Bu Telefonları Kullananların Bilgileri Çalınabilir! Güvenlik Açığı olan Telefonlar Hangileri?


113
1.1k Paylaşım, 113 points

Günümüzde akıllı telefon kullanmayan insan yok denecek kadar azaldı. Hemen her yaştan insanın elinde bir cep telefonu görmek mümkün. Telefon modellerinin sürekli artış göstermesi ve farklı sistemler kullanması, insanların kafalarında bazı soru işaretlerine neden olabiliyor. Bu soruların başında kullanılan telefonda güvenlik açığı olup olmadığı geliyor. Bu yazımızda bilgileri çalınma riski olan telefonlar, güvenlik açığı olan telefonlar hakkında bilgi vereceğiz.

Akıllı telefonlar özellikleri sayesinde herkes tarafından tercih edilir. Akıllı telefonların markalarına göre farklı işletim sistemleri kullanılır. Bu işletim sistemlerinin güvenliğinin tam yapılmış olması, yaşanabilecek güvenlik sorunlarının engellenmesi için çok önemlidir.ANDROİD ALT YAPISINDA GÜVENLİK AÇIĞI TESPİT EDİLDİ

İşletim sistemleri herhangi bir güvenlik sorunu yaşamamak için sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlar. Ancak geçtiğimiz günlerde arama motoru devi Google’ dan şaşırtıcı bir haber geldi. Google, Android işletim sistemini kullanan cihazlarda bir güvenlik açığı tespit edildiğini açıkladı. Bu açıklama sonrasında Android işletim sistemli telefon kullananlarda büyük bir endişe yaşanmaya başladı.

 

Google tarafından tespit edilmiş olan güvenlik açığı henüz oldukça yeni, bir hafta kadar önce belirlenen bu açık nedeniyle bazı telefon modellerini kullanan kişiler büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Güvenlik açığının dolandırıcılar tarafından belirlenmesi, milyonlarca kişinin özel bilgilerinin yanlış kişilerin ellerine geçmesine neden olabilir.

GÜVENLİK AÇIĞI OLAN TELEFON MODELLERİ HANGİLERİ?

Google tarafından tespit edilen Android işletim sistemindeki güvenlik açığından bazı telefon modelleri oldukça etkilenecek. Güvenlik açığı olan telefon modelleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Pixel 1
 • Pixel 1 XL
 • Pixel 2
 • Pixel 2 XL
 • Huawei P20
 • Xiaomi Redmi 5A
 • Xiaomi Redmi Note 5
 • Xiaomi A1
 • Oppo A3
 • Moto Z3
 • Oreo’lu LG modelleri
 • Samsung S7
 • Samsung S8
 • Samsung S9

Söz konusu telefon modelleri, güvenlik açığından en fazla etkilenecek olan modeller olarak açıklandı. Söz konusu modeller arasında son dönemde oldukça popüler olan akıllı telefon modellerinin de olması, telefon kullanıcılarını bir hayli şaşırtmış durumda.

BU TELEFONLARI KULLANANLARIN BİLGİLERİ ÇALINABİLİR!

Google tarafından yapılan açıklamada, aralarında kendi cep telefonu modellerinin de bulunduğu bu telefonlar, her an büyük bir risk altında. Söz konusu modellere yapılacak bir saldırı, kullanıcıların kişisel bilgilerinin ele geçirilmesi anlamına gelecek.

TELEFONLARA GÜVENLİK YAMASI GELİYOR

Söz konusu telefon modellerinde tespit edilen açığın İsrail merkezli NSO Group isimli bir firma tarafından kullanıldığı ve casus yazılımlar üreten bu şirketin açıktan yararlanmaya çalıştığı iddia edildi. Android işletim sistemli telefon modellerini etkileyen bu güvenlik açığının bir an önce kapatılması gerekiyor.

Google yetkililerinden yapılan açıklamada, söz konusu akıllı telefon modellerinin herhangi bir sorun yaşatmaması ve kullanıcılarının kişisel bilgilerini korumak adına kısa bir süre içerisinde güvenlik yaması gelecek. Söz konusu güvenlik yaması ile telefonlarda belirlenmiş güvenlik açığı kapatılmış olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

113
1.1k Paylaşım, 113 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
14
Şaşkın
Başarısız Başarısız
98
Başarısız
Komik Komik
87
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
50
lol
Aşk Aşk
38
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
14
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
104
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir