Çocuğunuz Yemek Yerken Yoruluyorsa Dikkat!


58
564 Paylaşım, 58 points

Çocuklar, yemek yerken her zaman çok dikkatli izlenmelidir. Bazı çocuklar yemek yerden çabuk terler ve kısa sürede yorulur. Böyle bir durum varsa çocukta bir kalp hastalığının olduğunu söylemek mümkündür. Bu yazımızda Çocuğunuz Yemek Yerken Yoruluyorsa ne yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Çocuklar yemek konusunda bazen sıkıntı çıkartabilir. Özellikle iştahsız olan çocuklar yemek konusunda oldukça problemlidir. Çocukların yemek anında sergiledikleri tavır, çoğunlukla iştahsızlığa bağlı olarak görülür. Ancak bazı durumlar iştahsızlıktan değil kalp hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir.ÇOCUĞUNUZ YEMEK YERKEN YORULUYORSA DİKKAT!

Kalp hastalıkları hayatın her döneminde olduğu gibi her yaş grubunda da görülen bir durumdur. Bebeklikte ve çocukluk döneminde bile kalp hastalıkları görülebilir. Ancak çocukların küçük olması ve kendilerini tam olarak ifade edememeleri kalp sorununun fark edilmemesine neden olabilir.

Çocuklarda kalp hastalığının olup olmadığını anlamanın bir yolu da beslenme sırasındaki belirtileri gözlemlemektir. Bebek ya da çocuk beslenirken terleme ya da kısa sürede yorulma olması durumunda, çocuk beslendiği halde kilo alamıyorsa, yemek yerken nefes nefese kalıyorsa ve sık sık enfeksiyon geçiriyorsa bu durumda çocukta bir kalp hastalığı olduğunu söylemek mümkündür.

KALP HASTALIĞI BELİRTİLERİNE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Bebeklerin kalp hastalığına sahip olup olmadıkları artık anne karnında bile görülebiliyor. Anne karnındaki bebek üzerinde yapılan değerlendirmeler kapsamında bebekte doğumsal kalp hastalığı olup olmadığı kolayca belirlenebiliyor.

Bununla birlikte çocuklarda 3 yaşından itibaren tansiyon değerlendirilmesi de yapılması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan öneriler kapsamında bebek ve çocukların küçük yaştan itibaren düzenli olarak çocuk kardiyologlarına görünmeleri gerektiği ifade ediliyor.

ÇOCUKLARDA TERLEMEYE DİKKAT

Bebek ve çocuklarda özellikle terleme ve beslenme sırasında sorun yaşanıyorsa kalp hastalığı olma ihtimalinin düşünülmesi gerekmektedir. Bebeklerde kalp hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanır;

  • Terleme
  • Kısa süre yemek yeme
  • Yemek yerken çabuk yorulma
  • Kilo alamama
  • Sık aralıklarla nefes nefese kalma
  • Sık sık enfeksiyon geçirme
  • Aralıklarla morarma
  • Çocukta genelde morluk olması

Tüm bu belirtiler, çocukta kalp hastalığının olma ihtimalini akıllara getirmelidir. Erken dönemde belirlenen kalp hastalıkları, kısa sürede tedaviye başlanacağı için çok daha kolay atlatılabilir. Çocukların küçük yaştan itibaren düzenli olarak kalp muayenesinden geçirilmesi ve bir sıkıntısı olup olmadığına bakılması doğru olacaktır.

ÇOCUKLAR DÜZENLİ OLARAK KARDİYOLOGA GÖTÜRÜLMELİ

Çocukların kalp hastalığı yaşama ve bu durumun anlaşılmaması ihtimaline karşılık düzenli olarak muayene oldukça önemlidir. Çocukların 3 yaşından itibaren tansiyonlarının düzenli olarak ölçülmesi ile birlikte çocuk kardiyologlarına da düzenli olarak muayene olmak doğru olacaktır. Muayene sırasında genel ultrason ve EKG gibi yöntemler uygulanarak değerlendirme yapılacaktır.

Son yıllarda çocuk yaşta fazla hareketsiz olmak, Obezite ve kötü beslenme gibi nedenlere bağlı olarak kalp hastalıklarında artış olmaktadır. Çocukluk çağında kalp rahatsızlıkları ile karşılaşmamak için çocukları spora yönlendirmek, mobil cihaz ya da bilgisayar başından mümkün olduğu kadar uzak tutmak doğru olacaktır. Böylece olası bir rahatsızlığın önüne geçilmiş olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
564 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir