Çeyiz Parası Nedir, Şartları Nelerdir, Nereye Başvuru Yapılır?


86
814 Paylaşım, 86 points

Devlet yardımları arasında yer alan ve özellikle evlenme çağına gelmiş olan genç kızları ilgilendiren çeyiz parası, evlilik arifesinde gençlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Genç kızlara verilen bu toplu para sayesinde evlilik için gerekli temel ihtiyaçlar çok daha kolay karşılanmaktadır. Bu yazımızda çeyiz parası nedir, nasıl alınır, şartları nelerdir, nereye başvurulur gibi sorularınızın cevaplarını kolaylıkla bulabileceksiniz.

Çeyiz Parası Nedir?

Anne ya da babasını kaybetmiş olan genç kızlara evlenmeleri için verilen devlet yardımına çeyiz parası denmektedir. Bu paradan sadece kadınlar yararlanabilmektedir. Özellikle yetim aylığı alan genç kızların evlilik aşamasında ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilen bu para, karşılıksız devlet desteklerinden birisidir.Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parası desteğinden yararlanmak için evlenecek olan genç kızın anne ya da babasını ya da her ikisini birden kaybetmiş olması gerekmektedir. Aynı durumda bulunan erkeklere ise bu ödeme yapılmamaktadır.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Bir genç kızın evlenmek niyetiyle çeyiz parası alması için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Genç kızın anne ya da babasını kaybetmiş olması
  • Yetim aylığı alıyor olması
  • Genç kızın herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olması
  • Genç kızın ilk evliliğini yapıyor olması

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parasından yararlanma hakkı kazanmış olan bir genç kız, aldığı yetim aylığının 12 – 24 katı kadar toplu para alma şansına sahip olmaktadır. Buna göre hesaplama şu şekilde yapılacaktır;

  • 4 / C (emekli sandığı) sigortasından yetim maaşı alanlar maaşının 12 katı kadar çeyiz yardım parası alırlar
  • 4 / A (SSK) sigortasından yetim maaşı alanlar maaşlarının 24 katı kadar çeyiz yardım parası alırlar.
  • 4 / B (Bağ – kur) sigortasından yetim maaşı alanlar maaşlarının 24 katı kadar çeyiz yardım parası alırlar.

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığı alan genç kızların çeyiz parası alması için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  • Kimlik
  • Evlenme cüzdanı
  • Dilekçe

Çeyiz Parası için Nereye Başvurmalıyım?

Çeyiz parası almak için başvuruda bulunmak isteyen bir genç kız öncelikle ikamet ettiği yerde bulunan il ya da ilçe SGK müdürlüğüne gitmelidir. Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alanlar SGK Kamu Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Verilir?

Çeyiz parası için başvuruda bulunan bir genç kız, bu başvuruyu evlendikten sonraki ilk 5 yıl içerisinde gerçekleştirmek zorundadır. 5 yıldan sonra yapılan başvurularda hak kaybedilmiş olacaktır.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası başvurusunu evlendikten sonra yapan bir kişi, başvurusunun değerlendirme sürecini beklemek zorundadır. Çeyiz başvuru parasının ne zaman yatacağı ile ilgili kesin bir süre vermek mümkün değildir. Bu süre tamamen SGK müdürlüklerinin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet yardımı olarak genç kızlara verilen çeyiz yardım parası sorgulama işlemleri için iki farklı yol kullanılabilir. Bu yollar e- devlet sistemi ve Alo 170 olarak bilinmektedir. Çeyiz yardımı hak etmiş bir genç kız e – devlet sistemi üzerinden şifresi ile giriş yaparak çeyiz parası sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra e – devlet sistemi kullanmayan genç kızlar ilse çeyiz parası sorgulaması için devlet tarafından hazırlanmış olan Alo 170 numarası telefon üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Her iki yöntemle de çeyiz parası alma hakkı, gerekli belgeler, parayı alma süreci gibi konular hakkında bilgi almak mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
814 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Başarısız Başarısız
87
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
85
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir