Çakı, Bıçak, Muşta Taşımak Yasak Mıdır?


62
604 Paylaşım, 62 points

Çakı, bıçak ve muşta gibi aletler, birçok farklı amaçla kullanılabilir. Özellikle dağcılık ile uğraşanlar için vazgeçilmez gereçler arasındadır. Ancak günümüzde insanların bu tür gereçleri kötü amaçla kullanmasından dolayı, taşınması ile ilgili bazı kararlar alınmıştır. Bu yazımızda çakı, bıçak ve muşta taşımak yasak mıdır sorusuna cevap vereceğiz.

Bazı spor dalları için belirli gereçlere ihtiyaç vardır. Özellikle zorlu spor dalları için çakı, bıçak ve muşta gibi gereçler mutlaka gereklidir. Dağcılık sporu ile uğraşanlar ya da kamp yapmayı sevenler, bu gereçleri mutlaka yanlarında taşırlar.ÇAKI BIÇAK MUŞTA TAŞIMAK YASAK MIDIR?

Ancak bu tür gereçler günümüzde ne yazık ki kötü amaçlar için daha fazla kullanılır. İnsanlara saldırı, kapkaç, gasp gibi birçok suç teşkil eden olayda çakı, bıçak muşta gibi aletler kullanılır. Bu nedenle insanlar için tehlikeli bulunan bu tür gereçlerin taşınması yasaklanmıştır.

 

Yasalarda çakı, bıçak ve muşta taşımak ile ilgili olarak şu şekilde bir ifade bulunur; “2521 numaralı yasada spor ya da av için kullanılan tüfek ve tüfek çeşitleri, bıçak ve bıçak çeşitleri bulundurulması, alımı ve satımı kanunen yasaktır.”

Yasalar kapsamında bazı zararsız olarak görülen bıçakların taşınmasında bir sakınca yoktur. Sadece kamp alanlarında kullanılabilecek olan Survivor bıçağı tarzında bıçaklar, sadece kamp alanlarında olmak üzere taşınabilir. Bunun dışında hangi nedenle olursa olsun bıçak taşımak kesinlikle yasaktır. İnsanlar, savunma amaçlı da olsa bıçak taşıyamazlar.

ÇAKI BIÇAK MUŞTA TAŞIMANIN CEZASI NEDİR?

Çakı, bıçak ve muşta taşımanın hem para cezası hem de hapis cezası olabilir. Özellikle baston bıçak, kelebek bıçak ve muşta gibi çok tehlikeli olan bıçakları taşıyanların yakalanması halinde direkt hapis cezası uygulanmaktadır. Bu tür tehlikeli aletlerin taşınması kesinlikle suçtur.

İsviçre çakısı türü gereçler, herhangi bir tehlike doğurmadığı için ceza kapsamında sayılmaz. Ancak bu tür aletlerle havaalanı gibi yerlere giriş yapmak cezai işleme sebep olacaktır.

ÇAKI BIÇAK MUŞTA TAŞIMANIN CEZASI NE KADARDIR?

Emniyet Genel Müdürlüğü, suç teşkil eden türden olan kesici, delici ve zarar verici aletlerin taşınmasının suç olduğunu açıklamıştır. Özellikle kalabalık alanlarda bu tür aletleri taşımak, kesinlikle yasaktır.

İnsanların can ve mal güvenliğine zarar verecek türden her türlü aletin taşınmasına, Kabahatler Kanunu kapsamında 189 TL para cezası uygulanır. Bu ceza çakı, bıçak, muşta gibi aletler için de geçerlidir. Çakı, bıçak ve muşta gibi aletleri taşımanın sadece para cezası olmaz. Taşıyan kişinin potansiyeline ve siciline göre 3 aya kadar hapis cezası verilmesi de mümkün olacaktır.

Kullanılan aletin tehlikesinin büyümesi oranında cezai işlemlerde de artış görülür. Kişi, bıçaklı bastın, sivri uçlu bıçak, süngü, kasatura, kılıç, pala, gibi daha fazla tehlike oluşturacak aletleri taşıyor ise en az 3 ay olmak üzere daha yüksek ceza verilmesi de söz konusu olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
73
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir