Çalışmayanlara Devlet Para Veriyor mu, İşsizlere Verilen Yardımlar Nelerdir?


100
972 Paylaşım, 100 points

Çalışmayana devlet para ödüyor mu, İşsizlere verilen Yardımlar nelerdir? Bu yazımızda çoğu kişi tarafından işsizlik maaşı olarak bilinen devlet yardımları hakkında bilgiler vereceğiz. Devlet tarafından yapılan yardımların kapsamlı olarak ele alınması gerektiğini söylemek lazım. Çünkü devletin işsizlik maaşı dışında, çalışmayanlara farklı isimler altında yaptığı maddi yardımlar bulunmaktadır.

ÇALIŞMAYANLARA DEVLET PARA ÖDÜYOR MU?

Çalışmayanlara devlet para ödüyor mu? Sorusunun cevabını maddeler halinde ele almak daha iyi olacaktır. Bu yardımlardan öne çıkanları aşağıdaki gibi sırayalabiliriz.

 • İŞSİZLİK MAAŞI

Çalışmayanlara devlet para ödüyor mu? Sorusu için akla gelen ilk cevap, işsizlik maaşı olmaktadır. Devletin sosyal devlet olma yolunda attığı ilk adımlardan birisi olan işsizlik maaşı, belirli şartları karşılayan herkese verilen önemli bir yardım olarak bilinmektedir. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşı için gerekli evraklar nelerdir? Ve işsizlik maaşı için nereye başvurulur?İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

 • Bireyin işveren tarafından işten çıkarılması
 • İşten çıkarılma sebepleri arasında, yüz kızartıcı suçların bulunmaması
 • İşten çıkarılan kişinin 120 günlük sigorta priminin, aynı iş yerinde yatmış olması
 • Son 3 yıl içerisinde, 600 gün işsizlik sigortası priminin yatmış olması

Gibi şartlar, işsizlik maaşı alma şartları olarak bilinmektedir. Bu şartları sağlayan herkesin, 10 ay boyunca işsizlik maaşı almak hakkı bulunmaktadır.

İşsizlik maaşı almak için, gerekli evraklar nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı ya da ehliyet gibi bir kimlik belgesi
 • İşten çıkarıldığınıza dair, işveren tarafından düzenlenmiş işten çıkarılma bildirimi
 • Doldurulmuş işsizlik maaşı başvuru formu

İşsizlik maaşı almak için nereye başvuru yapılır?

İşsizlik maaşı almak için, İŞKUR’a yukarıdaki evraklarla başvuru yapılabileceği gibi, e-devlet üzerinden de ilgili alanların doldurulması suretiyle, işsizlik maaşı başvurusu yapılabilmektedir.

 • YAŞLILIK MAAŞI

Devletin çalışmayanlara ödediği paralar kapsamında, 65 yaş üzerinde bulunan ve çalışamayan kimselere ödediği maaşta bulunmaktadır. 2022 maaşı olarak da bilinen yaşlılık maaşı, aylık geliri 484 liranın altında bulunan kişilere verilmektedir. Yani resmi olarak aylık geliri 484 TL’nin altında bulunan ve 65 yaşının üzerinde bulunan herkes, bu imkandan faydalanabilmektedir.

2022 aylığına nasıl başvuru yapılır?

 • Mal müdürlükleri veya defterdarlıklardan başvuru evrakı alınmalıdır.
 • Evraklar doldurularak, kaymakamlıklardaki ilgili birimlere teslim edilir.

Evrakların tesliminden sonra SGK gerekli incelemeyi yaparak uygun bulunması halinde, 3 ayda bir olmak üzere 780 TL yaşlılık aylığı vermektedir.

 • BAŞBAKANLIK YARDIMI

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu yardım, %40 ve üzeri oranlarda engelli olan kimselere, yaşlılara ve yetimlere verilmektedir. Bu kapsamda yer alan kimselere, 680 TL maaş verilmektedir. Bu destekten faydalanabilmek için bireylerin işsiz olması ya da gelirlerinin 484 TL’nin altında olması gerekmektedir.

Çalışmayanlara devlet para ödüyor mu? Sorusunun cevaplarını verdikten sonra, devletin vermiş olduğu diğer bazı maddi yardımlar ise aşağıdaki gibidir.

 • YOLLUK YARDIMI

Organ nakli, kanser tedavisi ve acil sağlık durumları nedeniyle şehir dışına sevk edilen kişilere, şehit yakınları ve gazilerin şehir dışındaki resmi işlerini takip edebilmeleri için yolluk yardımı yapılmaktadır. Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlere başvuru yapılması durumunda, bu yardımdan yararlanmak mümkündür.

Devletin verdiği maddi yardımlar kapsamında ayrıca, yaşadığı şehir dışında yolda kalmış kimselerde belirli şartları taşıması halinde, yılda birkaç kez yol yardımı alabilmektedirler.

 • CENAZE DESTEĞİ

Devletin yaptığı para yardımları arasında yer alan bir diğer ödeme kalemiyse, cenaze desteğidir.

Vefat eden kişinin 360 günlük SGK priminin yatırılmış olması durumunda, kişinin vefatından sonraki 5 yıl içerisinde başvuru yapılarak 594 TL cenaze desteği almak mümkündür. Bu destekten yararlanmak için, kişinin ölüm belgesiyle birlikte SGK’ya müracaat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda sayılanların dışında, kaymakamlıklarda gerek görülmesi ve başvuru yapılması halinde, çalışamayan kişilere farklı maddi destekler sunabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

100
972 Paylaşım, 100 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
53
Şaşkın
Başarısız Başarısız
32
Başarısız
Komik Komik
129
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
61
Helal Olsun!
lol lol
87
lol
Aşk Aşk
76
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
54
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
16
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

7 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Annem hasta ona bakıyorum calısmıyorum dogal olarak maas yok nasıl bakacagımı bilmiyorum ihtiyaçlarına yetısemıyoruz devletten destek giremiyoruz ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olmanızı temenni ediyorum tesekkurler

  1. Yalniz burdan basvurj yapil.iyor. ya e-devlette yapin yada bir zahmet kaymakamliga gidin . Yetkiler burdaki yorumlari görmüyorlar . Burasi sadece fikir ve düşünceleri paylasma platformu

 2. Eşim cezaevinde 3 tane evladım var ben çalışamıyorum küçük olduklari icin yardiminizi bekliyorum

  1. Yalniz burdan basvurj yapil.iyor. ya e-devlette yapin yada bir zahmet kaymakamliga gidin . Yetkiler burdaki yorumlari görmüyorlar . Burasi sadece fikir ve düşünceleri paylasma platformu

 3. İsim yok 3 çocuğum var evim kira faturalarim geldi ekmek almaya param yok mesleğim kamyon şoförü iş yok ne yapacağımı bilmiyorum acil yardım lütfen