECİNDE YENİ İNSANLARLA İLİŞKİ YAŞAMAK SORUN OLUR MU?

Corona virüs sürecinde insanların yeni ilişkilerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Corona virüsün çok bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle bu süreçte yeni insanlarla tanışmak ve cinsel ilişkiye girmek çok büyük sıkıntı olacaktır.

Corona virüs sürecinde yeni insanlarla ilişki yaşamak sorun olur mu sorusuna elbette ki evet şeklinde cevap verilebilir. Bu süreçte tanınmayan insanlarla ilişkiye girmek sağlık açısından büyük risk oluşturacaktır.

CİNSEL OYUNCAKLAR DEZENFEKTE EDİLMELİ Mİ?

Bazı kişiler cinsel yaşantılarında cinsel oyuncakları kullanmayı tercih edebilirler. Corona virüs sürecinde bu tür oyuncaklar da risk oluşturabilir. Cinsel oyuncakları sıklıkla kullanan çiftlerin aklına cinsel oyuncaklar dezenfekte edilmeli mi sorusu gelebilir.

Bu konuda uzmanlardan gelen açıklama ise çok endişe edilecek bir durum olmadığı yönünde. Yapılan açıklamaya göre cinsel oyuncakların dezenfekte edilmesi gerekmiyor. Bunun yerine her zaman yapıldığı gibi su ve sabun kullanarak temizlik yapmak yeterli olacaktır.

SALGININ UZAMASI DURUMUNDA NE YAPMAK GEREKİYOR?

Salgının uzaması durumunda birçok kişinin bu duruma artık dayanamayacak duruma gelebileceğini de kaydeden uzmanlar, salgın ne kadar uzarsa uzasın kişilerin mutlaka kendilerini koruma altına alması ve mümkün olduğunca sosyal mesafeyi koruması yönünde ciddi uyarılarda bulunuyor.

Salgın nedeniyle artık dayanamayacak halde olan kişilerin ise sadece kendisini çok iyi izole ettiğinden emin oldukları kişiler ile görüşmeleri gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bu süreçte ne kadar dikkatli olunursa yaşanabilecek sıkıntı ihtimalinin o kadar düşeceğini de ifade ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
535 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir