Cildi Gençleştiren Besinler Hangileridir? Yedikçe Güzelleşin!


81
792 Paylaşım, 81 points

Herkes güzel bir cilde sahip olmak ister. Kimi insanlar bu konuda çok şanslıdır. Ancak bazı kişilerin cildine müdahale etmeden güzelleştirmek mümkün değildir. Cildini güzelleştirmek isteyenler genel olarak doğal yollardan bu işlemi yapmak isterler. Doğal yollardan cildi güzelleştirmenin en kolay yolu, besinlerden yararlanmaktır. Bu yazımızda cildi gençleştiren ve güzelleştiren besinler hakkında bilgi vereceğiz.

Besinler, hayatımızda hemen her alanda büyük bir rol üstlenmektedir. Hastalıklardan korunma konusunda başyardımcı olan besinler, cildi güzelleştirmek için de oldukça etkilidir. Cilt problemleri yaşayanlar ya da cildinin daha genç ve güzel görünmesini isteyenler, besinlerden yararlanarak kolaylıkla amaçlarına ulaşabilecektir.

CİLDİ GENÇLEŞTİREN BESİNLER HANGİLERİDİR?

Cildi gençleştirmek için tüketilmesi gereken birçok besin bulunmaktadır. Işıl ışıl parlayan, pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak için bazı besinleri tüketmeye ağırlık verilmesi gerekmektedir. Cildi gençleştiren besinler şu şekilde sıralanabilir;İNCE ÇİZGİLERLE MÜCADELE İÇİN SÜT

Süt, içerdiği kalsiyum, fosfor, A – D – B12 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ciltte zararlı olan radikallerle çok iyi savaşan süt, çevresel etkenlerden kaynaklanan zararları da en aza indirmektedir. Cildi güzelleştiren süt, özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaya başlayan ince çizgilerle ve deride gerçekleşen renk değişimleri ile mücadele konusunda oldukça başarılıdır. Süt ve süt ürünlerini günlük hayatında sıkça tüketen kişilerde cilt gençleşmesi görülecektir.

CİLT DOSTU YUMURTA

Protein, vitamin ve mineral yönünden oldukça güçlü olan yumurta, tam bir cilt dostudur. Hücre yenilenmesini sağlamasının yanı sıra derinin temel yapı maddesi olan kollajen ve elastin üretimi konusunda da yardımcı olmaktadır. Cildi güzelleştiren yumurta, deri kalitesini artırması, saçları desteklemesi ve sağlıklı tırnaklara sahip olunması yönünden oldukça öneli bir besindir.

CİLDİ PÜRÜZSÜZLEŞTİREN KIRMIZI ET

Çinko ve demir yönünden oldukça zengin bir besin olan kırmızı et, cilt hastalıklarının yanı sıra özellikle cildi pürüzsüzleştirme konusunda çok etkilidir. Saç ve tırnak kalitesini de artırma özelliğine sahip olan cildi gençleştiren kırmızı et sayesinde egzama ve akne gibi cilt problemlerinden de kurtulmak mümkündür.

HÜCRE YENİLEYEN BALIK

Cildin en bilindik dostlarından birisi olan balık, içerdiği zengin protein, fosfor ve omega – 3 sayesinde hücre yenilenmesine destek vermektedir. Cildi gençleştiren balık, derideki sorunların hızla iyileşmesini ve sorunsuz bir cilde sahip olması sağlamaktadır. Cilt gençleşmesi için özellikle hamsi, somon ve sardalya tüketilmelidir.

CANLI CİLT İÇİN ZEYTİNYAĞI

İçerdiği zengin oleik asit sayesinde cildi hem içten hem de dıştan besleyen zeytinyağı, hücre yenilenmesi için kullanılacak besinlerden birisidir. Cilt gençleştiren zeytinyağı, yaraların çabuk iyileşmesi ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların azaltılması için de kullanılmaktadır.

CİLDİN YAŞLANMASINI GECİKTİREN DOMATES

Cildin en güvenilir dostlarından birisi olan likopeni içerisinde fazlasıyla barındıran domates, yüksek antioksidan içeriği ile cildin bağ dokusunda yaşanan yoğunluğun engellenmesi ve cildin yaşlanmasını engellemesi özelliklerine sahiptir. Cildi gençleştiren domates, özellikle kuru cilde sahip olan kişilerin cildindeki nem oranını artırmaktadır.

PARLAK BİR CİLT İÇİN YEŞİL ÇAY

Güçlü antioksidanlar içeren yeşil çay, ciltte meydana gelen hasarların onarılması konusunda en büyük yardımcısıdır. Cildi gençleştiren yeşil çay, kırışıklık oluşumunu engellemesinin yanı sıra derinin elastik yapısının da korunmasını sağlamaktadır. Yeşil çayın sıklıkla tüketilmesi sayesinde daha canlı, parlak ve dolgun görünüm elde edilebilmektedir.

CİLT LEKELERİNE KARŞI HAVUÇ

İçerdiği beta karoten sayesinde en önemli cilt dostlarından birisi olan havuç, kuvvetli antioksidanları sayesinde serbest radikallerle de savaşmaktadır. Cildi gençleştiren havuç, özellikle cilt lekelerinin ve kırışıklıkların engellenmesi konusunda oldukça etkilidir. Havuç aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirici özelliğe sahiptir.

YAŞLANMA GECİKTİRİCİ AY ÇEKİRDEĞİ

İçerdiği zengin E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan olan ay çekirdeği, yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Cildi genleştiren ay çekirdeği, yaşlanma belirtilerini de E vitamini desteği sayesinde kolaylıkla yok etmektedir.

NEMLİ BİR CİLT İÇİN SU

Cildin en büyük ve öneli dostlarından birisi sudur. Su, canlı ve genç bir cilde sahip olmaya yardımcı olmaktadır. Cilt gençleştiren su, cildin ihtiyaç duyduğu nem oranını fazlasıyla sağlayacaktır. Düzenli olarak su tüketen kişilerin cildi çok daha genç ve sağlıklı bir görüntüye sahip olacaktır. Genç bir cilt için düzenli su içilmesi gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
792 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
75
Şaşkın
Başarısız Başarısız
39
Başarısız
Komik Komik
28
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
78
Helal Olsun!
lol lol
117
lol
Aşk Aşk
110
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
75
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
41
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir