Coin Yakmak Nedir, Ne Anlama Gelir?


47
477 Paylaşım, 47 points

Kripto para borsası son dönemin en çok yatırım yapılan borsalarının başında geliyor. Birçok kişinin yatırımlarında tercih ettiği bu borsada birçok farklı terim de bulunuyor. Bunlardan birisi de coin yakmak. Bu yazımızda Coin Yakmak Nedir, Ne Anlama Gelir? Sorularına cevap vereceğiz.

Kripto para borsasına girerek birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar, söz konusu borsada yer alan binlerce coin arasından istediklerini seçerek yatırımlarını yönlendirebiliyorlar. Bu coinler değer kazanıp kaybederek yatırımcılarına artı ya da eksi olarak dönüş getiriyor. Kripto yatırımcılarının kullandığı birçok terim bulunuyor. Bu terimlerden birisi de coin yakmak olarak gösterilebilir.COİN YAKMAK NEDİR?

Coin yakmak, coinleri dolaşımdan kalıcı bir şekilde çıkarmak ve bu yöntemle coinin toplam arzını düşürmek süreci olarak söylenebilir. Kripto para piyasasında yer alan birçok coin, belirli aralıklarla coin yakma etkinlikleri düzenlemektedir.

Coin yakma etkinlikleri, söz konusu coinin belirlenen bir miktarı yok olana kadar gerçekleştirilen bir eylemdir. Coinin yakma miktarı, o coine ait son 3 aylık dönemde borsada yapılmış olan işlemler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

COİN YAKMAK NE ANLAMA GELİR?

Coin yakmak ne anlama gelir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; coin yakmak, mevcut olan coinin belirli bir kısmının kalıcı olacak şekilde dolaşımdan tamamen çıkartılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu işlem coin geliştiricileri tarafından uygulanmaktadır.

Coin yakma işlemi için geliştiricilerin öncelikle private keyi geçerli olmayan bir adres yaratması gerekir. Yaratılan bu adres coine yatırım yapan kişilerle paylaşılarak bu adrese yakılmak istenen miktarda coinin gönderilmesi sağlanmaktadır.

COİN YAKMAK NE İŞE YARAR?

Coin yakmak ne işe yarar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; coin yakma işleminin amacı, altcoinlerin ve daha küçük ölçekli tokenlerin piyasada dolaşım sayısını kontrol altında tutmaktır. Böylece yatırımcının teşvik edilmesi ve coin fiyatının dengede tutulması daha kolay sağlanmaktadır.

Coin yakma işlemine ait özellikler her zaman herkese açık şekilde sunulmaktadır. Bu işlemi talep eden bir kişi, belirlediği sayıdaki coini dolaşımdan kalıcı şekilde çıkarma hakkına sahiptir. Gerçekleştirilen tüm coin yakımları blockchain üzerinden işlem olarak kaydedilmektedir. Böylece %100 şeffaf bir işlem gerçekleştirilmiş olacaktır ve bu coinlerin yakıldığı herhangi bir kişi tarafından bu şekilde doğrulanabilmektedir.

COİN YAKMA NASIL ÇALIŞIR?

Coin yakma nasıl çalışır? Sorusuna şu adımlar üzerinden cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

Bir coine sahip olan kişi, belirli bir miktarda coin yakma isteğini belirtir ve coin yakma fonksiyon talebinde bulunur.

 • İkinci Adım

Talep sonrasında bu kişinin cüzdanında söz konusu coinden olup olmadığı ve miktarı doğrulanır. Bu aşamada sadece pozitif sayılar geçerlidir.

 • Üçüncü Adım

Kişinin yakma talebine uygun yeterli miktarda coini yok ise yakma işlemi gerçekleştirilemez. Ancak cüzdanında talep ettiği işleme uygun coin miktarı bulunuyor ise o zaman coin yakma işlemi gerçekleştirilir. Coin yakma işlemi sırasında belirlenen miktarda coin cüzdandan düşürülür.

 • Dördüncü Adım

Yakılacak coin miktarının belirlenmesi ve cüzdandan düşürülmesinin ardından toplam yakılacak coin miktarı belirlenerek yakım işlemi gerçekleştirilir.

 • Beşinci Adım

Coin yakma işleminin başlatılması sonrasında söz konusu coinlerin tamamen yok edilmesi söz konusu olmaktadır. Yakılan coinlerin bir daha geri getirilmesi asla mümkün değildir.

COİN YAKMA İŞLEMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Coin yakma işleminin birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle birçok coin geliştirici belirli aralıklarla coin yakma işlemini gerçekleştirmektedir. Coin yakma işleminin faydaları şu şekilde sıralanır;

 • Coin yakma işlemi toplam arzı düşürür
 • Coin yakma işlemi deflasyon oluşturur
 • Coin yakma işlemi fiyat artışını sağlar
 • Coin yakma işlemi arz talep dengesini oluşturur
 • Coin yakma işlemi token sahibi yatırımcılara olumlu yönde etki sağlar
 • Coin yakma işlemi yatırımcıya güven verir
 • Coin yakma işlemi piyasada fiyat dengesi oluşturur

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

47
477 Paylaşım, 47 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
85
Şaşkın
Başarısız Başarısız
49
Başarısız
Komik Komik
37
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
85
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir