Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?


59
574 Paylaşım, 59 points

Boşanma davalarında en büyük ayrıntı mal paylaşımıdır. Evlilik sırasında elde edilmiş olan mallar, her iki taraf için de sahip olunmak ister. Ancak mal paylaşımının kanuni bir dayanağı vardır. Bu yazımızda boşanmada mal paylaşımı nasıl olur sorusuna cevap vereceğiz.

Boşanma, evlilik birliğinin mahkeme kararı ile sonlandırılmasıdır. Boşanmada mal paylaşımı yapılması için kanunlar ile belirlenmiş olan yöntemler uygulanır. Mal paylaşımı, boşanma davası ile birlikte yürümez. Boşanma davası ile aynı anda fakat ayrı davalar şeklinde açılır. Boşanma davası sonuçlanmadan mal paylaşımı yapılamaz.BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI NASIL YAPILIR?

Mevcut medeni kanuna göre boşanma davalarında mal paylaşımı için 2002 yılı adeta milat olmuştur. 01.01.2002 yılından önceki kanuni kurallar ve bu tarihten sonraki kuralları bir tutmak mümkün değildir. 2002 yılından sonra medeni kanun tamamen değişmiştir.  Medeni kanunda milat oluşturan bu dönem şu şekilde açıklanabilir.

2002 YILINDAN ÖNCEKİ MAL PAYLAŞIMI NASIL?

01.01.2002 yılında önce satın alınmış olan mallar kişim üzerine kayıtlı ise boşanma durumunda mallar o kişiye ait sayılır. Yani, 2002 yılından önce malları alan kişi boşanma durumunda malların tamamına sahip olacaktır.

2002 YILINDAN SONRAKİ MAL PAYLAŞIMI NASIL?

2002 yılında medeni kanunda yapılan değişiklikler ile birlikte edinilen tüm mallar eşler arasında eşit olarak paylaşılmaktadır. 2002 yılından sonra edinilmiş mallar, boşanma durumunda eşit olarak paylaşılacaktır. Bu paylaşım bazı istisnai durumlarda daha farklı şekillenebilir.

MAL PAYLAŞIMI DAVASINDA SÜREÇ NASIL İŞLER?

Bir çiftin boşanma davası kesinleştikten sonra taraflar arasında mal paylaşımı davası açılır. Bu dava kapsamında taraflar üç talepte bulunabilir. Mal paylaşımı davası talepleri şunlardır;

 • Katılma alacağı
 • Katkı payı alacağı
 • Değer artış payı alacağı

 

Boşanmada mal paylaşımı, genel olarak bakıldığında evlilikte edinilmiş mallar ile ilgilidir. Yani kişilerin evlenmeden önce elde etmiş oldukları mal varlığı asla boşanma sırasında paylaşılmayacaktır. Boşanma sırasında mal paylaşımı prosedürü şu şekilde işler;

 • Boşanma sırasında mal paylaşımı yapılırken öncelikle eşlerin kişisel mirasları ayrılır. Bu mallar boşanma sırasında paylaşıma dahil edilmez.
 • Her eş kendisine ait kişisel malları aldıktan sonra evlilik içerisinde elde edilmiş olan mallar yarı yarıya paylaşılır.

EŞLERİN MAL PAYLAŞIMINA SOKMAYACAKLARI MALLAR NELERDİR?

Eşlerin sahip olduğu bazı mallar, boşanma sırasında paylaşıma girmez. Boşanmada mal paylaşımına girmeyen mallar şunlardır;

 • Evlilik öncesi sahip olunmuş mallar ve eşlerden birisine miras yolu ile gelmiş olan mallar paylaşıma girmez.
 • Eşlerin bir üçüncü kişiden manevi tazminat sorucunda alma hakkı kazanılmış olan mallar paylaşıma girmez.
 • Eşlerden yalnızca birisinin kişisel kullanımına yarayacak olan mallar paylaşıma girmez.
 • Satış ya da takas yolu ile elde edilmiş olan mallar paylaşıma girmez.

EVLİLİK İÇİNDE EDİNİLMİŞ MALLAR NELERİ KAPSAR?

Evlilik içerisinde edinilmiş birçok mal bulunur. Bu malların boşanma sırasında paylaşımı söz konusudur. Evlilik içerisinde edinilmiş olan mallar şu şekilde sıralanır;

 • Çalışmanın karşılığında edinilmiş olan mallar
 • Kişisel malların kira geliri
 • SGK, sosyal yardım kurum ve kuruluşları ve personel sandıkları gibi yerlerden gelen ödemeler
 • Çalışma gücünün kaybı nedeni ile yapılan ödemeler
 • Edinilmiş malların yerine geçen değerler

BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI DAVASI AÇMA SÜRESİ NEDİR?

Boşanma sırasında mal paylaşımı davası açmak için belirlenmiş bir zaman dilimi bulunur. Mal paylaşım davası, boşanma kararının kesinleşmesinden başlayarak 10 yıl içerisinde açılabilir. Bu sürenin doldurulması durumunda mal paylaşımı talebinde bulunmak söz konusu olmayacaktır.

Uzun süren boşanma davalarında dava karara bağlanmadan mal paylaşımı davası açmak doğru olacaktır. Bu davanın açılmasının nedeni, boşanma davası çok uzun sürse de mal paylaşımı davasının zaman aşımına uğramayacağıdır.

ALDATMA DOLAYISIYLA BOŞANMA DAVASINDA MAL PAYLAŞIMI NASIL OLUR?

Boşanma nedeni aldatma ise, mal paylaşımı biraz daha farklı şekilde yapılacaktır. Aldatma dolayısıyla boşanmada mal paylaşımı şu şekilde yapılır;

 • Aldatma nedeniyle boşanma kararı alındığı zaman aldatan tarafın elde edeceği mal paylaşımı tamamen ortadan kaldırılabilir ya da alacağı mal oranı oldukça düşürülebilir.
 • Eşlerin katkı payı alacağı aldatma nedeniyle ortadan kaldırılmaz. Yani eşlerin birbirini aldatması durumunda elde edilen mal varlığında iki tarafında katkısı var ise, paylaşım eşit olarak yapılır.

EŞLERDEN BİRİSİNİN VEFATI DURUMUNDA MAL PAYLAŞIMI NASIL YAPILIR?

Eşlerden birisinin vefat etmesi durumunda, eşin ölüm tarihine kadar edinilmiş olan malların yarısına sahip olur. Sağ olan eş, hem mirasçı olarak hak alır hem de edinilmiş olan malların yarısını elde eder.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir