Cafe Açmak için Neler Gerekiyor? Nasıl Açılır ve Maliyetleri


81
786 Paylaşım, 81 points

Cafe açmak ve kendi işinin patronu olmak kulağa hoş geliyor. Günümüzde birbirinden şık ve farklı tasarımlarda cafelerle sürekli karşılaşıyoruz. Çağın getirdiği gereksinimler ve insanların ihtiyaçları cafelerin gelişmesine sebep oluyor. İnsanlar hafta sonları veya günlük çalışma stresinden sonra kafa dağıtmak için cafelere gitmeyi tercih ediyor. Durum böyle olunca çığ gibi büyüyen ve iyi kazanç sağlayan bir iş kolu oluşuyor. Cafe açmak bazı kişilerin hayali olsada birçok cafe girişimciler tarafından getiri elde etmek üzere kuruluyor. Sizlerle bu yazımızda cafe açma fikrini ve bu fikrin detaylarını inceleyeceğiz.

Yemekli ve Yemeksiz Cafeler

Öncelikle kafanızda cafenizin projesini oturtmalı ve bunu pratiğe dökmelisiniz. Günümüzde yemekli cafeler yemeksiz cafelere göre çok daha iyi getiri sağlıyor. İnsanlar çay, kahve içmeye geldiğinde yanında bazı aperatif besinleri tüketmek istiyorlar. Bunu fırsata çevirerek cafenizde yemek ve tatlı çeşitleri sunmak size hem müşteri hemde gelir olarak geri dönecektir. Eğer yemek konusunda iyi bir aşçınız varsa zamanla insanların yemek yemek için geldiği bir mekan haline bile dönüşebilirsiniz. Unutmayın doğru stratejiler her zaman kazandırır.

Mutfak Dizaynı ve Gereksinimler

Yemeksiz bir kafe açacaksanız küçük bir mutfak işinizi görecektir. Sadece içecek satmak için bir buzdolabı ve tezgah yeterli olacaktır. Sıcak içecekler için bir kahve makinası almanızda gerekecek.Yemekli kafe açacaksanız işletmenizin kalbi mutfağı olacaktır. Bu anlamda güzel tercihler yapmalı ve stratejik olarak ilerlemelisiniz. Öncelikle geniş ve kullanışlı bir mutfak dizaynı işinizi kolaylaştıracaktır. Bulaşık sorunu olacağından dolayı yemekli kafelerde bir yıkama ünitesi olması oldukça önemlidir. Balık, tavuk, et gibi besinlerin muhafaza edilmesi için bir dolap edinmeniz gerekiyor. Ayrıca yemeklerin pişirileceği fırın ve ocak gibi ihtiyaçlarınızda olacaktır.

  • İhtiyaçlarınızı belirlediniz ve fikrinizi kafanızda oturttunuz. Daha sonrasında kafe açmak için bazı prosedürler gerekecektir. Bu prosedürler insanlara hizmet vermeniz ve umuma açık alanda aktif satış yapmanız için gereken formalitelerdir. Cafe açmak için ruhsat almanız gerekiyor. Buyrun gereken şartları birlikte göz atalım.

Cafe Ruhsatı için Yapılması Gerekenler

Ruhsat müracatınızı ilgili makamlara yapmalısınız. Daha sonrasında emniyet, itfaiye ve imar tarafından olumlu yazı gerekiyor. Bu yazı sonrasında 30 günlük süre içerisinde işyeriniz denetlemeye tabii tutulur. Bu denetlemelerden olumlu sonuç alındığı taktirde ruhsat alınabilir. Olumsuz sonuç alınması durumunda işyeri sahibi konu hakkında bilgilendirilir ve eksiklerin giderilmesi istenir. Eksikler giderilmezse cafe ruhsatı alınamaz.

İçkili Cafe Ruhsatı için Yapılması Gerekenler

Cafenin açılacağı bölgenin belediyesine ilgili evraklar toplanarak başvurulur. Başvuruda halka açık yerde alkol satılacağına dair bilgilendirme yapılır. Yapılan başvuru ilgili belediye tarafından kabul gördüğü taktirde tütün ve alkollü içkiler piyasası kurumuna başvuru yapılır. Şartlar uygun görüldüğü taktirde içki ruhsatı verilir. Fakat bunun için bazı kriterlerin karşılanması gerekir.

  • Okul ve dini yapılara en az 100 metre mesafede olmalıdır.
  • Kamu kuruluşlarına en az 30 metre mesafede olmalıdır.

Formaliteler halledildikten sonra sıra iş yerini pratiğe dökmeye geldi. Cafe işletmek ve tutundurmak günümüzde oldukça meşakkatli bir iş kolu. Nedeni ise yazının başında bahsettiğimiz çağın ihtiyaçları ve buna paralel olarak cafe sayısının artması. Bu nedenle sıkı bir rekabet ortamı oluşuyor. Bu rekabet ortamında başarılı olabilmek için iyi bir çalışma stratejisi belirlemeli ve rakiplerinizden farklı olmalısınız.

Çalışma Stratejisi ve Yönetim

  • Kafenizin ismi

En önemli kriterlerden bir tanesi kafe isminin doğru belirlenmesidir. Kafe ismi insanların ilk izlenimini etkileyecek ve işletme hayatınız boyunca sizin imajınızı yansıtacak bir faktördür. Bu faktörün etkili biçimde kullanılması gerekir. Günümüzde isim konusunda farklılık yaratmak ve insanların dikkatini çekmek cafe sektöründe başarıya götüren kriterlerin başında geliyor.

  • Kafe konsepti

Kafe ismiyle kafe konsepti aslında birbirine paraleldir. Belirleyeceğiniz konsepte göre bir isim belirlemeli ve konseptinizi mekan isminde tam olarak yansıtmalısınız. Sıkı rekabet ortamında özgün bir konsept bulmanız sizi tüm rakiplerinizin önüne geçirmeye yetecektir. Bu nedenle konsept fikri üzerinde detaylıca düşünmeli ve daha önceden yapılmamış birşey yapmalısınız.

  • Tasarım ve dizayn

Görsel öğeler bir cafe ortamı için çok önemlidir. İnsanlar cafenize arkadaşlarıyla zaman geçirmeye ve rahatlamaya geliyor. Bu nedenle şık ve rahatlatıcı tasarımlar müşteri memnuniyetini arttıracak ve tercih sebebi olmanızı sağlayacaktır. Konseptinize uygun tasarımlar ile müşterilerinize farklı izlenimler vermelisiniz.

  • Doğru reklam ve tutundurma

Kafenizin ismini ve konseptini belirlediniz. Artık bir nevi kendi markanızı oluşturdunuz ve bunu insanlara tanıtmanız gerekiyor. Her ne kadar iyi hizmet, özgün konsept sahibi olsanızda insanlar sizi fark etmedikten sonra bir anlamı yok. Bu nedenle bulunduğunuz bölgede doğru reklam çalışmaları yapmalı insanlara kendinizi en iyi biçimde tanıtmalısınız. Bunun ilk adımı olan açılış törenini etkili biçimde kullanabilirsiniz. Açılış töreninde potansiyel müşterilerinize promosyonlar dağıtmak ve onları misafir etmek etkili bir reklam biçimi olacaktır.

  • Müşteri iletişimi

Müşterilerinizle iletişiminizin kuvvetli olması ve onların sizden memnun kalması işletmenizin devamlılığı için gereklidir. Cafenizden memnun kalmayan bir kişi birdaha gelmek istemez. Tam tersine cafenizden memnun kalan bir kişi tekrar gelmek ister ve sizi arkadaşınada tavsiye eder. Unutmayın ağızdan ağıza pazarlama en etkili tanıtım biçimidir.

  • Personel seçimi

Personelleriniz müşterilerinizle birebir iletişimde olacağından dolayı özenli seçilmesi ve eğitimli olması gerekir. İnsanlar ile uğraşmak, iletişim kurmak zaman zaman zor olabilir. Böylesi zorluklara alışık ve daha önceden tecrübeli personeller çalıştırmanız müşteri memnuniyetini aynı oranda arttıracaktır. Müşteriye kibar davranmak ve hızlı servis prestijinizi arttırmak için çok önemlidir.

  • Bütçe yönetimi

Bütçe yönetimi ve parayı doğru kullanma işletme hayatınız boyunca en kilit noktalardan. Düzgün bütçe yönetimi yapmazsanız mekanın devamlılığı tehlikeye girebilir. Çalışanlarınızın maaşını zamanında ödeyememek veya kirayı geciktirmek sizi sıkıntıya sokacaktır. Bu nedenle elinizdeki parayı düzgün yönetmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
786 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
109
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir