Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi, İşsize Kredi Verilir mi?


77
767 Paylaşım, 77 points

Çalışmayanlar kredi çekebilir mi veya bir diğer ifade ile işsiz olan birine banka kredi verir mi? Bu yazımızda sizlere bu konu ile ilgili bilgiler vereceğiz. Çalışan ve çalışmayan herkesin acil nakit ihtiyaçları için en sık başvurduğu yöntemlerden biri kredi çekmektir. Belirli bir işyerinde sigortalı olarak çalışanlar için kredi çekmek, çalışmayanlara göre daha kolaydır. Peki çalışmayanlar kredi çekebilir mi? Bu sorunun cevabına, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

ÇALIŞMAYANLAR (İŞSİZLER) KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Öncelikle konuyu gerçeklerle bağlantılı bir şekilde ele almak lazım. Çalışmayan kişinin taşıdığı maddi olanaklar, çalışmayanlara kredi çıkar mı? Sorusuna cevap verilmesini daha da kolaylaştıracaktır. Kişinin ekonomik durumu, mal sahibi ya da yeni model bir araç sahibi olması, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasını kolaylaştırmaktadır. İşsizler kredi çekebilir mi? sorununa cevap ararken bu yönü ile çeşitli teminatların gösterilmesi ile her türlü engelin kalkabileceğini gözler önüne sermektedir. Aşağıda işsizlerin hangi yollarla kredi çekebilecekleri ile ilgili maddeler sıralanmıştır.

 

İPOTEK İLE KREDİ ÇEKME (EV, ARABA, ARSA…)

Çalışmayanların kredi çekebilmesi için, taşınmaz malının ya da 5 yaşın altında aracının olması ilk etapta kredi çekebilmesi adına yeterlidir. Taşınmaz malın ya da aracın ipotek ettirilmesi durumunda, çalışmayan kişilerde kredi çekebilmektedir. Çekilecek kredi tutarı, tamamen ipotek ettirilecek mal ile doğru orantılıdır. İpoteğin değeri ne kadar yüksek olursa, çekilebilecek kredi tutarı da ona göre fazla olmaktadır.KREDİ NOTUNUN YÜKSEK OLMASI

Her ne kadar kredi çekebilmek için gerekli şartlar arasında çalışıyor olmak gerekse de, gelir belgesiz kredi veren bankalar üzerinden kredi çekilmesi mümkündür. Ancak bunun için, kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu yüksek olup işten ayrılanlar, gelir belgesiz kredi çekme imkanı sunan bankalardan kredi çekebilmektedirler. Böyle bir durumda kredi tutarı yüksek olmasa da, tatmin edici miktarlarda kredi çekme imkanı bulunmaktadır.

KEFİL YARDIMI

Çalışmayanlar kredi alabilir mi? sorusuna verilecek cevaplardan birisi de, kefille kredi çekmektir. Bu yöntemle kredi çekebilmek için, yine kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir. Kredi notu iyi sayılabilecek seviyede olan kişiler, bankanın inisiyatifine göre 1 ya da 2 kefil göstererek kredi çekebilmektedir. KEFİLLE KREDİ VEREN BANKALAR konumuzu inceleyerek hangi bankaların kefilli kredi verdiğini öğrenebilirsiniz.

KİRA GELİRİ

Çalışmayan ancak taşınmazı veya aracı üzerinden kira geliri elde eden kimseler, bu gelirlerini belgelemeleri halinde kredi çekebilmektedirler. Belgeleyemediğiniz geliriniz ne kadar fazla olursa olsun, kredi çekmeniz zor olacaktır. Gelir belgesiyle kredi veren bankalar, söz ya da yazılı beyanın yanı sıra, belgeli gelir beyanını dikkate almaktadırlar.

MEVDUAT HESAPLARI

Bankalarda düşük miktarlarda vadeli mevduat hesaplarınızın bulunması da, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali artıran etkenlerden biridir. Böylelikle bankaya vadeli mevduat hesaplarına yatırabilecek, belirli bir miktar paranızın olduğunu göstermiş olacaksınız. Her ne kadar çok önemli bir etken olmasa da, olumlu katkılarının olduğu da tartışılmazdır.

ÇALIŞMAYANLAR KREDİ ÇEKERKEN KEFİL OLABİLİR Mİ

Kredi kullanmak isteyen ancak çalışmayan kişiler, bankalar nazarında risk grubunda yer alan kişilerdir. Bu nedenle yüksek kredi notu bulunmayan kişilerden, bankalar kefil talep edebilmektedirler. Bu durumda en azından siz borcunuzu ödeyemediğinizde, borcu ödeyeceğini vaat eden kişinin bordrolu çalışan olması gerekmektedir. Yani çalışmayan birisi için, kefilin düzenli bir gelirinin olması aranan nitelikler arasında yer almaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
767 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
123
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
50
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir