Çocuklarda Parmak Emme Nedenleri Nedir Nasıl Düzeltilir?


73
714 Paylaşım, 73 points

Çocuklarda en sık görülen davranışlardan birisi de parmak emmedir. Özellikle bebeklik döneminde başlayan parmak emme, çocukluk döneminde de devam etmektedir. Parmak emme, kötü bir alışkanlık olarak nitelendirilebilir. Bu yazımızda Çocuklarda Parmak Emme Nedenleri Nedir Nasıl Düzeltilir sorularına cevap vereceğiz.

Parmak emme sorunu 3 – 4 aylık bebeklerde görülen ve ilerleyen yaşlarda da devam edebilen bir durumdur. Bebekken parmak emen bir çocuk, bu alışkanlığını 6 yaşına kadar devam ettirebilir. Parmak emme durumu çocukların büyük çoğunluğunda görülebilen bir durumdur.ÇOCUKLARDA PARMAK EMME NEDENLERİ NEDİR?

Çocuklarda parmak emme sorununa birçok farklı durum sebep olabilir. Parmak emmeyi engellemek için öncelikle bu duruma neyin sebep olduğunu belirlemek gerekir. Çocuklarda parmak emme nedenleri şu şekilde sıralanır;

 • Diş Çıkarma: çocukların diş çıkarma dönemlerinde diş etinin acımasına bağlı olarak parmak emme sıklıkla görülür. Çocuklar, parmaklarını emerek diş acısını hafifletmeye çalışırlar.
 • Güvensizlik: çocuklar kendilerini güvende hissetmedikleri zaman parmak emmeye başlayabilir. Güvensizlikten kaynaklı parmak emme, içgüdüsel bir durumdur.
 • Stres Atmak: stres sadece yetişkinlerin yaşadığı bir durum değildir. Çocuklarda da stres sıklıkla görülen bir durumdur. Çocukluk döneminde yaşanan stresle baş etmenin en kolay yolu parmak emmedir.
 • Yorgunluk: Çocuklar yorgun oldukları zaman kendilerini rahatlatmak ve yorgunluklarını atmak için parmak emebilirler.
 • Sinirli Olmak: çocuklar ruh hallerine göre parmak emebilirler. Sinirli olduklarında ağlamak istediklerinde parmak emerek bu durumun üstesinden gelmeye çalışırlar.
 • Açlık: çocuklar acıktıkları zaman yemekleri gelene kadar içgüdüsel olarak parmak emmeyi tercih edebilirler.
 • Uykusuzluk: uykusu gelen çocuklar, uykuya rahat dalabilmek için parmak emmeyi tercih edebilirler. Parmak emen çocuk, kısa sürede ve kolayca uykuya dalacaktır.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMME NASIL DÜZELTİLİR?

Çocuklarda parmak emmenin nedeni belirlendikten sonra bu durumla nasıl başa çıkılacağı konusuna geçilebilir. Çocuklarda parmak emmeyi düzeltmek için birden fazla yöntem kullanmak mümkündür. Çocuklarda parmak emme nasıl düzeltilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Bir şeyler ile oyalama
 • Müdahale etme
 • Eldiven giydirme
 • Parmağı sarma
 • Limon verme
 • Ailece ortak hareket etme
 • Durumu ağırdan alma

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ BİR ŞEYLER İLE OYALAYARAK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi bir şeyler ile oyalayarak düzeltme, kullanılabilecek ilk yöntemdir.  Bu yöntemde çocuk ne zaman parmağını emmeye çalışsa, ailesi ilgisini çekecek bir şeye yöneltmelidir. Çocuğun dikkatini başka yöne çekmek, parmak emmeyi unutmasını sağlayacaktır.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ MÜDAHALE EDEREK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi müdahale ederek düzeltme, kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde aile çocuğun parmak emmeye başladığı anda “Hayır” “Yapma” gibi sözcüklerle çocuğa bu durumun yanlış olduğunu göstermesi gerekir.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ ELDİVEN GİYDİREREK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi eldiven giydirerek düzeltme, kullanılabilecek diğer bir yöntemdir. Çocuğa eldiven giydirilmesi, parmak emmesini engelleyecektir. Parmağını emmek için ağzına götürecek olan çocuk, eldivenden dolayı bu işi gerçekleştiremez.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ PARMAĞI SARARAK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi parmağı sararak düzeltme, kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Çocuğun emdiği parmağı bir sargı ile ya da temiz bir bez ile bir süre sarıldığı zaman çocuk o parmağını emmeyi unutacaktır.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ LİMON VEREREK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi limon vererek düzeltme, kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Çocuklar limon emmeyi çok severler ve bu çocuklara büyük keyif verir. Parmak emen çocuğa her girişiminde limon verilirse çocuk parmağı yerine limonu emecektir.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ AİLECE ORTAK HAREKET EDEREK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi ailece ortak hareket ederek düzeltme, kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Bir çocuk parmağını emiyorsa, ailedeki herkes bu durumu düzeltmek için yardımcı olmalıdır. Ailenin her üyesi bu konuda ortak hareket ederek kısa sürede çocuğu bu alışkanlığından vazgeçirmeyi başarabilir.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEYİ DURUMU AĞIRDAN ALARAK DÜZELTME

Çocuklarda parmak emmeyi durumu ağırdan alarak düzeltme, kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Anne ve babalar, çocukları parmak emmeye başladığında hemen bu durumu yok etmeye çalışır ve acele ederler. Parmak emmeyi durdurmak için daha sabırlı olmak ve durumu ağırdan alarak hareket etmek çok daha akıllıca olacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
714 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir