Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?


56
544 Paylaşım, 56 points

Dünya genelinde en fazla çayın tüketildiği ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Sudan sonra en çok tüketilen içecek olarak bilinen çay, kişiye birçok fayda ve zarar sunar. Bu yazımızda Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Çay tüketimi ülkemizde en üst seviyededir. Hemen her evde günde en az bir kere çay demlenerek tüketilmektedir. Çay tüketiminin bu kadar fazla olması, birçok kişinin aklına çayın zararları ve yararları nelerdir sorusunu getirmektedir.ÇAYIN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Çayın birçok yararı ve zararı bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalar kapsamında çayın hem yararları hem de zararları ayrıntılı şekilde belirtilmiştir. Çayın Faydaları Ve Zararları şu şekilde sıralanır;

ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Çayın faydaları nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilir;

 • Kalp sağlığını korur
 • Bağırsakları iyileştirir
 • İnme riskini azaltır
 • Kan şekeri seviyesini düşürür
 • Kanser hücreleri üzerinde etkilidir
 • Odaklanmayı artırır

ÇAY KALP SAĞLIĞINI KORUR

Çay kalp sağlığını korur. Siyah çayın içerisinde kalp sağlığı için faydalı olduğu bilinen flavonoid maddesi bulunmaktadır. Bu maddenin düzenli olarak alınması, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak siyah çay tüketen kişilerde kalbin daha sağlıklı olmasını sağlarken trigliserit ve kan şekeri seviyesini de düzene sokar.

ÇAY BAĞIRSAKLARI İYİLEŞTİRİR

Çay bağırsakları iyileştirir. Siyah çayın içerisinde bulunan polifenoller, bağırsaklar içerisinde yer alan iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederken kötü bakterilerden korur. Sindirim sisteminin iç yüzeyini onarma görevini de üstlenen siyah çay, bu sayede bağırsak bakterilerinden kurtulmayı ve bağırsakların iyileşmesini de sağlar.

ÇAY İNME RİSKİNİ AZALTIR

Çay inme riskini azaltır. Yapılan araştırmalar sonucunda günde dört ve daha fazla fincan çay içen kişilerde inme riskinin %32 daha azaldığı ortaya konmuştur. Günde bir fincandan az çay içenlere göre ise bu oran %21 azalmaktadır.

ÇAY KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Çay kan şekeri seviyesini düşürür. Siyah çay vücuttaki insülin kullanımını artırdığı için kan şekerinin de otomatik olarak düşmesini sağlar. Özellikle şekersiz olarak tüketilen siyah çay, insülin aktivitesini 15 kattan fazla artırma özelliğine sahiptir.

ÇAY KANSER HÜCRELERİ ÜZERİNDE ETKİLİDİR

Çay kanser hücreleri üzerinde etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucunda çayda bulunan polifenollerin kanser hücrelerinin etkisini azalttığı ortaya çıkmıştır. Siyah çayı düzenli olarak tüketen kişilerde kanser hücrelerinin büyümesi engellenir, yeni hücre oluşumunun da önüne geçilmiş olur.

ÇAY ODAKLANMAYI ARTIRIR

Çay odaklanmayı artırır. Siyah çayın içerisinde yer alan kafein ve L – theanine molekülleri, beyindeki alfa aktivitesini artırır ve insanların daha iyi odaklanmasını sağlar. Çay tüketen kişilerin gevşemesi ve yaptıkları işe odaklanması çok daha kolay olacaktır.

ÇAYIN ZARARLARI NELERDİR?

Çayın zararları nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilir;

 • Demir emilimini engeller
 • Kaygı stres ve huzursuzluğu artırır
 • Uyku kalitesini bozar
 • Baş ağrısı yapar
 • Hamilelik komplikasyonlarına neden olur
 • Sindirim sistemini etkiler

ÇAY DEMİR EMİLİMİNİ ENGELLER

Çay demir emilimini engeller. Çayın içerisinde yer alan tanen ve tannik asitleri, besinlerde bulunan demire bağlanarak sindirim sisteminin demiri emmesini engeller. Çok fazla çay tüketimi vücutta demir eksikliğine neden olabilir. Özellikle yemek sonrasında hemen çay tüketiminden uzak durmak gerekir. Günlük 3 fincandan fazla çay içmemeye özen göstermek gerekir.

ÇAY KAYGI STRES VE HUZURSUZLUĞU ARTIRIR

Çay kaygı stres ve huzursuzluğu artırır. Çay doğal kafein içermektedir. Aşırı çay tüketen kişilerde aşırı kafein tüketimine bağlı olarak stres, kaygı ve huzursuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bir fincan çayın içerisinde 11 – 16 mg kafein bulunduğu ortaya konmuştur.

ÇAY UYKU KALİTESİNİ BOZAR

Çay uyku kalitesini bozar. Siyah çay içerdiği kafein nedeniyle insanlarda negatif bir durum yaratarak uyku düzenini bozabilir. Özellikle geç saatlerde tüketilen çay, kişinin uykusunun kaçmasına ve uyku düzeninin bozulmasına neden olmaktadır.

ÇAY BAŞ AĞRISI YAPAR

Çay baş ağrısı yapar. Çayın içerisinde yer alan kafein, bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Çay tüketimi genel olarak baş ağrısını hafifletmekle birlikte kronik baş ağrısı sorunu olan kişilerde tam tersi etki göstererek ağrının şiddetlenmesine neden olabilir.

ÇAY HAMİLELİK KOMPLİKASYONLARINA NEDEN OLUR

Çay hamilelik komplikasyonlarına neden olur. Hamilelik sırasında çok fazla çay tüketilmesi sonucunda vücuda kafein yüklemesi yapılır. Kafeinin fazla alınmasına bağlı olarak erken doğum ya da düşük gibi olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkündür. Hamilelerin bu dönemde mümkün olduğunca az çay tüketmesi doğru olacaktır.

ÇAY SİNDİRİM SİSTEMİNİ ETKİLER

Çay sindirim sistemini etkiler. Çay bağırsaklar için faydalı olmakla birlikte özellikle aç karna tüketilmesi durumunda bulantı ve mide yanmasına neden olabilir. Bu nedenle çayı aç karna mümkün olduğunca tüketmemek ve özellikle diyetteyken tüketilen çay miktarına dikkat etmek gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir