Çocuklu Aileleri Rahatlatan Yardım, 5 Bin TL’yi Geçmiyorsa Yararlanabilirsiniz!


96
944 Paylaşım, 96 points

Çocuklu ailelere devlet tarafından birçok farklı konuda yardım gelmektedir. Bu yardımlar sayesinde çocukların sağlıktan eğitime kadar birçok konuda masrafına destek sağlanmaktadır. Bu yazımızda çocuklu aileleri rahatlatan yardımlar hakkında bilgi vereceğiz.

Çocuklu ailelere devlet tarafından verilen en önemli yardımlardan birisi kreş yardımıdır. Kreş yardımı, özellikle çalışan annelere yönelik olarak verilmektedir. Bu sayede annelerin akılları çocuklarında kalmadan güvenli ellerde olduğunu bilirler.ÇOCUKLU AİLELERİ RAHATLATAN YARDIM NEDİR?

Resmi Gazete de yayımlanan kararın ardından uygulamaya geçirilen kreş yardımı, devletin çalışan anneler için hazırladığı oldukça ilgi gören desteklerden birisidir. Doğum izni biten ve çalışmak zorunda olan annelerin çocuklarını kreşe verme arifesinde sağlanan bu destek sayesinde anneler oldukça rahatlamaktadır.

KREŞ YARDIMI NEDİR?

Kreş yardımı, anne ve babası çalışan çocukların kreşe gidebilmesi adına verilen bir devlet desteğidir. Bu desteğin amacı, anne ve babası çalışan çocukların kendi yaşıtları ile birlikte güvenli bir ortamda zaman geçirmelerini sağlamaktır. Kreş yardımı sayesinde anne ve babaların kreşe verdikleri ücrete büyük bir devlet desteği sağlanmaktadır. Bu destek sayesinde yapılan masraf hafifleyeceği için anne ve babalar çok daha rahat kreşi düşünmeye başlar.

KREŞ YARDIMI NASIL ALINIR?

Kreş yardımı, anne ve babaların bazı durumlara uygun olması durumunda alınabilmektedir. Kreş yardımı nasıl alınır sorusunun cevabı şu şekilde verilir;

 • Hem anne hem de babanın çalışıyor olması
 • Eşi vefat etmiş ebeveynler
 • Yasal olarak boşanmış çiftler
 • Yalnız yaşayan ve çalışan anne babalar
 • Çocukların 0 ile 5 yaş arasında olması
 • Kreş yardımından yararlanacak anne ve babanın maaş miktarının düşük olması
 • Maddi zorluklardan dolayı kreş parasının ödenemiyor olması

KREŞ YARDIMI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Kreş yardımı alınması için öncelikle bazı şartlara uygun olmak gerekir. Bu şartlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Kreş yardımı alma şartları şu şekilde sıralanır;

 • Başvuran ailenin TC vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Annelerin yapacağı başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret ya da asgari ücret altında olması gerekmektedir.
 • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşın aile geçindiremeyecek kadar az olması gerekmektedir.
 • Yardıma annelerin başvurması için eşinden ayrılmış ya da eşinin vefat etmiş olması gerekiyor.
 • Maddi durumu kötü, evi kirada olan anne babalar yardıma başvurabilir.
 • Anne babası vefat eden çocuğun bakımını üstlenen kişiler de kreş yardımına başvurabilirler. Bu başvurular daha önceliklidir.
 • Anne ve babanın toplam maaşları 5 bin TL’yi geçiyorsa yardım alamazlar.
 • Babanın işsiz olması durumunda çalışan anne başvuruda bulunabilir.
 • Aile de çocuğa bakacak başka kimsenin olmaması

DEVLET DESTEĞİ KREŞ YARDIMI NE KADAR VERİLİR?

Devlet tarafından çalışan anne ve babalara verilen kreş desteği, 650 TL olarak belirlenmiştir. Kreş yardımı en fazla 24 ay boyunca verilir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen anne ve babaların öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sonucunda şartlara uygun olan anne babalar, kredi yardımı desteğinden yararlanma hakkına sahip olacaktır.

Devlet destekli kreş yardımı almak isteyen anne babaların maaşlarının 5 bin TL’yi geçmemesi de önemli bir detaydır. 5 bin TL’den az geliri olan tüm aileler, devlet tarafından verilecek olan kreş yardımını alma hakkı kazanacak.

5 bin TL’den az gelire sahip olan çalışan anne ve babaların başvuruyu e – devlet üzerinden yapması mümkün olacak. Ön başvuru yapan ailelere kreş yardımından faydalanmaları için kesin kayıt tarihi verilecek. Verilen tarihte kayıt için giden anne ve babalar, kreş yardımını alma hakkı kazanmış olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
944 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir