Cep Telefonu Numarası Hangi Operatöre Ait Nasıl Öğrenebilirim?


81
794 Paylaşım, 81 points

Operatörler arası numara taşıma işleminin başlamasından bu yana, hangi numaranın hangi operatöre bağlı olduğunu bilmek ne yazık ki mümkün değil. Bilinmeyen bir numaranın hangi operatöre ait olduğunu öğrenmek için yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Telefon operatörleri numaraların başına kendilerine ait olan alan kodlarını eklemektedir. Bu alan kodlarından numaranın hangi operatöre ait olduğu bilinirdi. Ancak birkaç yıl önce operatörlere gelen numara taşıma özelliğinin ardından hangi numaranın hangi operatöre ait olduğunu bilmek imkânsız hale geldi.

Cep Telefonu Numarasının Hangi Operatöre Ait Olduğunu Bilmek Mümkün müdür?Bir kişiye ait olan cep telefonunun hangi operatöre bağlı olduğunu anlamak elbette ki mümkündür. Bu işlem için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından özel bir site hazırlanmıştır. Site üzerinden numaranın hangi operatöre ait olduğunu bilmek mümkün olmaktadır.

Numara Operatör Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir kişiye ait olan numaranın hangi operatöre ait olduğunu bulmak için BTK tarafından hazırlanan ve e – devlet üzerinden hizmet veren adresi ziyaret etmek gerekmektedir. Bu özellikten yararlanmak isteyenlerin öncelikle e – devlet şifresi almış olması gerekir.

E – devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında alınan e – devlet şifresi ile her birey kendisine ait sisteme giriş yapabilmektedir. E – devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanmış olan numara operatör sorgulaması yapmak için BTK Numara Taşıma Sorgulama adresine girmek gerekmektedir.

Girilen sayfada sorgulanacak olan cep telefonu numarası istenir. Gerekli alana telefon numarası girip sorgulama yapılması halinde telefonun hangi operatöre ait olduğu hemen öğrenilebilecektir. Numaranın doğru kabul edilebilmesi için başına ‘sıfır’ koymadan yazmak gerekmektedir.

Numara Taşıma İşlemi Nedir?
Telefon numaralarının hangi operatöre ait olduğunu merak etmenin temelinde numara taşıma işlemi yer almaktadır. Günümüzde tüm hat kullanıcıları kendilerine en uygun operatöre geçme hakkına sahiptir. Eskiden bu işlem için yeni hat almak zorunda olan kullanıcılar, artık çok kolay bir işlem sonucunda istedikleri operatöre geçme hakkına sahip oluyor.

Numara taşıma işlemini gerçekleştiren kişinin cep telefonu numarasında hiçbir değişiklik olmuyor. Sadece kullandığı operatör değişmiş oluyor. Bu nedenle de telefon numaralarının hangi, operatöre ait olduğunu bilmek için mutlaka destek almak gerekiyor.
Numaranın Hangi Operatörde Olduğu Neden Önemli?

Günümüz operatörleri genel olarak hazırladıkları paketlerde kendi operatöründe olan kişilerle bedava konuşma hakkı verirken, diğer operatörlere sınırlı dakika vermektedir. Dakikasını aşmak istemeyen kullanıcılar ise aranacak numaranın hangi operatöre ait olduğunu öğrenerek kendisini güvence altına alabilmektedir.

SİZİ ARAYAN NUMARA KİME AİT ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir