Corona Virüs 30 Yeni Mutasyona Uğradı! En Tehlikeli Virüs Nerede?


83
814 Paylaşım, 83 points

Corona virüs salgını hala dünya genelinde devam ediyor. Ülkemizde yavaş yavaş etkisini azaltan virüs salgını ile ilgili uzmanlardan her gün yeni bir açıklama geliyor. Corona virüs ile ilgili son bilgi, mutasyona uğraması ile ilgili oldu. Bu yazımızda Corona Virüs 30 Yeni Mutasyona Uğradı! En Tehlikeli Virüs Nerede başlığının detaylarını paylaşacağız.

Corona virüs, aylardır tüm dünyayı etkisi altında tutuyor. Dünya genelinde binlerce kişinin hayatını kaybettiği bu virüs salgını, her geçen gün yeni bir türü ile insanları korkutmaya devam ediyor. Corona virüs araştırmacısı olan bilim insanlarının son açıklamaları ise gözleri korkutmaya yetti.CORONA VİRÜS 30 YENİ MUTASYONA UĞRADI!

Corona virüs salgınının başladığı ilk günden bu yana tüm dünyada bilim insanları bu virüsle ilgili araştırmalar yapıyor. Araştırma kapsamında virüsün nereden ve nasıl ortaya çıktığı, nasıl tedavi edilebileceği, aşısı ve mutasyona uğrama şekilleri gibi birçok bilgi elde ediliyor.

Bilim insanlarının son yaptığı araştırmaya göre Corona virüs bugüne kadar 30 yeni mutasyona uğradı. Bu bilgiye erişmek için yaşları 4 – 71 arasında değişen ve virüsü taşıyan hastalar üzerinde araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda hastalardaki Corona virüs türünün 30 farklı türde olduğu ortaya çıktı.

CORONA VİRÜS TÜRLERİNDEN 19 TANESİ DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ

Yapılan araştırmaya göre virüs taşıyan insanlar üzerinde yapılan incelemede ortaya çıkan 30 farklı Corona virüs türünden 19 tanesi daha önce görülmemiş türden. Bu da Corona virüsün çok kolay ve kısa sürede mutasyona uğrayabildiği gerçeğini ortaya çıkardı.

Mutasyona uğramış virüs türlerinin incelemesi sonucunda bazı türlerin vücuttaki hücreleri ele geçirme yeteneğine sahip olduğu, bazı türlerin ise hücreleri direkt olarak öldürdüğü belirlendi. Corona virüs türlerinin hızla çoğalması ise bilim dünyasında korkuya neden oldu.

EN TEHLİKELİ CORONA VİRÜS TÜRÜ NEREDE?

Corona virüsün mutasyona uğramış türleri üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bazı bölgelerde virüsün hafif türlerinin bazı bölgelerde ise virüsün ağır türlerinin bulunduğu belirlendi. Hafif türlerin olduğu bölgelerde virüse yakalanan hastalar çok daha kolay ve kısa sürede iyileşerek kurtulabiliyor. Ağır türlerin olduğu bölgelerde ise çok daha fazla ölüm sayısı bulunuyor.

En Tehlikeli Corona Virüs Nerede sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; bilim insanları tarafından yapılan incelemeler kapsamında Corona virüsün en tehlikeli türünün Avrupa’ da olduğu belirlendi. En ölümcül mutasyon Avrupa’yı ele geçirmiş durumda. Bu nedenle İtalya ve İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ölüm oranlarının bu kadar yüksek olduğu belirtildi. ADB’ nin Washington gibi bazı eyaletlerinde ise daha zayıf Corona virüs türlerinin bulunduğu açıklandı.

CORONA VİRÜS NEDEN MUTASYONA UĞRUYOR?

Corona virüs neden mutasyona uğrar sorusuna ise şu şekilde cevap vermek mümkün; Corona virüs, bir hastanın vücuduna girdiği zaman öncelikle bağışıklık sistemini ele geçiriyor. Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda hemen harekete geçiyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda ise vücudu ele geçirme konusunda zorlanıyor.

Bağışıklık sistemi güçlü bir kişiye bulaşan Corona virüs, bu kişinin vücudunu ele geçirmenin ve bağışıklık sistemini zayıflatmanın yollarını ararken mutasyona uğrayarak yeni türleriyle ortaya çıkıyor. Vücudu ele geçirmek için çabalayan virüs gittikçe daha tehlikeli bir hal alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda en saldırgan Corona virüs türünün en az güçlü virüs türünden 270 kat daha ağır viral yük oluşturduğu ortaya kondu.

HAFİF CORONA VİRÜS TÜRLERİ DE ÖLÜMCÜL ETKİYE SAHİP

Yapılan araştırmalarda hafif Corona virüs türleri de ölümcül etkiye sahip sonucuna varıldı. Corona virüs ne kadar hafif türde olursa olsun, bulaştığı kişiyi öldürebilecek kadar güce sahip. Bu nedenle insanların çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, virüse yakalanmamak adına her türlü tedbirin dikkatli şekilde alınması gerektiğini belirtti.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir