Bot Net Nedir, Nasıl Oluşturulur, Nasıl Kullanılır?


70
685 Paylaşım, 70 points

Son dönem teknolojisi ile hayatımızı daha da fazla ele geçirmeye başlayan teknolojik cihazlar hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra bazı tehlikelere de insanları açık hale getiriyor. Bu tehlikelerden birisi de bot net saldırısı. Bu yazımızda Bot Net Nedir, Nasıl Oluşturulur, Nasıl Kullanılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Bot net, son dönemde bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları terimlerden birisi haline geldi. Bilgisayar kullanıcıları için korkutucu bir terim olan bot net, bilmeyenlerin ise merak ettiği konuların başına geliyor.BOT NET NEDİR?

Bot net, bilgisayarlara zarar vermek, e posta ya da bağlantı üzerinden virüs bulaştırarak cihazlara yerleşmek gibi kötü görevleri üstlenmiş bir kötü amaçlı yazılım robotudur.  Bilgisayara uzaktan yerleştirilen bu robot aynı şekilde uzaktan kontrol hakkı da sunmaktadır.

Bot net saldırısına uğramış olan bir bilgisayar genel olarak “Zombi” olarak nitelendirilir. Bunun temel nedeni, bilgisayarın artık uzaktan kontrol edilebilecek bir hale getirilmesidir. Bot net sayesinde veri hırsızlığı, sunucuların çökmesi ve toplu siber saldırı gibi işlemleri sıklıkla yapılmaktadır.

BOT NET NASIL OLUŞTURULUR?

Bot net nasıl oluşturulur? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bot netin temel işlemi yapacağı işlemleri mümkün olduğunca uzun sürede yapmaktır. Bu özelliği sayesinde cihaz sahibi tarafından fark edilmeden her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Bot net bulaşmak için genel olarak P2P ya da istemci sunucu mimarisini kullanmaktadır. Bu yöntemler üzerinden bir kontrol sunucusuna bağlantı kuran bot net, cihaz üzerindeki her türlü veriye güvenlik sunucularını aşarak erişim hakkını elde etmiş olmaktadır.

Bot net kullanan bilgisayar korsanları bunun için cihazlarda bulunan güvenlik açıklarından faydalanırlar. Bu işlem genel olarak cihaz sahiplerinin Trojan virüs indirmeleri için kandırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Korsanlar bu yöntemi kullanarak yüzlerce hatta binlerce cihaza aynı anda erişim sağlama ve yönetim hakkını elde etmiş olmaktadır.

BOT NET NASIL KULLANILIR?

Bot net nasıl kullanılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; bot net kullanan korsanların en fazla tercih ettikleri saldırı türü DDoS saldırılarıdır. Bu saldırı ile bir sunucunun web trafiğine aşırı yüklenme yapılarak çökmesi sağlanmaktadır.

Bot neti kontrol eden kişi, çökmesini sağladığı web sitesine botlara komut vererek erişim hakkını kazanır. Böylece açık hale gelen alan üzerinden her türlü hassas bilgi kısa sürede ele geçirilebilir. Özellikle bankacılık giriş bilgileri, e- posta bilgileri, kullanıcı adları ve şifreler gibi önemli bilgileri ele geçiren korsanlar, bu sayede tüm işlemleri kısa sürede gerçekleştirmeye başlayacaktır.

BOT NET SALDIRISI NASIL ENGELLENİR?

Bot net saldırısı ile karşı karşıya kalmak istemeyen bilgisayar kullanıcılarının bunu engellemek için kullanabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Bot net saldırısı nasıl engellenir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Android telefon, tablet ve bilgisayarlarda antivirüs programı ve antimalware yazılımları mutlaka kullanılmalı ve düzenli olarak güncellemeleri yapılmalıdır.
 • Kötü amaçlı yazılım yüklü olma ihtimali olan sitelerden uzak durulmalıdır.
 • Kaynağı belli olmayan e – posta ve sosyal medya mesajları asla açılmamalıdır.
 • Gönderilmiş bir e – posta ya da sosyal medya mesajında yer alan bağlantının resmi, orijinalliği ve güvenilirliği mutlaka araştırılmalıdır.
 • Bir e – posta eki indirilecekse gönderen kişinin e – posta adresi mutlaka doğrulanmalıdır.
 • Gönderilen e – posta indirilmeden önce virüs koruma yazılımı ile mutlaka taranmalıdır.
 • Cihaz üzerinde yer alan ve internet bağlantılarını da kontrol eden gizlilik ve güvenlik seçenekleri mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Mümkün olduğunca çok kimlik doğrulamalı seçenekler tercih edilmelidir.
 • Cihaz üzerinden kullanılacak olan tüm şifreler karmaşık ve uzun olarak kolay çözülemeyecek şekilde tercih edilmelidir.
 • Sistem sürekli güncel tutulmalıdır.
 • Şirketlerde bulunan bilgisayarlar için kullanıcılara siber güvenlik eğitimleri düzenli olarak verilmelidir.
 • Garip veri artışları ve sistem işlemleri düzenli olarak izlenmelidir.
 • Güvenlik duvarı kontrolü asla ihmal edilmemelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
685 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir