Bunları Yaparak Mutfak Masraflarını Yarıya İndirin!


70
684 Paylaşım, 70 points

Bir evin en masraflı yeri şüphesiz mutfaktır. Günlük yaşamın devam ettirilmesi için gün içerisinde düzenli olarak beslenmek gerekmektedir. Yemek yapmak için gerekli olan her şey, mutfak masrafı olarak geçmektedir. Mutfak masrafının çok yüksek olmasına karşılık bazı önlemler alarak mutfak masrafını yarı yarıya indirmek mümkün olacaktır. Bu yazımızda mutfak masrafını yarıya indirme yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

MUTFAK MASRAFI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Mutfak masrafı, kişilerin temel ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Her aile, beslenme tarzına ve yediklerine göre farklı mutfak masrafına sahip olacaktır. Durum her ne olursa olsun, mutfak masrafını yarı yarıya indirmek mümkündür. Bunun için sadece bazı konularda dikkatli davranmak yeterli olacaktır.MUTFAK MASRAFINI YARIYA DÜŞÜRME TÜYOLARI NELERDİR?

Mutfak masrafını yarı yarıya düşürmek için bazı tüyolar bulunmaktadır. Dikkat edilecek birkaç ayrıntı sayesinde masrafları kısmak ve hatta para artırmak mümkün olacaktır. Mutfak masrafını düşürme tüyoları şu şekilde sıralanabilir;

ALIŞVERİŞ LİSTESİ HAZIRLAYIN

Evin temel ihtiyaçları için alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir alışveriş listesi hazırlanmalıdır. Listede bulunan ihtiyaç malzemelerinin alınmasıyla fazladan harcama yapılmasına gerek kalmayacaktır. Listesiz çıkılan alışverişlerde ihtiyaç dışında da çok sayıda ürün almak mümkündür.

MARKETLERİN HALK GÜNLERİNİ TAKİP EDİN

Birçok market, ürünlerinde indirim yaparak vatandaşlara sunduğu halk günleri yapmaktadır. Marketlerin halk günlerini takip etmek, çok daha uygun fiyata alışveriş yapmayı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra market reyonlarında hemen göz hizasındaki ürünleri almak da yanlış bir harekettir. Marketler genel olarak ürünleri pahalıdan ucuza doğru dizmektedir. Göz hizasının altındaki ürünlerin çok daha uygun fiyatlı olduğu fark edilecektir.

SOSYAL MEDYADAN İNDİRİMLERİ TAKİP EDİN

Günümüzde her türlü bilgiye sosyal medya üzerinden ulaşmak mümkün. Market indirimleri de bunların içerisinde yer alıyor. Mutfak masrafını yarı yarıya indirmek için sosyal medya üzerinden market indirim sayfaları takip edilebilir. Bu sayfalarda görülen indirimlerden yararlanılarak çok daha ucuza mutfak alışverişi yapılabilecektir.

GÜZELLİK ALGISINDAN VAZGEÇİN

Dıştan güzel görünen her ürünün iyi olduğu algısı ne yazık ki çok yaygın durumda. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Doğal ve sağlıklı ürünlerin birçoğu güzel görüntüye sahip değildir ancak birçok üründen daha ucuza satılmaktadır. Ürünlerin görüntüsünden çok doğallığına bakarak almak, tasarruf sağlayacaktır.

ALIŞVERİŞ ZAMANINI İYİ AYARLAYIN

Alışverişin tasarruflu yapılması için belirli zaman aralıkları bulunmaktadır. Marketlerde sabah yapılan alışveriş, pazarlardan ise akşam yapılan alışveriş çok daha uygun fiyatlı olmaktadır. Alışveriş zamanlamasına dikkat ederek çok daha ucuza mutfak alışverişi yapmak mümkün olacaktır.

HARCAMA DEFTERİ TUTUN

Alışverişten geldikten sonra alınan ürünler ve verilen fiyatların bulunduğu bir defter tutulmalıdır. Bu defterde toplam mutfak masrafı net şekilde görülecektir. Her seferinde bu tutarın altına inmeye çalışarak mutfak masraflarından tasarruf yapılmış olacaktır.

TOPTAN ALIŞVERİŞ YAPIN

Uzun süre dayanma şansı olan baklagiller, temizlik ürünleri gibi ürünleri toptan almak, çok daha ucuza gelecektir. Bu tür ürünleri toptan almak, düşük miktarda almaya göre çok daha tasarruflu olacaktır.

TÜKETEBİLECEĞİNİZ KADAR YİYECEK ALIN

Birçok kişi, mutfak alışverişinde tüketebileceğinin çok üzerinde alışveriş yapmaktadır. Bu durumda alınan ürünlerin bir kısmı çürüyerek çöpe gidecektir. Yiyeceği çöpe atmak bir yana, gereksiz masraf da yapılmış olacaktır. Bu nedenle tüketilebilecek kadar alışveriş yapmak en akıllıca yol olacaktır.

YİYECEKLERİ DEĞERLENDİRMENİN YOLLARINI BULUN

Mutfakta bayatlamaya yüz tutmuş birçok ürün, değerlendirilemediği için atılmaktadır. Mutfakta her ürünün değerlendirilmesi mümkündür. Kişi, elinde bulunan ürünü nasıl değerlendirebileceğini araştırarak israf etmekten kaçınabilecektir. İnternette hemen her ürününü nasıl değerlendirileceği ile ilgili yazılara ulaşılabilir. Bu yazılardan yararlanarak bayatlamış ya da kullanılmayan ürünleri değerlendirmek doğru hareket olacaktır.

SAKLAMA KOŞULLARINA DİKKAT EDİN

Yiyeceklerin doğru şekilde saklanması, daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Hangi yiyeceğin nasıl saklanması gerektiğini öğrenerek yiyeceklerin ömrünü uzatmak ve bu sayede mutfak masraflarını yarı yarıya indirmek mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir