Çocuklarda Obezite Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?


74
724 Paylaşım, 74 points

Çocukların küçük yaşlardan itibaren fazla yemek yemeleri, abur cubura düşkünlükleri, Obezite ye neden olmaktadır. Obezite, küçük yaşlardan başlayarak ileriki dönem için bazı sağlık sorunlarına neden olabilecek sıkıntılı bir durumdur. Bir çocuğun obez olup olmadığı, vücut kitle indeksine bakarak belirlenebilir. Bu yazımızda çocuklarda Obezite nedir, çocuklarda Obezite neden olur, çocuklarda Obezite nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevap vereceğiz.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE NEDİR?

Obezite, sağlığı olumsuz şekilde etkileyecek seviyede vücutta yağ birikmesi sonucu aşırı kilolu olma durumudur. Çocuklarda alınan kalorinin yakılan kaloriden fazla olması, vücutta yağ depolanmaya başlamasına neden olur. Obezite, günümüzün en önemli ve tehlikeli sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre 18 yaş üzeri 650 milyon kişi Obezite ile mücadele etmektedir.OBEZİTENİN NEDEN OLDUĞU SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?

Obezite, birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren tehlikeli bir durumdur. Obez olan kişilerde birçok sağlık sorunu da görülebilir. Obezite’ nin neden olduğu sağlık sorunları şu şekilde sıralanır;

 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Uyku apnesi
 • Damar hastalıkları
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • İnme riski
 • Nefes alı vermede güçlük
 • Vücut ağırlığının sürekli artması
 • Baş ağrısı
 • Kıyafetlerin içine girememe
 • Çabuk yorulma
 • Yaşam kalitesinin düşmesi

ÇOCUKLARDA OBEZİTE NEDEN OLUR?

Obezite, çocukluk döneminden başlayarak ilerleyen bir durumdur. Çocukluk çağında yeme alışkanlıklarının doğru kazanılmaması, ilerleyen yaşlarda Obezite riskini de artırmaktadır. Birçok çocuk yanlış beslenmeden kaynaklı olarak küçük yaşta Obezite ile karşı karşıya kalmaktadır. Çocuklarda Obezite neden olur sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

FAZLA KALORİLİ BESLENMEK

Obezitenin temel nedenlerinden birisi, fazla kalorili besinleri sıkça tüketmektir. Gün içerisinde tüketilen besinlerin belli kaloriyi geçmemesi gerekir. Günlük alınması gerekenden fazla kalori alınması durumunda kilo almaya başlayacak olan çocuklar, bir süre sonra Obezite sınırına dayanacaktır.

Ev yemeklerine ilginin azalması ve hazır gıdaların daha sık tüketilmesi de obezitenin temel nedenlerinden birisidir. Hazır gıdalarda bulunan şeker içeriği ve yüksek kalori miktarı, özellikle fast – food beslenmenin çok popüler olması, Obezite ye yakalanan çocuk sayısını da artırmaktadır.

HAREKETSİZ YAŞAM

Obezite nedenlerinden birisi de hareketsiz yaşamdır. Çocukların fiziksel aktivitelere çok zaman ayırmaması, sürekli oturmaları, spor yapmamaları gibi nedenler obeziteye zemin hazırlamaktadır. Özellikle bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik cihazlar, çocukların hareketlerini oldukça kısıtlamaktadır.

YETERSİZ UYKU SAATİ

Çocuklar başta olmak üzere her yaş için belirli bir uyku saati vardır. Yetersiz uyku, Obezite riskini iki kat artırmaktadır. Çocuklarda uyku düzeni bozuklukları kilo aldıran hormonların daha fazla salgılanmasına neden olur. Özellikle beyne tokluk hissi veren leptin hormonu, uykusuzluk durumunda daha az salgılanmaktadır. Obezite ile mücadele için günlük olarak 5 saatten az – 11 saatten fazla uyunmaması gerekir.

OBEZİTE GENİ OLMASI

Obezite nedenlerinden birisi de genetik olarak yaşanmasıdır. Yapılan araştırmalarda aşırı yemek yeme ve FTO genleri arasında bağlantı olduğu gözlemlenmiştir. FTO geni bulunan çocuklarda obeziteye yakalanma oranı %20 – %30 oranda artmaktadır.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE ENGELLENEBİLİR Mİ?

Çocuklarda obeziteyi engellemek için anne babaların bazı önlemler alması gerekebilir. Çocuklarda obeziteyi engellemenin yolları şu şekildedir;

 • Çocuklara boş zamanlarında uğraşacakları aktiviteler verilebilir. Böylelikle sıkıldıklarında yemeğe yönelmezler.
 • Okullarda bulunan fiziksel aktivitelere yönlendirilebilir.
 • Anne ve baba beslenme alışkanlıklarını çocuğa göre değiştirmelidir.
 • Tatlılar ve besin değeri düşük gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Düzenli ve sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Ailece hafta sonu aktivitelerine ağırlık verilmelidir.
 • Çocuklara yiyecek ödülü verilmemelidir.
 • Tatlandırıcı ve diyet ürünler çocuklara asla verilmemelidir.
 • Çocuklar, besin değeri düşük yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.
 • Çocuklara kızartma ve yağ oranı yüksek yiyecekler verilmemelidir.
 • Çocuklarda yemeğin çok hızlı yenmemesine özen göstermek gerekir.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çocuklarda Obezite mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Obezitenin tedavi edilmemesi, ilerleyen zamanlarda daha büyük sağlık sorunlarına neden olacaktır. Çocuklarda Obezite tedavisi şu şekilde yapılabilir;

 ÇOCUKLARDA DİYET UYGULAMA

Çocuklarda Obezite tedavisinin ilk adımı doğru diyet programının uygulanmasıdır. Çocuklarda diyet uygulaması her çocuk için farklı şekilde hazırlanmalıdır. Çocuklarda Obezite diyeti için çocuğun yaşı, boyu, kilosu ve büyüme hızı göz önünde bulundurulur.  Çocuklarda Obezite diyeti ana ve ara öğünlerden oluşmalıdır. Çocukların ihtiyaç duyduğu enerji miktarı belirlenerek büyümeleri göz önüne alınarak bir program oluşturulması gerekir.

SABIRLI OLMAK

Çocuk Obezite tedavisi hemen sonuç alınacak bir durum değildir.  Sabırlı olmak ve uzun süren tedavi sürecini izlemek gerekir. Bu konuda anne ve babanın çocuğa destek olması çok önemlidir. Çocuğa diyet konusunda sabırlı olmayı öğretmen ve doğru şekilde yönlendirmek gerekir.

EGZERSİZE ZAMAN AYIRMAK

Çocuk Obezite tedavisinde egzersize zaman ayırmak önemlidir. Çocuklarda fiziksel aktivite ne kadar çoksa Obezite riski o kadar azalacaktır. Çocuk Obezite tedavisinde egzersize de yer vermek çok daha kısa sürede olumlu sonuç almak anlamına gelecektir. Çocuklarda yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binme, aerobik yapma, dans etme gibi aktivitelerde obezitenin önüne geçmek mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
724 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir