Boy Uzatan Vitaminler, Mineraller ve Doğal Besinler Nelerdir?


76
744 Paylaşım, 76 points

Boy uzatmak hem gençler hem de çocukluk çağında oldukça önemlidir. Uzun boylu olmak isteyen kişiler, vitamin mineral ve doğal besinlerden faydalanarak kolayca boyunu uzatabilmektedir. Bu yazımızda Boy Uzatan Vitaminler, Mineraller ve Doğal Besinler Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Uzun boylu olmak hemen herkesin hayalidir. Bunun için çocukluk yaşlarından başlayarak doğru şekilde beslenmek ve yeterli vitamin mineral almak gerekmektedir. Birçok besinin boy uzamasına faydası olduğu bilinmektedir.BOY UZATAN VİTAMİNLER, MİNERALLER VE DOĞAL BESİNLER NELERDİR?

Boy Uzatan Vitaminler, Mineraller ve Doğal Besinler şu şekilde sıralanır;

  • Süt ve süt ürünleri
  • Meyve ve sebzeler
  • Kırmızı et ve tavuk
  • Yumurta
  • Brokoli
  • Kuru meyve
  • Susam tohumu
  • Havuç
  • Kuruyemiş
  • Yulaf

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE BOY NASIL UZATILIR?

Süt ve süt ürünleri ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan süt ve süt ürünleri protein ve vitamin yönünden de oldukça zengindir. Bu özellikler sayesinde boy uzamasına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri açısından özellikle peynir ve yoğurt tüketimine özen gösteren kişilerde çocukluk ve ergenlik çağında boy uzaması çok daha fazla olmaktadır. Süt ve süt ürünleri aynı zamanda kas ve kemik deformasyonlarını da onarmaktadır.

MEYVE VE SEBZELER İLE BOY NASIL UZATILIR?

Meyve ve sebzeler ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kemik gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunan meyve ve sebzeler, lif ve folik asit açısından da zengindir. Özellikle kavun, greyfurt, mango, karpuz, kayısı, patates, domates, ıspanak, brokoli, kabak ve havuç tüketimi boy uzaması konusunda oldukça faydalıdır.

KIRMIZI ET VE TAVUK İLE BOY NASIL UZATILIR?

Kırmızı et ve tavuk ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Protein bakımından oldukça zengin olan kırmızı et gelişim çağındaki çocukların sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Kırmızı etin yanı sıra tavuk tüketimi de vücudun protein ihtiyacını karşılamak ve bu sayede boyun uzamasına katkıda bulunmaktadır.

YUMURTA İLE BOY NASIL UZATILIR?

Yumurta ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Sağlıklı beslenme listelerinin vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan yumurta, protein bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak yumurta tüketen kişilerde hücre yenilenmesi gerçekleşir ve boy uzaması sağlanmaktadır. Boyun uzaması için çocukların her gün düzenli olarak yumurta yemesi oldukça önemlidir.

BROKOLİ İLE BOY NASIL UZATILIR?

Brokoli ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. A ve D vitaminleri bakımından oldukça zengin olan brokoli, boy uzamasına katkı sağlamaktadır. Çocukların çok sevmediği sebzelerden birisi olan brokoli, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır. Boy uzaması konusunda da oldukça etkili olan brokoli mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

KURU MEYVE İLE BOY NASIL UZATILIR?

Kuru meyve ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Özellikle kuru üzüm ve kuru incirin boy uzamasını sağladığı bilinmektedir. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu besinler ara öğünlerde, spor öncesi ve sonrasında tüketildiği zaman boy uzamasına katkı sağlamaktadır. Kuru meyvelerin küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi oldukça önemlidir.

SUSAM TOHUMU İLE BOY NASIL UZATILIR?

Susam tohumu ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. Kemik gelişimi açısından oldukça önemli besinlerden birisi olan susam tohumu, kalsiyum açısından oldukça değerlidir. Çocukluk döneminde boy uzamasını destekleyen susam, kemiklerin güçlenmesini ve daha kolay uzamasını sağlamaktadır.

HAVUÇ İLE BOY NASIL UZATILIR?

Havuç ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan havuç, boy uzatan besinler arasında yer almaktadır. Kemikleri güçlendiren ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren havuç, aynı zamanda boyun kısa sürede uzamasını da sağlamaktadır. Her gün bir adet orta boy havuç tüketen kişilerin boyu tüketmeyen kişilere göre çok daha uzun olmaktadır.

KURUYEMİŞLER İLE BOY NASIL UZATILIR?

Kuruyemişler ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. İçerisinde bol miktarda sağlıklı yağ barındıran kuruyemişler, vücuttaki dokuların onarılması ve aynı zamanda yeni doku oluşmasını da sağlamaktadır. Her gün bir avuç kuruyemiş tüketen kişilerde boy daha kısa sürede uzamaktadır. E vitamini yönünden oldukça zengin olan kuruyemişler çocuklara mutlaka verilmelidir. Badem, fındık, fıstık, kabak çekirdeği özellikle boy uzaması için tüketilmelidir.

YULAF İLE BOY NASIL UZATILIR?

Yulaf ile boy uzatmak, en sık başvurulan yöntemlerden birisidir. B vitamini, selenyum, magnezyum, demir, çinko ve kalsiyum yönünden zengin olan yulaf, boy uzaması konusunda da sıklıkla tüketilen besinlerden birisidir. Kas kütlesini artırmak ve boy uzatmak konularında oldukça etkili olan yulaf, bal ve kuruyemişler ile karıştırılarak da tüketilebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir