Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?


67
654 Paylaşım, 67 points

Çocuklarda yaşanan en zorlu süreçlerden birisi tuvalet eğitimidir. Çocuklara tuvalet eğitiminin verilmesi için bu duruma hazır olduğunu göstermesi gerekir. Bu yazımızda Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı sorusuna cevap vereceğiz.

Çocukluk dönemi yeni öğrenilen birbirinden zorlu süreçlerden oluşur. Anne ve babalar bu süreçte çocuklarına farklı alışkanlıklar kazandırmak zorundadır. Bunlardan birisi de tuvalet eğitimidir. Çocuklara tuvalet eğitimi vermek için doğru zamanın belirlenmesi gerekir.ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLANMALI?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı sorusunun cevabı tamamen çocuğa bağlıdır. Çocuk kendi bedensel duyumlarını hissetmeye başladığı ve sorumluluk aldığı zamanlarda tuvalet eğitimine başlanabilir.

Tuvalet eğitimi çoğu zaman iki yaş civarında başlar. Bu dönem çocuklar için oldukça sıkıntılı bir dönemdir. Çocuğun bağımsızlığını ilan ettiği bir dönem olan iki yaşta tuvalet eğitimi konusunda da çocuklar yetişkinlerden çok daha farklı düşünecektir.

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ İÇİN EN UYGUN YAŞ NEDİR?

Çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun yaş, gelişimsel becerilere ve isteğe bağlı olarak belirlenebilir. Çocukların çoğunluğu 1,5 – 3 yaş arası tuvalet eğitimi almaktadır. Çocukların 21 aydan önce idrarını kontrol etmeleri mümkün değildir. Bu nedenle tuvalet eğitimi biraz daha uzun sürede gerçekleştirilebilir.

Kız çocukları için tuvalet eğitimi 29. Aydan itibaren başlanabilirken, erkek çocukları için tuvalet eğitimi 31. Aydan itibaren başlayabilir. Genel olarak bakıldığı zaman ise çocukların %98’lik kısmı 3 yaşından sonra tuvalet eğitimine başlayacaktır. 4 yaş sonrası tuvalet eğitimi gecikmiş olarak kabul edilir.

TUVALET EĞİTİMİ İÇİN EN UYGUN ZAMAN NASIL BELİRLENİR?

Çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun zamanı belirlemek için bazı sorulara cevap vermek yeterlidir. Çocuk tuvalet eğitimi için belirlenmiş 10 adet soru bulunur. Bu soruların çoğunluğuna evet cevabını veren anneler, çocuklarının tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlayabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun zaman şu sorularla belirlenir;

  1. Bebek bezi günde 1 ya da 2 saat boyunca kuru kalıyor mu? Çocuğun sabahları her zaman olmasa da bazen kuru uyanıyor mu?
  2. Dışkı zamanını kestirebiliyor musun? Dışkılamada düzenlilik -örneğin her sabah kalktıktan sonra ya da kahvaltıdan hemen sonra- var mı? Bu arada hemen belirtelim; düzenli dışkılamak her çocuk için çok da geçerli olmayabilir. Ancak çocuğun düzenli dışkılıyorsa bu, tuvalet eğitimi konusunda sana avantaj sağlar.
  3. Çocuğunun idrar ya da dışkıya karşı dikkat artışı nasıl? Örneğin kaka yapacakken bir köşeye gidip çömeliyor, sesini yükselterek haber vermeye çalışıyor ya da yüz ifadesini değiştiriyor mu? İdrar bacaklarının arasından aktığında fark ediyor, işaret ediyor ya da rahatsızlığını belirtiyor mu?
  4. Basit yönergeleri anlayıp uygulayabilir mi? İhtiyaçlarını ifade edebiliyor mu?
  5. Kuru-ıslak, kirli-temiz, aşağı-yukarı gibi kavramları biliyor mu?
  6. Kaka yapmak, çiş yapmak, tuvaleti gelmek, popo gibi tuvalet ile ilgili terimleri biliyor mu?
  7. Bebek bezinden rahatsız oluyor mu? İç çamaşırı giymek istiyor mu?
  8. Pantolonunu ve iç çamaşırını aşağı indirebiliyor mu, yukarı çekebiliyor mu? Eteğini kaldırabiliyor mu?
  9. Arkadaşlarının ya da ailedeki diğer kişilerin tuvalet alışkanlıkları konusunda meraklı mı? Onları tuvalete kadar izliyor, takip ediyor, ne yaptıklarını merak ediyor, taklit etmeye çalışıyor mu?
  10. Temiz ve kuru kalmaya ilgili mi? Düzenli, derli toplu olma konusunda meraklı mı? Altının ıslak kalmasını istemiyor, bezinin değiştirilmesini talep ediyor mu?

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ İÇİN ANNELERİN DE HAZIR OLMASI GEREKİR

Çocuklarda tuvalet eğitimi için çocuk kadar annelerin de hazır olması gerekir. Anneler, çevresinde bulunan aynı yaş grubu çocukları göz önünde bulundurarak çocuğunun gelişimini belirler. Bu da annelerde bir baskı oluşumuna neden olur. Annelerin çocuklarını tuvalet eğitimi konusunda zorlamaları, bu sürecin daha zorlu ve uzun sürmesine neden olmaktadır. Böyle sıkıntı yaşamamak için çocuklar kadar annelerin de tuvalet eğitimine hazır olması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir