Bu Besinler Sivilceye Sebep Oluyor!


49
476 Paylaşım, 49 points

Sivilce, özellikle ergenlik döneminde çok sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisidir. Sivilce oluşumuna birçok faktör neden olmaktadır. Sivilce oluşumunun temelinde tüketilen besinler yer almaktadır. Bazı besinleri sık tüketmek, sivilce miktarının artmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda sivilceye neden olan besinler hakkında bilgi vereceğiz.

SİVİLCEYE NEDEN OLAN BESİNLER HANGİLERİDİR?

Bazı besinleri tüketmek, sivilce oluşumunun daha da artmasına neden olmaktadır. Sivilceye neden olan besinler değil, besinlerin içerisinde yer alan yağlardır. Sivilceye neden olan besinler şu şekilde sıralanabilir;HAZIR GIDALARDAN KAYNAKLI SİVİLCE

Dışarıda tüketilen fast food yiyecekler, hem sağlık için çok zararlıdır hem de sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Fast food yiyeceklerin hazırlanması sırasında kullanılmış olan yağlar, ciltte fazla yağ birikimine ve sivilcelenmeye sebeptir.

ŞEKERLİ YİYECEKLERDEN KAYNAKLI SİVİLCE

Şekerli yiyecekler, sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle çikolata ve şekerli ürünler, bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. İnsanlarda kan şekeri değiştiği zaman sivilce oluşumu meydana gelmektedir. Bu nedenle çok fazla şekerli yiyecekler tüketerek kan şekerini ani değiştiren kişilerde sivilcelenme görülecektir.

BAHARATLI VE ACI BESİNLERDEN KAYNAKLI SİVİLCE

Sivilce oluşumuna neden olan diğer bir tehlike ise baharatlar ve acı biber olarak gösterilmektedir. Kırmızı biberi, domates ürünlerini ve baharatlı yiyecekleri çok fazla tüketen kişilerde sivilce oluşumu çok fazla görülmektedir.

ASİTLİ İÇECEKLERDEN KAYNAKLI SİVİLCE

Şeker, bağışıklık sistemini güçsüzleştirdiği için sivilcelenme sık görülmektedir. Asitli içecekler de aynı etkiye neden olmaktadır. Asitli içecekleri çok fazla tüketen kişilerde sivilce sayısında artış görülecektir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDEN KAYNAKLI SİVİLCE

Süt ve süt ürünleri çok faydalı olmasının yanı sıra fazla tüketilmesi bazı sorunlara neden olmaktadır. Sivilce oluşumu da bu sorunlardan birisidir. Süt ve süt ürünlerini çok fazla tüketen kişilerde sivilce oluşumu görülmektedir.

HAZIR MEYVE SULARINDAN KAYNAKLI SİVİLCE

Tatları ve görünümleri ile herkesin beğenisini toplamasına karşılık meyve suları içeriklerinden dolayı sivilceye neden olmaktadır. Evde taze sıkılmış meyve suları katkısız olacağı için böyle bir sorunla karşılaşmak söz konusu olmayacaktır.

DONDURMADAN KAYNAKLI SİVİLCE

Dondurma, doğal yollardan üretilmediği takdirde içerisinde bulunan katkı maddelerinden dolayı sivilce oluşumunu artırmaktadır. Dondurmayı doğal olarak tüketerek sivilce oluşumunun önüne geçmek mümkün olacaktır.

KAHVALTILIK GEVREKLERDEN KAYNAKLI SİVİLCE

Kahvaltılık gevrekler, sanıldığı kadar masum değildir. Kahvaltılık gevrekler, sivilcenin oluşmasının en büyük nedenlerinden birisidir. Sivilce sorunu yaşamak istemeyen kişilerin kahvaltılık gevreklerden uzak durması gerekmektedir.

 SİVİLCE NASIL GEÇER?

Sivilce oluşumu ile mücadele etmek için evde bazı yöntemleri kullanmak mümkündür. Sivilcenin geçmesi için kullanılabilecek basit yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sağlıklı beslenmek: Sağlıklı beslenmek, sorunsuz bir cilt için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenen kişilerin cildinde gerekli mineral ve vitaminler yer alacaktır.
  • Bol su tüketimi: Vücudun büyük bölümü sudan oluşmaktadır. Su, derinin esnekliğini artırır. Bu sayede sivilce oluşumu engellenmiş olacaktır.
  • Küçük egzersizler yapmak: gün içerisinde yapılacak küçük egzersizler, vücutta kan dolaşımının yeterince yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede sivilce oluşumunun da engellenmesi mümkün olacaktır.
  • Stresten uzak durmak: stres, cilt sorunlarının başlıca nedenlerinden birisidir. Günlük hayatta stresten uzak durmak, sivilce oluşumunu engellenmesini sağlayacaktır.
  • Sık duş almak: cildin düzenli olarak temizlenmesi, sivilce oluşumunu engelleyecektir. Bakteriden kaynaklı sivilceler duş alarak engellenebilir.
  • Yüze çok fazla dokunmamak: eller, en mikroplu yerlerden birisidir. Ellerle yüze sık dokunmak, eldeki bakterilerin yüze geçmesine ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.
  • Kozmetik ürünlerini dikkatli kullanmak: kozmetik ürünü alırken mutlaka denenmelidir. Bazı kozmetik ürünleri içeriklerinden dolayı sivilce oluşumuna neden olabilecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

49
476 Paylaşım, 49 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
35
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
100
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
26
Helal Olsun!
lol lol
62
lol
Aşk Aşk
50
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
30
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
111
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir