Cep Telefonunun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?


62
605 Paylaşım, 62 points

Günümüzde birçok kişi cep telefonunun dinlendiğini düşünür. Genel olarak belirli kesimlerin telefonlarının dinlenmesi doğrudur ancak bu işlem herkes için geçerli değildir. Yine de bazı kişiler dinlenip dinlenmediklerinden emin olmak için yöntemler ararlar. Bu yazımızda Cep Telefonunun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır sorusuna cevap vereceğiz.

Cep telefonu dinleme işi son yıllarda sıkça duyulmaktadır. Farklı nedenlere bağlı olarak birçok kişinin telefonu dinlenmektedir. Elbette ki telefon dinleme işi herkes için geçerli değildir ancak yine de bu durum insanların şüphelenmesine en gel olmaz.CEP TELEFONLARI NEDEN DİNLENİR?

Cep telefonları bazı durumlarda dinlenebilir. Bir kişinin telefonuyla konuşurken derinden sesler duyması, konuşurken cızırtıların gelmesi, telefonun yankılanması gibi durumlar insanların dinlendiğini düşündürür.

Ülkemizde cep telefonlarının dinlenmesi durumu elbette vardır. Ancak öyle herkesin telefonunun dinlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Cep telefonları neden dinlenir sorusuna şöyle cevap verilebilir;

  • Ülkenin güvenliğini tehdit edecek, ülkeye zarar verecek kişilerin telefonları dinlenir.
  • Yabancı ülkelerin istihbarat ağlarını dinlediği şüphesi oluşursa telefonlar dinlenir.

Yani kısaca söylemek gerekirse telefon genel olarak yasal kurallar çerçevesinde dinlenmektedir. Kişiler bu iki neden içerisinde yer almıyorsa telefonlarının dinlenmesi için herhangi bir neden bulunmamaktadır.

CEP TELEFONUNUN DİNLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Cep telefonlarının dinlenmesi için farklı nedenler de bulunabilir. Bir kişi sanık konumunda ise ya da sanık olan bir kişiyle bağlantısı var ise davanın seyri açısından dinleme işi gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra kriz dönemi geçiren bazı kurumlarda dışarıya bilgi sızdıran olup olmadığını anlamak için de dinleme işlemi gerçekleştirilir.

Cep Telefonunun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; eğer bir kişi devlet tarafından dinleniyor ise bunu belirlemesinin imkanı yoktur. Ancak eğer dinleyen devlet değilse o zaman anlamak için birkaç yöntem denenebilir. Eğer bir kişi arayan kişiden “Telefonun çalmadan hemen açıyorsun” sözünü duyuyorsa ve bu sıkça oluyorsa, bu kişinin dinlendiği söylenebilir.

CEP TELEFONUNUN DİNLENMESİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR NELERDİR?

Cep telefonlarının dinlenmesi ile ilgili herkes farklı bir bilgi vermektedir. Ortada gerçekle alakası bile olmayan birçok yanlış bilgi dolaşmaktadır. Birçok kişi bu bilgilerin doğru olmadığını bilmediği için inanmayı tercih ederler. Cep telefonunun dinlenmesi hakkında doğru bilinen yanlışlar şu şekildedir;

  • Telefonda birisiyle konuşurken telefonun yankılanması, telefonun dinlendiği anlamına gelmez. Yankıların tek nedeni, o anki veri akışında yaşanan sorunlardır.
  • Telefonda konuşurken arada sesin kesilmesi, telefonun dinlendiği anlamına gelmez. Bu durum da tamamen veri akışı ile ilgili bir durumdur.
  • Telefonda birisiyle konuşurken araya üçüncü bir kişinin sesinin karışması, telefonun dinlendiği anlamına gelmez. Bu durum tamamen operatör ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. Dinlenme işi çok hassas bir iştir ve dikkat çekecek hiçbir hata yapılmaz.

CEP TELEFONUNUN DİNLENDİĞİ KONUSUNDA ANLATILAN EFSANELER NELERDİR?

Cep telefonunun dinlendiği konusunda birçok efsane bulunmaktadır. Birçok kişi farklı yöntemleri anlatarak cep telefonunun dinlendiğini anlamanın mümkün olduğunu söylemektedir. Ancak bu anlatılanların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur.

Cep telefonunun dinlendiği konusunda anlatılan efsanelerden ilki, #31#3111 numarasını kullanmaktır. Bu yöntemde tuşlamanın ardından kişi kendi numarasını yazıp arama tuşuna basmalıdır. Arama sonrasında karşı taraftan bir ses gelmesi durumunda telefonun dinlendiği söylenebilir. Ancak bu yöntem kesinlikle gerçek değildir. Yapılan arama sonucunda operatör aranan numarayı 3111 ve sonuna kişinin cep telefonunun ilk 3 rakamını ekleyerek oluşturur. Başına ise bağlı bulunan operatör otomatik olarak eklenir. Örneğin; kişinin numarası 05352222222 ise tuşlama sonucunda numara operatör tarafından 3111053 olarak algılanır. Başına 0535 eklendiği zaman telefon 05353111053 numarasını arayacaktır. Bu da herhangi birisine ait bir numara olabilir.

Cep telefonunun dinlendiği konusunda anlatılan bir diğer efsane ise kişinin kendi numarasının başına 15 rakamını koyarak arama yapmasıdır. Bu arama sonucunda “Eksik numara tuşladınız” anonsu gelirse telefon dinlenmiyor demektir. Ancak bu yöntem de gerçek dışıdır. Telefonun başına 15 eklenmesi, operatörün numarayı 150 olarak algılaması ve bu hattı aramasına neden olabilecektir. Bu durumda kişi büyük ihtimalle Başbakanlık hattına bağlanacaktır.

Her iki yöntem de doğru ve kullanılabilir yöntemler değildir. İnsanların cep telefonları çok önemli bir durum olmadıkça asla dinlenmez. Bu durumun unutulmaması ve her söylenene inanılmaması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
605 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
63
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
62
Helal Olsun!
lol lol
98
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir