Çevirgel Duası Nedir, Geri Getirme Duası Nasıl Edilir?


71
704 Paylaşım, 71 points

Çevirgel duası adından da anlaşılacağı gibi bir kişiyi geri döndürmek için okunan duadır. Oldukça tesirli olduğuna inanılır. Bu dua sayesinde ayrılan sevgililer, boşanan eşler, ya da kaybolan kişiler geri getirilebilir. Çok eski zamanlardan beri okunan önemli dualardan birisidir. Bu yazımızda çevirgel duası nedir, geri getirme duası nasıl edilir sorularına cevap vereceğiz.

Çevirgel duası, 14. Yüzyıldan bu yana okunan oldukça tesirli bir duadır. Eski kitaplarda çevirgel duasını görmek mümkündür. Çevirgel duasının en önemli özelliği ise bir kısmının Türkçe bir kısmının Arapça olmasıdır.ÇEVİRGEL DUASI NEDİR?

Çevirgel duası, yaşanan ayrılıkların ya da kayıpların ardından bir kişinin geri gelmesi için okunan bir duadır. Ayrılan sevgililer, eşler bu duayı okuyarak tekrar bir araya gelebilir. Bunun yanı sıra bir yakınını kaybetmiş olan kişiler de kısa sürede bulunması için bu duayı okuyabilir.

Geri getirme duası olarak da bilinen bu dua, bir kişiyi kendisine aşık etmek ve bağlamak isteyen kişiler tarafından da okunur. Çevirgel duası, mutlu çiftler tarafından da rahatlıkla okunabilir. Mutlu çiftlerin geri getirme duasını okuması, birbirlerine daha da bağlanmaları ve muhabbetlerinin artmasına anlamına gelir.

ÇEVİRGEL DUASINI KİMLER OKUYABİLİR?

Çevirgel duası genel olarak kadınlar tarafından okunan bir dua olarak bilinir. Geçmiş zamanlardan bu yana kadınların sevdikleri erkekleri geri kazanmak için çevirgel duasını okudukları ve gerçekten işe yaradığını gösteren çok sayıda olay bilinmektedir. Bu duayı erkeklerin de okuması mümkündür. çevirgel duasını okuyarak sevdiği kadına kavuşan erkeklerin de olduğu bilinir. Kısacası geri getirme duası kadın erkek herkes tarafından okunabilir.

ÇEVİRGEL DUASI NE ZAMAN OKUNMALIDIR?

Çevirgel duasının okunması ve dileklerin kabul edilmesi için belirlenmiş bazı vakitler bulunur. Bu tür duaların sabah namazında ya da yatsı namazı sonrasında okunması makbuldür. Âlimlere göre yatsı namazından sonra okunması oldukça tesirli olacaktır. Bu duanın huşu içerisinde okunması da önemli bir detaydır.

ÇEVİRGEL DUASI KAÇ GÜN OKUNMALIDIR?

Çevirgel duası, 7 gece boyunca düzenli olarak okunmalıdır. Genel olarak tesirli olması için bu duaya Cuma gecesi başlanması ve Perşembe gecesi bitirilmesi gerekir. Geri getirme duasının okunması sırasında istenilen kişinin geri dönmesi halinde dua kesinlikle kesilmemelidir.7 günlük dua her ne olursa olsun tamamlanmalıdır.

7 günlük zamanın bitmesinin ardından dileğin gerçekleşmesi için aceleci davranmamak gerekir. Bununla birlikte isyankar bir tavra bürünmek dileğin gerçekleşmesini engelleyecektir. Bu nedenle sabırla beklemek en doğrusu olacaktır.

GERİ GETİRME DUASI NASIL EDİLİR?

Geri getirme duası okunurken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Geri getirme duası nasıl edilir sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;

  • Geri getirme duasını okuyacak kişi öncelikle abdest almalıdır. Dua içerisinde Kuran sureleri de bulunduğu için bu gereklidir.
  • Geri getirme duası eden kişinin bu dua hakkında başkalarına bilgi vermemesi gerekir.
  • Bir duanın kabul olması için en önemli ayrıntı içten dua edilmesidir. Allah’a tam bir teslimiyet içerisinde edilen dua çok daha çabuk kabul olur.

ÇEVİRGEL DUASININ OKUNUŞU NASILDIR?

Çevirgel duası 4 bölümden oluşur. Çevirgel duasının bölümleri şu şekildedir;

  • Duha suresi
  • Türkçe niyaz
  • Rum suresi 21. Ayet
  • Fatiha suresi

Çevirgel suresinin okunuşu şu şekildedir;

Vedduha.

Velleyli iza seca.

Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala.

Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula.

Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda.

Elem yecidke yetiymen feava.

Ve vecedeke dallen feheda.

Ve vecedeke ‘ailen feağna.

Femmel yetiyme fela takher.

Ve emmessaile fela tenher.

Ve emma binı’meti rabbike fehaddis. (Duha Suresi)

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Vedud,

Yedi kat göğü ve yedi kat yeri yaratan sensin. Sen sonsuz kudret sahibisin. Onun gönlünün yedi katını da bana meylettir, beni onun gözüne güzel göster ya Rabbim.

Ya Mucip,

Tevrat’ı, Zebur’u, İncil’i ve Furkan’ı insanlara yol göstersin diye sen gönderdin. Kuran-ı Azumuşşan ile bizi nurlandıran da sensin. Onun da gönlünü önce iman ile sonra bizim sevgimizle doldur ya Rabbim.

Ya Cami,

Sen Adem’in, Nuh’un, Yusuf’un, Musa’nın, Harun’un, İsa’nın, şanı yüce Muhammed Mustafa’nın ve 124 bin peygamberin İlahısın. Sen dilediğin vakit dilediğin her şeyi bir araya getirme kudretine sahipsin. Bizim gönüllerimizi de bir araya getir ya Rabbim.

Ya Latif,

Sen sonsuz kerem ve ihsan sahibisin. Onu benimle beni onunla nasiplendir. Sen gönülleri evirip çevirensin. Bizim gönüllerimizi de birbirine çevir ya Rabbim.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve min ayatihı en haleka leküm min enfüsiküm ezvacel li teskünu ileyha ve ceale beyneküm meveddetev ve rahmeh inne fı zalike le ayatil li kavmiy yetefekkerun.

Bismillahirrahmanirrahim.

El hamdü lillahi rabbil alemin.

Er rahmanir rahıym.

Maliki yevmid din.

İyyake na’büdü ve iyyake nesteıyn.

İhdinas sıratal müstekıym.

Sıratallezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim ve lad dallin. (amin)

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
704 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
39
Helal Olsun!
lol lol
73
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
121
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir