Boşanmalar Neden Artıyor Evliliği Bitiren Sebepler Nelerdir?


77
754 Paylaşım, 77 points

Son yıllarda boşanma davalarında oldukça fazla artış söz konusu. Çiftler, en ufak sıkıntıda hemen ayrılma kararı alıyor. Büyük zorluklarla ve fedakarlıklarla kurulan yuva, kısa sürede kolayca bitirilebiliyor. Bu yazımızda Boşanmalar Neden Artıyor Evliliği Bitiren Sebepler Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Aile kurmak, oldukça zorlu ve emek harcanması gereken bir durumdur. Birbirini seven çift birçok zorluktan geçerek hayatlarını birleştirir. Ancak evlilik süresince yaşanan bazı sorunlar, evlenirken yaşanan zorlukları unutturur ve çift kısa sürede boşanma kararı alırlar.BOŞANMALAR NEDEN ARTIYOR EVLİLİĞİ BİTİREN SEBEPLER NELERDİR?

Evlendikten sonra aynı evde yaşamaya başlayan eşler, iki farklı yaşamdan gelmenin de verdiği farklılıklar nedeniyle zaman zaman fikir ayrılıkları yaşayabilir. Her ailenin kendine özel mutsuzlukları vardır. Kimi aileler bu durumların üstesinden gelmeyi başarırken kimi aileler ise bu sorunlara çözüm bulamayarak ayrılma yoluna girerler.

Boşanmalar Neden Artıyor Evliliği Bitiren Sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ekonomik nedenler
 • Kültür farklılıkları
 • Çok erken ya da çok geç evlilik yapmak
 • Çiftin aileler ile birlikte yaşaması
 • Kötü alışkanlıklar
 • Aldatma
 • Aşırı kıskançlık
 • Eşlerin kişiliklerinin birbirine uymaması
 • Eşlerin birbirine zaman ayırmaması
 • Eşlerin eski hayatlarına devam etmek istemesi
 • Geçmiş konuları unutmamak
 • Beklentilerin yüksek olması
 • Çevredeki kötü örneklerden etkilenmek

EKONOMİK NEDENLERDEN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Ekonomik nedenlerden dolayı evliliğin bitmesi, gelişmiş ülkelerde sıklıkla görülen bir durumdur. Gelişmiş ülkelerde hem kadının hem erkeğin çalışıyor olması ve her ikisinin de ekonomik özgürlüğe sahip olması, zaman zaman tartışmalara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ekonomik düzeyi düşük olan ve geçim sıkıntısı çeken ailelerde de evliliğin bitmesi durumu sıklıkla görülür.

KÜLTÜR FARKLILIKLARINDAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Kültür farklılıklarından dolayı evliliğin bitmesi, iki farklı kültürden gelen insanların evlilik hayatında yaşadığı en sık sorunlardan birisidir. Kültür, inanç ve mezhep ayrılıkları çiftlerin kısa sürede anlaşmazlık yaşaması ve buna bağlı olarak boşanmalarına neden olmaktadır.

ÇOK ERKEN YA DA ÇOK GEÇ EVLİLİK YAPMAKTAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Çok erken ya da çok geç evlilik yapmaktan dolayı evliliğin bitmesi, sıkça görülen durumlardan birisidir. Çok küçük yaşta evlenen kişiler, kısa süre sonra yaptıkları bu evlilikten dolayı pişmanlık yaşayabilirler. Bunun yanı sıra 30 yaş ve sonrasında evlenenler uzun süre yalnız ve özgür yaşamaktan dolayı evliliğe ayak uydurmakta zorluk çekebilirler.

ÇİFTİN AİLELER İLE BİRLİKTE YAŞAMASINDAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Çiftin aileler ile birlikte yaşamasından dolayı evliliğin bitmesi, kalabalık ailelerde sıklıkla görülen bir boşanma nedenidir. Yeni evli çiftler, bir tarafın ailesi ile birlikte yaşamaktan bir süre sonra rahatsızlık duyarlar. Bununla birlikte aile büyüklerinin çiftin hayatına müdahalede bulunması, işin içinden çıkılmasını daha zor hale getirir.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Kötü alışkanlıklardan dolayı evliliğin bitmesi, eşlerden birisinin alkol, kumar gibi kötü alışkanlığının olmasından kaynaklıdır. Kötü alışkanlıklarla bir süre mücadele eden kişi, eşini bu durumdan vazgeçiremediğinde boşanmayı tercih etmektedir.

ALDATMADAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Aldatmadan dolayı evliliğin bitmesi, özellikle son yıllarda sosyal medyanın aktif kullanımı ile birlikte daha da artış gösteren nedenlerden birisidir. Eşlerden birisinin gerçek hayatta ya da sosyal ortamda başkaları ile görüşmesi ve bu durumun eş tarafından fark edilmesi, evliliğin bitmesine neden olmaktadır.

AŞIRI KISKANÇLIKTAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Aşırı kıskançlıktan dolayı evliliğin bitmesi, sıklıkla görülen nedenlerden birisidir. Eşlerden birisinin aşırı kıskanç olması, diğer eşin yaşamının kısıtlanması ve çok fazla bunalmasına neden olmaktadır. Aile içi şiddete bile varabilen aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma vakaları oldukça sık yaşanmaktadır.

EŞLERİN KİŞİLİKLERİNİN BİRBİRLERİNE UYMAMASINDAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Eşlerin kişiliklerinin birbirlerine uymamasından dolayı evliliğin bitmesi, birbirine çok zıt olan iki kişinin ortak bir yaşam kurmaya çalışması sonucunda görülür. Eşlerin birbirine zıt kutup olması ve uyumsuzluğun üstünden bir türlü gelememesi, bir süre sonra boşanmaya neden olmaktadır.

EŞLERİN BİRBİRLERİNE ZAMAN AYIRMAMASINDAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Eşlerin birbirlerine zaman ayırmamasından dolayı evliliğin bitmesi, özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Eşlerin işlerine fazla zaman ayırması, başkaları ile sıkça zaman geçirmesi, evde olduğu zamanları farklı işlere ayırması nedeniyle eşler arasında soğukluk girer ve bu da genelde boşanma ile sonuçlanır.

EŞLERİN ESKİ HAYATLARINA DEVAM ETMEK İSTEMESİNDEN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Eşlerin eski hayatlarına devam etmek istemesinden dolayı evliliğin bitmesi, hayat tarzını değiştirmek istemeyen eşlerin yaptığı evliliklerde sıklıkla görülür. Eşlerden birisi ya da her ikisi birden eski yaşantısını, arkadaşlarını, gezmesini bırakmak istemez. Bu durumda karşılıklı paylaşım yapılamamasından kaynaklı evliliğin sonlanması kaçınılmaz olacaktır.

GEÇMİŞ KONULARI UNUTMAMAKTAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Geçmiş konuları unutmamaktan dolayı evliliğin bitmesi, eşlerden birisinin ya da her ikisinin de eski üzücü olayları bir türlü unutmaması ve her fırsatta ortaya çıkarmasından kaynaklıdır. Eşler, evliliklerinde yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturup ardından tamamen konuyu kapatmalıdır. En ufak tartışmada ortaya atılması evliliğin temelini sarsan en büyük hatalardan birisidir.

BEKLENTİLERİN YÜKSEK OLMASINDAN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Beklentilerin yüksek olmasından dolayı evliliğin bitmesi, eşlerin karşılıklı olarak olması gerekenden fazlasını beklemeleri sonucunda görülür. Eşler, birbirlerinden kendilerine göre uygun olmaları gibi beklentilere girer. Eşi istediği kiloda olsun, karakterini değişsin, tarzını değişsin ister. Ancak bu beklentinin karşılığını göremediği zaman sıkıntı yaşanmaya başlar.

ÇEVREDEKİ KÖTÜ ÖRNEKLERDEN ETKİLENMEKTEN DOLAYI EVLİLİĞİN BİTMESİ

Çevredeki kötü örneklerden etkilenmekten dolayı evliliğin bitmesi, çevresinde kötü evliliklerin olduğu çiftlerin sıkça yaşadığı bir durumdur. Çiftler, çevrelerinde yaşayan ve mutsuz olan diğer çiftlerin davranışlarından, anlattıklarından ve yaşantılarından etkilenebilir. Bir süre sonra çift de çevresindekiler gibi davranmaya başlar. Bu da evliliğin bitmesine neden olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir