Büyü Nedir, Büyü Nasıl Yapılır, Büyü Yapmanın Yaptırmanın Günahı Nedir?


99
974 Paylaşım, 99 points

Büyücülük, gelecekten haber verme ve insanları bu konuda yanıltma işlemine verilen addır. Büyü yapmak da yaptırmak da İslam dinine göre ev büyük günahlardan birisidir. Büyü yapan kişi şirke girmiş olur. Bu yazımızda Büyü Nedir, Büyü Nasıl Yapılır, Büyü Yapmanın Yaptırmanın Günahı Nedir sorularına cevap vereceğiz.

BÜYÜ NEDİR?

Büyü, sebebi gizli ve üstü kapalı olan şeyler anlamında kullanılır. Günümüzde büyü kelimesi bir kişi üzerinde tesir bırakma, yönlendirme, aldatma ve kişiyi yanıltma anlamında kullanılır. İslam dinine göre büyü ve büyücülük en büyük günahlardan birisidir. Büyü yapmak İslami hükümlere aykırı olmakla birlikte büyü yapmanın öğrenilmesi için kesinlikle yasaklanmıştır. Büyü, İslam dinine göre haram olarak kabul edilir.Büyü ile meşgul olan kişilerin Allah’tan korkmayan ve inancı zayıf kişiler olduğu söylenir. Büyü yapmak bir nevi Allah’a şirk koşmaktır. Kur’an – ı Kerim’in Bakara Suresinde büyü ile ilgili şu sözler yer almaktadır;

“(Ehl-i kitaptan bir tâife) Hz. Süleyman’ın hükümranlığı aleyhinde şeytanların uydurup okuyageldiği (iftirâlara) tâbi oldular. Hâlbuki Süleyman (a.s) (sihir yaparak) kâfir olmadı. Lâkin şeytanlar kâfir oldular. Çünkü onlar, insanlara sihri ve Bâbil’de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirilen (bilgileri) öğretiyorlardı. Hâlbuki o ikisi: «Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın (öğrettiğimiz bilgileri sihir yapmakta kullanıp da) kâfir olma!» demeden hiç kimseye bir şey öğretmezlerdi. İşte bunlardan, kişi ile hanımının arasını ayıracak şeyleri öğreniyorlardı. Fakat onlar, bununla, Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar verecek değillerdi. Kendilerine faydalı olanı değil de zarar veren şeyi öğreniyorlardı. Şânıma yemin olsun ki onlar, sihri satın alanların (Allah’ın kitabını bırakıp sihirle meşgul olanların) âhiretten nasibi olmadığını çok iyi bilirler. Kendilerini fedâ ederek karşılığında satın aldıkları şey ne kötüdür! Keşke bilselerdi!” (Bakara, 102)

BÜYÜ NASIL YAPILIR?

Büyü yaptığını iddia eden kişiler genel olarak bir ipi alıp düğüm atarak ve bazı sihirli olduğunu iddia ettikleri sözler söyleyerek bu düğümlere üflerler. Ya da ellerine aldıkları kağıt üzerinde büyü olduğunu iddia ettikleri anlamsız şeyleri yazarlar. Böyle yapan kişiler büyü ile uğraşıyor demektir. Bu kişiler şirke koştukları için Allah katında büyük günah işlemektedirler.

BÜYÜ NASIL BOZULUR?

Kendisine büyü yapılmış olan kişilerin bu işi yaptığını ve bozabileceğini söyleyen dolandırıcılardan medet umması, yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Büyü yapıldığını öğrenen kişinin Allah’a sığınması, bolca ibadet ve dua etmesi ve yoksullara sadaka vermesi gerekir. Cenab – ı Hak, büyü bozdurma konusunda şöyle buyurur;

“De ki: Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere nefes eden (sihirbazların) şerrinden ve haset ettiği vakit hasetçinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım!” (Felâk, 1-5)

BÜYÜ YAPMANIN YAPTIRMANIN GÜNAHI NEDİR?

Öğrenilmesi haram olan bilgilerden birisi büyü ve sihirdir. Büyü, ilme ve fenne uygun olmayan garip işler yapılan bir iştir. İslam dinine göre büyü yaptırmak da yapmak da haramdır. İnsanların arasını düzeltmek, arasını bozmak, düşmanı mağlup etmek ve faydalı işler için yapılmış dahi olsa büyü yapmak en büyük günahlardan birisidir. Kur’an – ı Kerim’de büyü yapmanın kesinlikle yasaklandığı belirtilmektedir.

Büyü yapmanın ya da yaptırmanın günahı nedir sorusuna cevap şu şekilde verilebilir; bu tür işlerle uğraşanlar ya da bu tür kişilerden medet umanlar, mutlaka cezalandırılacaktır. Yapılan büyüde imanı gideren bir durum olması durumunda ise yapan kişi de yaptıran kişide kafir olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

99
974 Paylaşım, 99 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir