Bulaşıktaki Su Lekeleri Nasıl Çıkar?


55
534 Paylaşım, 55 points

Ev  hanımları bulaşık yıkadıktan sonra pırıl pırıl ve mis gibi kokan bulaşıklarla karşılaşmak ister. Ancak bazı bulaşıklar makineden çıktığında üzerlerinde su lekesi olduğu görülür. Su lekesinin olması, bir bulaşığı yıkansa dahi temiz göstermez. Bu yazımızda bulaşıktaki şu lekeleri nasıl çıkar sorusuna cevap vereceğiz.

Su lekeleri, ev hanımlarının en çok rahatsız olduğu şeylerden birisidir. Bulaşıklarda su lekesi kalması, temiz bir görüntü oluşturmaz. Bununla birlikte zamanla kötü koku oluşumu da gözlenecektir. Bayanların çoğu bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkamaktadır. Sularda bulunan kireç, bulaşıkların üzerinde su lekelerinin kalmasına neden olabilir. Bulaşık makinesinden çıkarılan bir bardakta su lekesi olmasını hiçbir kadın istemeyecektir.BULAŞIKTAKİ SU LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Bulaşıkta oluşan su lekelerinin birçok farklı nedeni ve çözüm yolu vardır. Bulaşıktaki su lekeleri nasıl çıkar sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 BULAŞIK MAKİNESİNİN TEMİZ YIKAMAMASI

Bulaşıklarda oluşan su lekesinin temel nedeni bulaşık makinesidir. Bulaşık makinesinin bakımının düzenli yapılmaması, filtresinin temizlenmemesi zamanla temiz yıkamamasına neden olacaktır. Bulaşık makinesinin bakımını düzenli yaparak bulaşıklarda su lekesi oluşması engellenebilir.

DOĞRU DETERJANI KULLANMAK

Bulaşık makinesinde kullanılabilecek çok sayıda deterjan bulunur. Bulaşık makinesi deterjanlarının hepsinin kaliteli olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Kaliteli olmayan bir deterjan ile bulaşık yıkanması sonucunda su lekeli bulaşıklarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Bulaşıkta su lekesinden kurtulmak için kaliteli bir deterjan tercih edilebilir.

BULAŞIK MAKİNESİNDE TUZ KULLANMAK

Bulaşık makinesinde su lekesi kalmasının temek nedeni tuzdur. Makinede bulunan tuz, suyun kirecinin etkisini azaltır. Bu durumda bulaşıklarda su lekesi oluşması engellenmiş olacaktır. Bulaşık makinesine yeterli miktarda kaliteli tuz koymak,  su lekesi oluşumunu engelleyecektir.

BULAŞIK MAKİNESİNDE PARLATICI KULLANMAK

Bulaşık makinesinden parlayan bulaşıkların çıkması için mutlaka makine parlatıcısı kullanmak gerekir. Makine parlatıcısı, düzenli olarak kullanıldığı zaman pırıl pırıl ışıldayan bulaşıklar çıkacaktır. Parlatıcının kimyasal bir ürün olmasından dolayı kaliteli olanın seçilmesi çok önemlidir.

BULAŞIK MAKİNESİNİ DOĞRU KULLANMAK

Bulaşık makinesinin doğru şekilde kullanılması, su lekeli bulaşık oluşmasını engeller. Bulaşık makinesi bulaşıkları yüksek ısıda kurutur. Bu kurutmanın tam anlamıyla gerçekleşmesi için yıkama süresi bittikten en az 10 – 15 dakika sonra makinenin kapağı açılmalıdır. Bu süre içerisinde su lekesi oluşumunu engelleyecek şekilde kurutma işlemi devam edecektir.

BULAŞIK SUYUNDA SİRKE KULLANMAK

Elde bulaşık yıkandığı zaman su lekesi kalmaması için bulaşık suyunun içerisine bir miktar sirke koymak gerekir. Sirke, bulaşıklarda oluşan su lekelerinin engellenmesi için en doğru ve doğal çözüm yolu olacaktır.

DOĞRU YERDE BULAŞIK KURUTMAK

Elde bulaşık yıkandığı zaman kurutmak için seçilen alanın doğru olması gerekir. Bulaşıklar zemine yapışık şekilde kurutulduğu zaman su lekesi oluşabilir. Bu nedenle kurutulacak olan alanın yüksek bir süzgecinin bulunması su lekesinin engellenmesini sağlayacaktır.

 

Tüm bu işlemler, bulaşıkta su lekesinin oluşmasını engelleme konusunda en etkili yöntemlerdir. Eğer bu yöntemlerin denenmesine rağmen bulaşıklarda su lekesi oluşmaya devam ediyor ise o zaman sebebi başkadır. Bu işlemlerin dışında bulaşıkları gözlemleyerek su lekesine neyin sebep olduğunu belirlemek ve ona göre bir çözüm yolu bulmak gerekecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
534 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir