Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?


56
544 Paylaşım, 56 points

Çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da ilgi gösterilmesi gerekir. Çocuklar için anne ve baba ile geçirilen zaman en kaliteli ve en mutluluk verici zamandır. Özellikle hayat koşturmacası içerisinde kaybolmuş anne ve babalar, çocuklarına kaliteli zaman ayırmanın nasıl olacağını bir türlü bilemezler. Bu yazımızda çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir sorusuna cevap vereceğiz.

 

 

Birçok anne ve baba, çocuğuyla yeteri kadar ilgilenmediğini düşünerek suçluluk duygusu ile mücadele eder. Yapılan araştırmalar, anne ve babanın çocukla sürekli vakit geçirmesinden ziyade kaliteli vakit geçirmesinin daha doğru olduğunu ortaya koymuştur. Bütün gün çocukla ilgilenen anne babaları, çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.  Önemli olan az da olsa kaliteli zaman geçirmektir.

ÇOCUKLA KALİTELİ ZAMAN NASIL GEÇİRİLİR?

Çocukla kaliteli zaman geçirmek, zamanın miktarı ile değil, o zaman dilimi içerisinde yapılanlar ile ilgilidir. Anne babalar çocuklarıyla kısıtlı zaman dahi geçirse, bu zamanı kaliteli hale getirerek çocuklarının duygusal ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilir. Çocukla kaliteli zaman nasıl geçirilir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;TEK BİR DAKİKADA TAMAMEN ÇOCUĞA ODAKLANMAK

  • Anne ve babalar sadece bir dakika boyunca çocuğuna gerçekten odaklanarak onu dinlediğini gösterebilir. Çocuğun dikkatlice dinlendiği bir dakika, dinlemiş gibi yapılan 10 dakikadan daha etkili olacaktır.
  • Çocukla geçirilen bir dakikalık zamanda tamamen çocuğa odaklanılmış olmak gerekir. Bir saat geçirip bu sürenin çoğunda telefona bakmak, çocuğa yeterli gelmeyecektir.
  • Çocukla geçirilen kısa sürede televizyon, telefon gibi cihazlar tamamen kapatılmalı ve sadece çocukla ilgilenilmelidir.

YAPILAN İŞLERE ÇOCUĞU DA DAHİL ETMEK

  • Çocukla kaliteli vakit geçirmek için günlük yapılan işlere onu da dahil etmek akıllıca olacaktır. Bir eşyayı tamir ederken, yemek yaparken, sofra kurarken çocuktan yardım istenebilir.
  • Çocukla birlikte yapılan bir işlemde ona yapılan iş hakkında bilgi verilebilir. Böylece hem kaliteli zaman geçirilir hem de bilgi verilmiş olunur.
  • Çocukla birlikte kaliteli zaman geçirmek için iş yaparken davranışlara dikkat etmek gerekir. Çocuğun yaptığı hatalarda ses yükseltmek ya da azarlamak yapılacak en büyük hatadır.

BİRLİKTE KİTAP OKUMAK

Çocukla geçirilebilecek en kaliteli zaman, onunla birlikte kitap okumaktır. Anne ve babalar çocukları ile kitap okumak için mutlaka zaman ayırmalıdır. Kitap okuma zamanı birlikte de yapılabilir. Kitabı anne baba ya da çocuk sesli şekilde okuyabilir. Her şekilde kaliteli zaman geçirilmiş olacaktır.

ÇOCUĞA BOLCA SARILMAK

Çocuk için sevilmek, ilgi görmek çok önemlidir. Günlük hayatın telaşını geride bırakan anne babanın eve geldiğinde çocuğuna sıkıca sarılması, onu öpmesi ve özlediğini söylemesi en kaliteli zaman geçirmeden daha önemlidir.

ÇOCUKLARIN OYUN DÜNYASINA GİRMEK

Çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilmek için onların oyun diline hakim olmak gerekir. Çocukların kullandıkları oyun dilleri, sevdikleri oyunlar hakkında konuşmak, kaliteli zaman geçirmenin bir başka yoludur.

ÇOCUĞA SEVGİ SÖZCÜKLERİ SÖYLEMEK

Çocuklar sevildiğini hissetmeyi her zaman isterler. Anne ve babalar çocuklarına sıkça ne kadar sevdiklerini söylemelidir. Çocuğa sevgiyi göstermenin en kolay yollarından birisi beslenme çantasına onu ne kadar çok sevdiğinizin yazılı olduğu bir not bırakmak olabilir.

GERGİN ZAMANLARDA ÇOCUKTAN UZAK DURMAK

Anne ve babalar, yaşam şartlarının ağırlığından dolayı bazen sinirli, gergin, üzgün ya da aşırı stresli olabilirler. Böyle bir durumda çocukları kırmak çok daha kolay olacaktır. Anne babalar, böyle kötü durumlarda çocuklarından uzak durarak olası bir kötü duruma engel olabilirler.

BİRLİKTE YEMEK YEMEK

Çocuklarla günün en az bir öğünü birlikte yemek yemek önemlidir. Masada tüm aile bir araya gelerek hem güzel bir sohbet etmek hem de yemek yemek, çocuklar için en kaliteli zamanlardan birisi olacaktır.

ÇOCUKLA SOHBET ETMEK

Anne babalar kaliteli zaman geçirmek için çocuklarıyla sohbet etmelidir. Sohbetin süresinin çok fazla olması gerekmez. 5 – 10 dakikalık bir sohbet bile çocuklar için yeterli olacaktır. Sohbet sırasında gün içinde yaşananlar anlatılabilir, sorulabilir, çocuğun fikri alınabilir. Böylece çocuğun kendisini yararlı bir birey olarak hissetmesi sağlanacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir