Çocuklara Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Bilgi


76
744 Paylaşım, 76 points

Oyuncaklar, çocukları eğlendirirken aynı zamanda öğretici özelliğe de sahip olan gereçlerdir. Çocukların zihinsel gelişimi için oyuncaklarla oynaması oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklara oyuncak seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Bu yazımızda Çocuklara Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Bilgi hakkında bilgi vereceğiz.

Çocuklar oyuncaklar sayesinde hem keyifli vakit geçirme hem de öğrenme şansına sahip olurlar. Oyuncak seçimi, çocukların sağlıklı gelişmesi için oldukça önemlidir. Oyuncak seçimi konusunda anne ve babalara çok büyük iş düşmektedir.ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 BİLGİ NELERDİR?

Çocuklara Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Bilgi şu şekilde sıralanır;

  • Oyuncağın çocuğa uygun olması
  • Oyuncağın güvenilir firmadan seçilmesi
  • Oyuncağın rahat tutulabilir olması
  • Oyuncağın kolay temizlenebilir olması
  • Oyuncağın doğal boya ile boyanmış olması
  • Oyuncağın belirli büyüklükte olması
  • Oyuncağın tehlikesiz olması
  • Oyuncağın üzerinde yabancı madde olmaması
  • Oyuncağın çocuklara özel yapılmış olması
  • Oyuncağın doğru yerden satın alınması

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN ÇOCUĞA UYGUN OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın çocuğa uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Anne babalar çocukları için oyuncak seçerken çocuğun yaşına, gelişimine, gereksinimlerine ve yeteneklerine uygun olarak seçilmelidir. Aksi halde seçilen oyuncak çocuk için doğru seçenek olmayacaktır.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN GÜVENİLİR FİRMADAN SEÇİLMESİ

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın güvenilir firmadan seçilmesine dikkat etmek gerekir. Çocuklara oyuncak alırken mutlaka bilindik üretici markaların ürünlerini tercih etmek gerekir. Güvenilir firmalar, çocuklara zarar vermeyecek ürünleri sunmaya özen göstermektedir.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN RAHAT TUTULABİLİR OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın rahat tutulabilir olmasına dikkat etmek gerekir. Çocukların oyuncakla verimli şekilde vakit geçirebilmesi için öncelikle tam olarak kavrayabilmesi gerekir. Özellikle küçük yaştaki çocukların oyuncağı rahat tutması oldukça önemlidir.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN KOLAY TEMİZLENEBİLİR OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmek gerekir. Oyuncaklar zamanla kullanıma bağlı olarak kirlenirler. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Seçilen oyuncak ne kadar kolay temizlenirse o kadar kullanışlı olacaktır.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN DOĞAL BOYA İLE BOYANMIŞ OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın doğal boya ile boyanmış olmasına dikkat etmek gerekir. Oyuncaklar çocukların ilgisini çekmek adına birçok canlı renkte hazırlanır. Bu aşamada doğal ve zehirsiz boya kullanılması, çocuklara gelebilecek zararın engellenmesini sağlayacaktır.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN BELİRLİ BÜYÜKLÜKTE OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın belirli büyüklükte olmasına dikkat etmek gerekir. Çok küçük parçalardan oluşan oyuncaklar, çocuklar için ciddi riskler oluşturur. Bu nedenle anne babaların oyuncak seçerken çocukların boğazından geçemeyecek kadar büyüklükte oyuncakları tercih etmesi gerekir.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN TEHLİKESİZ OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın tehlikesiz olmasına dikkat etmek gerekir. Oyuncak üzerinde çocuklara zarar verebilecek ve hayati tehlikeye neden olabilecek ip, kordon, kurdele gibi parçaların bulunmaması oldukça önemlidir.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN ÜZERİNDE YABANCI MADDE OLMAMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın üzerinde yabancı madde olmamasına dikkat etmek gerekir. Bazı oyuncakları üzerinde metal parçalar, iğneler, sert ve sivri yabancı maddeler olabilir. Bu tür maddeler oyun esnasında çocuğa zarar vermektedir. Bu nedenle seçim yaparken bu tür maddeler bulunmayan oyuncakları seçmek doğru olacaktır.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN ÇOCUKLARA ÖZEL YAPILMIŞ OLMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın çocuklara özel yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Oyuncaklar her yaş grubuna özel özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin; boya kalemleri çocukların yaş gruplarına göre farklı özelliklerde hazırlandığında daha kullanışlı olacaktır.

ÇOCUKLARA OYUNCAK SEÇERKEN OYUNCAĞIN DOĞRU YERDEN SATIN ALINMASI

Çocuklara oyuncak seçerken oyuncağın doğru yerden satın alınmasına dikkat etmek gerekir. Oyuncağın alınması gereken en doğru yer, oyuncak dükkanları olarak gösterilebilir. Oyuncak dükkanı olmayan yerlerden alınacak oyuncakları çok da doğru özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir