Ceviz Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?


72
716 Paylaşım, 72 points

Tarım destek paketlerine bir yeni teşvik daha eklendi. Ceviz desteği nasıl alınır, şartları nelerdir, ceviz desteği almak için ne yapmak gerekir? Bu yazı dizimizde sizleri bu konuda bilgilendireceğiz. Devlet tarımsal üretime katkı sağlamak, üretimde sürekliliği sağlamak için ceviz üreticilerine destek paketi hazırladı. Ceviz üretiminin yıllık 50 bin ton düzeyine düşmesinden sonra ceviz destek paketleri hazırlandı.

Ceviz destek paketi ile üretimi arttırmak hedeflenmiştir. En az 10 dekar arazisi olup ceviz eken herkese dekar başına 100 tl ceviz destek hibesi verilir. Bu hibe kampanyasından yararlanmak için ÇKS olarak adlandırılan Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekir.

Ceviz Desteği Almanın Şartları Nelerdir? Başvuru Nereye Yapılır?

Ceviz desteğini almak için şartları yerine getiriyor olmanız gerekir. Teşviki almak isteyen üreticilerin en fazla 500 dekarlık bir ekim alanı olmalıdır. Bu şartı sağlamayan kişiler bu destek paketinden faydalanamaz. Orman Genel Müdürlüğü yetkililerince sunulan bilgilere göre dönüm başına verilen destek 1000 liradır. Geri ödemek için belirlenen süre ise 15 yıldır. Başvuruları bizzat kendiniz yapmalısınız.Başvuru için tarım ile ve ilçe müdürlüğüne yapmalısınız. Ceviz yetiştiriciliği desteğini almak için mutlaka bir projeniz olması gerekir. Projeniz yoksa bir an önce kendinize bir proje belirlemelisiniz. Projede ceviz ekeceğiniz alanın toprak yapısına bakılır. Tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, elektrik ve su gibi durumlar değerlendirilerek kredi desteği sağlanır.

Ceviz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ceviz desteği başvurusunu direk yapmanız gerekir. Gerekli şartları taşımanız halinde sizden istenen belgeleri temin etmeniz durumunda hemen başvurunuz sonuçlanır. Ceviz destek başvurusu için arazinizin kaç dönüm olduğunu belirlemelisiniz. Sizden istenen belgeleri zamanında eksiksiz tamamlamalısınız. Geri ödeme süresinin 15 yıl gibi uzun tutulması üreticiye büyük rahatlık sağlamaktadır. Başvurunuz 3 gün içinde sonuçlanır. Ceviz desteği başvurusunu bulunduğunuz il ve ilçedeki tarım il ya da ilçe müdürlüklerine yapmalısınız. Ceviz ekilecek alanın büyüklüğü, ekim alanı, elektrik, su gibi ihtiyaçları dikkate alınarak çiftçiye banka kredi desteği sağlanır. Sağlanan banka kredisi dönüm başına 1000 lira olarak belirlenmiştir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Özel Ağaçlandırma Ne Demektir; Oluşturmak istediğimiz aşılı ve sertifikalı ceviz bahçesini, orman vasfını yitirmiş arazilerde, hazine arazilerinde veya kendi arazinizde bir proje kapsamında devletin verdiği hibelerden yararlanarak kurmak demektir.

Kimler Ceviz Desteğinden Faydalanabilir?

  • Gerçek kişiler yani şahıslar
  • Tüzel kişiler;
  • Köy tüzel kişilikleri
  • Vakıflar
  • Dernekler
  • Köye hizmet götürme birlikleri
  • Tarısal kalkınma kooperatifleri

özel ağaçlandırma yapabilir ve devlet tarafından sunulan ceviz desteğinden yararlanabilirler. Özel ağaçlandırma yapacaklar aşağıdaki alanlardan faydalanabilirler.

Özel Ağaçlandırma Yapılacak Alanlar;

  • Bozuk vasıflı orman ve boş orman alanlarını kiralamak suretiyle
  • Hazine arazilerini kiralamak suretiyle
  • Gerçek ve tüzel kişi arazileri (tapulu araziler)

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
716 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir