Cemaat Nedir, Cemaat İle Kılınan Namazın Faziletleri Nelerdir?


80
784 Paylaşım, 80 points

İslam dininde Müslümanlara verilmiş görevlerden birisi de namaz kılmaktır. Müslümanlar namazların tek başlarına kılabilecekleri gibi camiye giderek toplu halde de kılabilirler. Tek başına kılınan namazın da cemaatle kılınan namazın da sevabı oldukça fazladır. Bu yazımızda cemaat nedir, cemaat ile kılınan namazın faziletleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

CEMAAT NEDİR?

Cemaat, kelime anlamı olarak toplamak bir araya getirmektir. Genel olarak bakıldığı zaman bir fikir ve inanç etrafında toplanan insanların tamamına cemaat denir. Fıkıh terimi olarak cemaat, namazı bir imamla birlikte kılan mümin topluluğuna denir.Cemaat şuurlu bir topluluktur. Kuru kalabalık olarak nitelendirilemez. Belirli bir amaç için bir araya gelmiş insan topluluğudur. Cemaat, belirli ilkelere bağlı olmalıdır.

CEMAATLE NAMAZ KILMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Namaz kılmak dinimizin bir gereğidir. Her Müslümanın yalnız ya da cemaat ile namaz kılabilir. Ne şekilde olursa olsun namaz kılmak oldukça sevaptır. Cemaatle namaz kılmanın 25 kat daha fazla sevap verdiği bilinir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, döneminde cemaate namaz kıldırmıştır. Bu sayede daha fazla kişinin sevap alması sağlanmıştır. Evde kılınan namazın çok sevap olmasını yanı sıra cemaatle kılınan namazın sevabının daha fazla olduğu bilinir.

CEMAATLE CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günleri, İslam dini için oldukça önemlidir. Her Cuma günü öğle namazı vaktinde camiler dolar ve cemaatle Cuma namazı kılınır. Herhangi bir nedenden dolayı camiye gidemeyecek durumda olanlar evde de Cuma namazı kılabilir. Cuma namazı özellikle cemaatle birlikte camide kılınmalıdır.

CEMAATLE KILINAN NAMAZLAR HANGİLERİDİR?

Cuma namazının cemaatle kılınması çok önemlidir. Bunun yanı sıra vakit namazlarını da cemaatle kılmak mümkündür. Özellikle sabah namazları cemaatle kılındığı zaman çok büyük sevap alınır. Cemaatle sabah namazını kılan kişi, tüm gece ibadet etmiş gibi sayılır. Aynı şekilde yatsı namazını cemaatle kılan kişiler de gece yarısına kadar ibadet etmiş gibi sayılır. Kısaca söylemek gerekirse cemaat ile kılınan tüm vakit namazlarının sevabı oldukça fazladır.

CEMAATLE VAKİT NAMAZLARI NASIL KILINIR?

Cemaatle kılınan vakit namazlarında imam eşliğinde topluca namazlar kılınmaktadır. İmam, her iki rekatta bir kıraati sesli olarak yapar ve bu sayede cemaatin kendisine uymasını sağlar. İmamın Fatiha suresini bitirmesi ile birlikte cemaat için den amin der.

Akşam namazlarının son rekatında ve yatsı namazının 3. Ve 4. Rekatlarında Fatihayı sadece imam okur, cemaat ise okumadan bekler. Namazın sonunda imamla birlikte tekbir söylenir ve dualar okunur.

Namazı cemaatle kılan kişiler üçe ayrılır. Cemaatle namaz kılan kişi çeşitleri şunlardır;

 • Müdrik: namaza imamla başlayıp imamla bitiren kişilerdir.
 • Lahik: namaza imamla başlayıp herhangi bir neden dolayı abdesti bozulan kişilerdir.
 • Mesbuk: namazın en az bir rekatına yetişemeyen kişidir. Bu kişilerin imamın selam vermesiyle birlikte eksik rekatlarını tamamlaması gerekir.

CEMAATLE NAMAZ KILMANIN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Cemaatle namaz kılmanın birçok fazileti bulunur. Cemaatle namaz kılmanın faziletleri şu şekildedir;

 • Cemaatle 5 vakit namaz kılan, Sırat köprüsünü şimşek gibi geçer.
 • Bir kişi 40 gün boyunca sabah namazının ilk tekbirine yetişirse, kendisine iki berat yazılır. Bunlardan ilki cehennemden kurtuluş, ikincisi ise münafıklıktan emin olmaktır.
 • İlk tekbire yetişecek şekilde 40 gün cemaatle namaz kılana cennet vacip olur.
 • Cemaatle namaz kılmak için bekleyene hep namaz kılıyormuş gibi sevap yazılır.
 • Evi camiye uzak olanın her adımına sevap yazılır.
 • Peygamberin sünnetini terk edip cemaatle namaz kılmayan kafir olur.
 • Cemaatin bir kısmı dua eder, diğer kısmı Amin derse o dua kabul olur.
 • Namazını cemaatle kılanları Allah sever.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir