Bu Şartları Taşıyanlara Devletten 6367 TL Yardım!


67
683 Paylaşım, 67 points

Devlet, ihtiyaç sahiplerine olduğu kadar çalışan annelere de birçok yardım sunuyor. Çalışan annelere verilen birçok yardım paketi arasında en fazla dikkat çekenlerden birisi 6367 TL yardımı oluyor. Bu yazımızda çalışan annelere devletten 6367 TL yardım hakkında bilgi vereceğiz.

Çalışan anneler, çok sayıda hakka sahip oluyor. Birçok annenin bilgi sahibi olmadığı bu haklar sayesinde anne olmuş çalışan kadınlara birçok destek paketi sunuluyor. Devlet tarafından çalışan annelere verilen yardımlardan birisi de 6367 TL yardımı.ÇALIŞAN ANNELERE 6367 TL DOĞUM YARDIMI NEDİR?

Çalışan annelere yönelik olarak hazırlanmış olan doğum yardımı, doğum parası olarak da isimlendirilmektedir. Çalışan annelere doğum parası, verilen maaşa göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda yapılan en düşük ödeme 112 günlük çalışma için 6367 TL olarak belirlenmiş.

Çalışan annelere 6367 TL ödemesi anne adına açılmış olan Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Paranın yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen anneler, www.turkiye.gov.tr adresinden kontrol edebilmektedir.

ÇALIŞAN ANNELERE VERİLEN DEVLET YARDIMLARI NELERDİR?

Çalışan annelere çok sayıda devlet yardımı verilmektedir. Bu yardımlar sayesinde doğum ve sonrasındaki süreçte annenin hem maddi sıkıntı yaşamaması hem de bebeğiyle ilgilenebilmesi adına zaman sunulmaktadır. Çalışan annelere verilen devlet yardımları şu şekilde sıralanır;

  • Günde 1,5 saat süt izni
  • Yarım gün çalışma hakkı
  • 24 aya kadar ücretsiz izin
  • Okul başlayana kadar yarı zamanlı çalışma hakkı
  • 3 çocuğa 6 yıl borçlanma
  • Emzirme ödeneği
  • Yenidoğan parası

ÇALIŞAN ANNELERE GÜNDE 1,5 SAAT SÜT İZNİ NASIL ALINIR?

Çalışan annelere günde 1,5 saat süt izni yardımı kapsamında çalışan anneler küçük çocuklarını emzirmek için günlük 1,5 saat boyunda izin kullanabilmektedir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaç kerede kullanılacağı tamamen anneye bağlıdır. Memur annelerde ilk 6 ay günlük 3 saat, ikinci 6 ay günlük 1,5 saat olarak belirlenir.

ÇALIŞAN ANNELERE YARIM GÜN ÇALIŞMA HAKKI NASIL ALINIR?

Çalışan annelere yarım gün çalışma hakkı, doğum izninden başlayarak okul çağına kadar verilen haklardan birisidir. Çalışan annelere yarım gün çalışma hakkı ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, 3. Ve daha fazla çocuk için 6 ay olarak belirlenmiştir. Yarım gün çalışan anneler, çalışmadığı mesainin ücretini devletten almaktadır.

ÇALIŞAN ANNELERE 24 AYA KADAR ÜCRETSİZ İZİN NASIL ALINIR?

Çalışan annelere 24 aya kadar ücretsiz izin, doğum izni bittikten sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’ a başvurarak alınan izinle verilmektedir. İşsizlik Fonu’ndan yapılan ödeme aylık 1279 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen çalışan annelerin son 3 yılda 600 gün prim bildirmesi gerekmektedir. Bu koşullarda çalışan annenin eline 2289 TL para geçecektir.

ÇALIŞAN ANNELERE OKUL BAŞLAYANA KADAR YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKI NASIL ALINIR?

Çalışan annelere okul başlayana kadar yarı zamanlı çalışma hakkı, sıklıkla kullanılan haklardan birisidir. Çocuk okula başlayana kadar çalışan annelerin yarı zamanlı çalışma hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda çalışan annelere 2 – 6 ay arasında yarım gün çalışma hakkına sahip olacaktır.

ÇALIŞAN ANNELERE 3 ÇOCUĞA 6 YIL BORÇLANMA HAKKI NASIL ALINIR?

Çalışan annelere 3 çocuğa 6 yıl borçlanma hakkı, çalışan annelerin emeklilik dönemlerinin öne çekilmesi için oldukça önemli bir yardımdır. 3 çocuğa kadar sunulan bu yardım kapsamında çalışan anne toplamda 6 yıla kadar borçlanma yapabilir.

ÇALIŞAN ANNELERE EMZİRME ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Çalışan annelere emzirme ödeneği, tek seferlik verilen bir ödemedi. Emzirme ödeneği kapsamında çalışan annelere 178 TL süt parası verilmektedir. Süt parası sigortalı olması durumunda anneye, sigortalı değilse babaya ödenmektedir.

ÇALIŞAN ANNELERE YENİDOĞAN PARASI ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Çalışan annelere yeni doğan parası ödeneği, çocuk sayısına göre yapılmaktadır. Bu kapsamda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak gerçekleştirilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

67
683 Paylaşım, 67 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
87
Şaşkın
Başarısız Başarısız
52
Başarısız
Komik Komik
41
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
93
Helal Olsun!
lol lol
123
lol
Aşk Aşk
119
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
86
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
49
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evde çalışan çocuğuna bakan temizliği yapan annelere neden birşey yok herşey çalışanlar için