Corona Virüs Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?


63
614 Paylaşım, 63 points

Dünya genelinde etkili olmaya devam eden Corona virüs salgınından kurtulmak için aşı çalışmaları devam ediyor. Elde edilen aşıların denekler üzerinde kullanılmasının ardından olası yan etkileri inceleniyor. Bu yazımızda Corona Virüs Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs salgınından kurtulmak için aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizde de aşı denemelerine kısa bir süre önce başlandı. Corona virüs aşısı öncelikle gönüllüler üzerinde deneniyor ve ne gibi sonuçlar vereceği gözlemleniyor.CORONA VİRÜS AŞISININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Corona virüs aşısı ülkemizde de uygulanmaya başladı. İlk olarak Hacettepe Üniversitesi’nde gönüllülere uygulanan aşı şimdiye kadar 20 sağlık çalışanına uygulandı. Uygulama sonrasında gönüllü sağlık çalışanlarında herhangi bir yan etki olup olmadığı incelenmeye başlandı.

Corona virüs aşısının yan etkileri ile ilgili açıklama Prof. Dr. Murat Akova’ dan geldi. Gökova, bir hafta önce Hacettepe Üniversitesi’nde görevli 20 sağlık çalışanına uygulanan Corona virüs aşısı ile ilgili ilk 5 günde ciddi bir yan etki görülmediğini açıkladı.

CORONA VİRÜS AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Corona Virüs Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Sorusuna cevap veren Akova, ilk yapılan Corona virüs aşılarının ardından şu ana kadar gönüllüler üzerinden herhangi bir ciddi yan etki ile karşılaşılmadığını belirtti. Bunun yanı sıra gönüllüler üzerinde ufak tefek yan etkilerin görüldüğü ancak bunların çok önemli olmadığının altı çizildi.

Corona virüs aşısı yaptıran gönüllülerde görülen yan etkiler şu şekilde sıralandı;

  • Hafif halsizlik
  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Kırgınlık
  • Aşı yapılan yerde ağrı

Corona virüs aşısı hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Murat Akova şu şekilde konuştu; “Çok sayıda gönüllüyü bir anda aşılamak istemiyoruz açıkçası. Hem kontrolü kolay sağlamak hem de bu kişilere daha rahat bir hizmet sunmak için. Şimdiye kadar 20 civarında gönüllüyü aşıladık, bunların hepsi sağlık çalışanı. Bu kişilerden aşı yapmadan önce kanlarını alıyoruz, antikor olup olmadığını tespit ediyoruz. Aynı zamanda PCR testiyle belirtisiz de olsa virüs taşıyıp taşımadıklarına bakıyoruz. Bize başvuran gönüllüler içinde 2’sinin antikoru pozitif çıktı. Yani onlar hastalığı geçirmişler belirtileri olmadan. Bu nedenle bu 2 kişiyi aşılamadık. Ama geri kalan gönüllülerin hepsi ilk doz aşıları oldular. Aradan geçen 5 gün içinde çok şükür ciddi bir yan etki ile karşılaşmadık. Ufak tefek şeyler var tabii; hafif halsizlik, kırgınlık, aşı yapılan yerde ağrı gibi. Ama bunlar tüm aşılarda olduğu gibi beklenen yan etkiler. Şimdilik bir sorun yok”

CORONA VİRÜS AŞISI İKİ DOZ HALİNDE UYGULANACAK

Corona virüse karşı geliştirilmiş ve şu anda herhangi bir yan etkisi olmayan Corona virüs aşısının iki doz halinde uygulanacağı açıklandı. İlk doz Corona virüs aşısını yaptıran kişilerde 14 gün sonra ikinci doz aşı yaptırılacak.

Corona virüs aşısı yaptırılan kişilere 28. Ve 42. Günlerde kan tahlili yapılacak ve kanlarında antikor olup olmadığına bakılacak. Bunun yanı sıra Corona virüs aşısı yapılan kişilere periyodik olarak RCR testi uygulanacak. Periyodik olarak inceleme altına alınacak olan Corona virüs aşısı gönüllüleri, hem muayene hem de telefon üzerinden incelenecek. Yan etkileri dikkatli şekilde gözlemlenerek herhangi bir durumda hemen müdahale söz konusu olacak.

CORONA VİRÜS AŞISI İNCELEMESİ 7 AY SÜRECEK

Corona virüs aşısının incelemeleri ortalama olarak 7 ay kadar sürecek. Uzmanlar şu anda güvenli bir Corona virüs aşısının varlığından söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. Aşı üzerindeki incelemelerin tamamlanmasının ve güvenliğinin kesinleşmesinin ardından herkese Corona virüs aşısının uygulanması aşamasına geçilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir