Çekilen Kredi Nasıl İptal Edilir Cezası Ne Kadar?


67
654 Paylaşım, 67 points

Çekilen kredinin iptal edilmesi ve cezası hakkındaki sorular, kredi başvurusu onaylandıktan sonra çekilen krediyi iptal ettirmek isteyenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Yazımızın devamında, çekilen kredilerin iptali mümkün mü? Sorusuna cevaplar arayıp, çekilen kredini nasıl iptal edilir ve cezası ne kadar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

ÇEKİLEN KREDİNİN İPTAL EDİLMESİ VE CEZASI

Çekilen kredinin iptal edilmesi, yasal olarak mümkün bir durumdur. Hatta kredi başvurusu onaylandıktan sonra krediyi almadan değil, kredinin çekilmesinden sonraki 14 gün içerisinde de çekilen krediyi iptal edebilirsiniz. Ancak kredi iptali için sizlerinde dikkat etmesi gereken, bazı hususlar bulunmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenlere, aşağıda yer verilmiştir.  • Onaylanan krediyi iptal etmenin en kolay yolu, elbette ki kredi onaylandıktan sonra imza atmadan iptal etmektir. Ancak böyle bir durum, genellikle insanların acil ihtiyaçları olması nedeniyle nadir görülen durumlardan birisidir. Bu tarz bir kredi iptali, oldukça zahmetsiz ve masrafsızdır.
  • Krediyi çektikten sonra bir kısmını ya da tamamını kullandıktan sonra da, iptal edilmesi mümkün olmaktadır. Tabii ki bunun için bankaya olan kredi miktarını, kredi kullanımından doğan masrafları ve kullanmış olduğunuz kredi için geçen süreçteki faizini ödemeniz gerekmektedir. Burada unutulmaması gereken, krediyi aldıktan sonra hiç kullanmamış dahi olsanız, bu süre zarfında oluşacak masraf ve faizleri ödemek durumunda olduğunuzdur.
  • Çektiğiniz krediyi yasal süreç içerisinde iptal ettirmeniz halinde, kredide hayat sigortası gibi ek hizmetlerin masraflarını geri alamayacağınızı da unutmamanız gerekir.

Çekilen kredinin iptal edilmesi ve cezası, yukarıda bahsedildiği gibidir. Yani aslında burada herhangi bir ceza olmayıp, bir takım masrafların ortaya çıkması sonucunda ufak maddi kayıplarınız olmaktadır.

ÇEKİLEN KREDİNİN ERKEN ÖDEME CEZASI NEDİR?

Çekilen kredinin erken ödeme cezası, tüm kredi çeşitlerini kapsayan bir durum değildir. Çekilen kredinin erken ödeme cezası, şuan için sadece konut kredileri için uygulanan bir yöntemdir.  Yani bankaların kullanmış olduğunuz normal ihtiyaç kredilerinin erken ödenmesi durumunda, sizden ceza adı altında herhangi bir ücret kesmesi mümkün olmamaktadır.

Konut kredilerinde vade süresi 36 aydan az olması halinde kredinin erken ödeme yoluyla iptal edilmesinin cezası, çekmiş olduğunuz ana paranın %1’ini, 36 aydan fazla vadesi bulunan konut kredilerinde ise yine çekilen ana paranın %2’sinden fazla olamamaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak; Bankalar ihtiyaç kredilerinin iptal edilmesi durumunda kullanılan sürenin yasal faizi, kredi tahsis ücreti ve kredide hayat sigortası gibi masraflar dışında sizden ekstra bir şey talep etmemektedir. Konut kredilerinde ise borcu erken ödeyerek kapattığınızda, 36 aylık vadeye göre kesilecek ceza ana paranın %2’sini geçmemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
654 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir