Çocuklara Okuduğunu Anlama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?


83
814 Paylaşım, 83 points

Günümüzde çocuklar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgisayar, telefon ve tablet gibi elektronik aletlere daha fazla yönelmeye başladı. Bu yönelme nedeniyle kitap okuma her geçen gün biraz daha azalıyor. Bu yazımızda Çocuklara Okuduğunu Anlama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çocuklar boş zamanlarını değerlendirmek için daha çok teknolojik cihazları kullanmayı tercih ediyor. Bu konuda kitap okuma fikri ise ne yazık ki oldukça gerilemiş durumda. Çocuklar kitap okumak için vakit ayırmayı istemezken bilgisayar, telefon ve tablet için bütün vakitlerini ayırmayı tercih ediyorlar. Bu da özellikle anne babaların çocuklarına kitap alışkanlığı kazandırması konusunda sıkıntıya düşürüyor.ÇOCUKLARA OKUDUĞUNU ANLAMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Çocuklara Okuduğunu Anlama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • İç motivasyon sağlama
  • Çocuğa seçme özgürlüğü tanıma
  • Birlikte kütüphaneleri gezme
  • Çocukla birlikte kitap okuma

ÇOCUKLARA OKUDUĞUNU ANLAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN İÇ MOTİVASYON SAĞLAMAK

Çocuklara okuduğunu anlama alışkanlığı kazandırmak için iç motivasyon sağlamak gerekir. Anne baba ve öğretmenlerin bu konuda yaptıkları en büyük hatalardan birisi çocukların dışsal olarak motive edilmesidir. Çocuklara “Kitabını okursan oyun oynamana izin veririm” ya da “kitabını okumadan gezmeye gidemezsin” gibi şartlı cümleler çocukları motive etmekten oldukça uzaktır.

Çocuklar dış motivasyon ile kitap okuma alışkanlığı kazanamazlar. Bu durumu bir mecburiyet olarak algılarlar. Bu durumda kitap okumak konusunda isteksiz olmalarının yanı sıra okuduklarını da anlamazlar. Bunun yerine çocukların ilgisini çekecek şekilde motive etmek çok daha doğru olacaktır. Kitap okuma eğlenceli bir hale getirilmelidir.

ÇOCUKLARA OKUDUĞUNU ANLAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN ÇOCUĞA SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ TANIMAK

Çocuklara okuduğunu anlama alışkanlığı kazandırmak için çocuğa seçme özgürlüğü tanımak gerekir. Anne baba ve öğretmenler çocuklara genel olarak seçme özgürlüğü tanımazlar. Çocuklar kitap okuma konusunda büyüklerinin isteklerine uymak zorundadır. Bu durum çocukların seçim yapamaması nedeniyle kitaplardan uzaklaşmasına neden olmaktadır.

Çocuklara kitap okuma ve okuduğunu anlama alışkanlığı kazandırmak için kitap seçimi yapmasına izin vermek gerekir. Çocuklar kendi tercih ettikleri kitabı çok daha hevesle okuyacaklardır.

ÇOCUKLARA OKUDUĞUNU ANLAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN BİRLİKTE KÜTÜPHANELERİ GEZMEK

Çocuklara okuduğunu anlama alışkanlığı kazandırmak için birlikte kütüphaneleri gezmek gerekir. Kütüphaneler, çocukları okumaya teşvik etmek için en doğru yollardan birisidir. Kütüphanelerin ortamı, kitapların kokusu çocukların kitap okumaya yönelmesi için en doğru adımlardan birisidir.

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve okuduğunu anlamalarını sağlamak için okulda kütüphane gezileri düzenlenebilir ya da anne ve babalar çocuklarını sıkça kütüphanelere götürerek kitap almaları ve okumaları konusunda teşvik edilebilir.

ÇOCUKLARA OKUDUĞUNU ANLAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK İÇİN ÇOCUKLA BİRLİKTE KİTAP OKUMAK

Çocuklara okuduğunu anlama alışkanlığı kazandırmak için çocukla birlikte kitap okumak gerekir. Anne ve babalar, çocukların alışkanlık kazanma konusunda model olarak gördükleri ve örnek aldıkları kişilerdir. Bir çocuk anne ve babasının kitap okuduğunu görürse, kendisi de bir süre sonra bu alışkanlığı kazanmaya başlayacaktır.

Anne ve babalar, evde her gün belirli saat aralıklarında kitap okuma saati düzenleyerek kitap okumalıdır. Bu zamana çocuklar da dahil edilerek istedikleri bir kitabı seçtirmek ve birlikte okumayı önermek, çocukların kısa sürede kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayacaktır. Kitap okuma alışkanlığı kazanılmasının ardından kitap okuyan çocuklar kısa sürede okuduklarını daha iyi anlamaya başlayacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir