Boşanma Sebepleri Nelerdir, Boşanmalarda En Sık Yaşanan Sorunlar Hangileridir?


96
944 Paylaşım, 96 points

Evlilik, iki kişinin hayatlarını birleştirerek mutlu bir şekilde yaşamasıdır. Ancak ne yazık ki bazı evliliklerde mutluluğu yakalamak mümkün olmaz. Evlilikler farklı sebeplerden dolayı sonlanabilir. Başarısız bir evliliğin sonu ise ne yazık ki boşanmadır. Bu yazımızda boşanma sebepleri nelerdir, boşanmalarda en sık yaşanan sorunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Birbirini seven iki insan, birçok sorunu el ele verip aşarak bir yuvanın temelini atarlar. Evlilik, birbirini seven çiftin ömür boyu bir arada yaşaması için vardır. Ancak bazı evlilikler zamanla yaşadıkları sorunların üstesinden gelinemediği için çatırdamaya başlar. Bu durumda boşanmalar kaçınılmaz sondur.EN SIK BOŞANMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Çiftlerin boşanmak için birçok nedeni olabilir. Her evlilik farklı nedenle yürütülemez ve sonu boşanmaya gider. Evliliklerde yaşanan sorunların birçok sebebi vardır. En sık yaşanan boşanma sebepleri şunlardır;

ALDATMA NEDENİYLE BOŞANMA

Evliliklerin bitmesinde başlıca nedenlerden birisi aldatmadır. Eşlerden birisinin ya da her ikisinin de aldatması durumunda boşanma kararı alınması çok sık görülür.

KISKANÇLIK NEDENİYLE BOŞANMA

Kıskançlık, birçok insanda var olan ancak karşı tarafı hayattan soğutacak düzeye çıkabilen bir duygudur. Özellikle evliliklerde bir tarafın kıskanç olması, evlilik temelini sarsar ve kendisini tutsak gibi hisseden eş boşanma kararı verecektir. Boşanmaların başlıca sebeplerinden birisi aşırı kıskançlıktır.

 

KAYINVALİDE – KAYINPEDER NEDENİYLE BOŞANMA

Evliliklerin bitmesinin bir diğer nedeni ise aile büyükleridir. Evliliklerde eşler mutlaka birbirinin arkasında olmalı ve birbirini korumalıdır. Aile büyüklerinin çok fazla evliliğe müdahale etmesi ve bir tarafın sürekli ailesinin sözünü dinlemesi, en büyük boşanma nedenleri arasındadır.

AİLE SIRLARININ YAYMA NEDENİYLE BOŞANMA

Aile içerisinde yaşanan sırların herhangi bir nedenle aile dışından kişilere anlatılması, diğer tarafın güven duygusunu kaybetmesine neden olur. Her ne olursa olsun evlilik içinde yaşanan sorunlar evlilik içinde kalmalıdır.

DÜRÜST OLMAMAK NEDENİYLE BOŞANMA

Evliliğin olmazsa olmazlarından birisi, her iki tarafın da dürüst davranmasıdır. Dürüstlüğün olmadığı bir evlilikte sürekli olarak bir tarafının söylediği yalanların ortaya çıkması, o evliliğin temelinden sarsılmasına neden olur ve boşanma ile sonuçlanır.

 

AŞIRI BASKI NEDENİYLE BOŞANMA

Eşler arasında yaşanan aşırı baskı, evliliğin sürmesini engeller. Eşler, birbirlerinin belirli oranda özgürlüklerine saygı duymalıdır. Aşırı baskıcı bir eşle kimse yaşamak istemez. Özellikle baskı uygulayan ve bu baskıyı şiddete taşıyan durumlarda evlilik mutlaka sona erecektir.

HAKARET VE AŞAĞILAYICI SÖZLER NEDENİYLE BOŞANMA

Evlilikte en önemli ayrıntı saygıdır. Eşine saygısı olmayan bir kişi hakaret ve aşağılayıcı sözleri çok kolay kullanır. Saygının olmadığı bir evlilik için sevginin var olması mümkün değildir. Hakaret ve aşağılayıcı sözler, boşanmak için yeterli bir nedendir.

ŞİDDET NEDENİYLE BOŞANMA

Başlıca boşanma nedenlerinden birisi, kadına şiddettir. Özellikle ülkemizde çok sık kadına şiddet uygulanması nedeniyle boşanma gerçekleşir. Kadınların kendisinden daha güçsüz ve zayıf olduğunu bilen bazı erkekler, ne yazık ki bu güçlerini şiddet göstermek için kullanır.

CİNSEL SORUNLAR NEDENİYLE BOŞANMA

Cinsel sorunlar hiç de hafife alınmayacak bir sorundur. Çiftler arasında yaşanan cinsel uyumsuzluk, tedavi edilmediği takdirde boşanma ile sonuçlanması kaçınılmazdır. Cinsel olarak sorun yaşayan çiftlerin gerekirse bir uzmandan yardım alması, evliliklerini kurtarmak adına doğru olacaktır.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDENİYLE BOŞANMA

Son yıllarda en sık duyulan boşanma nedenlerinden birisi de sosyal medya bağımlılığı oluyor. Taraflardan birisinin ya da her ikisinin de sürekli olarak sosyal medya üzerinde zaman geçirmesi, çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden oluyor.

KADINLARA GÖRE BOŞANMA NEDENLERİ NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda kadınların belirli konulardan rahatsızlık duyarak boşanma kararı aldıkları belirlendi. Kadınlara göre boşanma nedenleri şu şekilde;

 • Aldatma
 • İlgisizlik
 • Aşağılayıcı ve onur kırıcı sözler
 • Aşırı kıskançlık
 • Yalan söyleme
 • Erkeğin çalışmaması

ERKEKLERE GÖRE BOŞANMA NEDENLERİ NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda erkeklerin belirli konulardan rahatsızlık duyarak boşanma kararı aldıkları belirlendi. Erkeklere göre boşanma nedenleri şu şekilde;

 • Aldatmak
 • Yalan söylemek
 • Saygısızlık
 • Eşin kendisine yetmediğini düşünme
 • Kültür farkı
 • Kadının kendine özen göstermemesi
 • Evdeki sorumluluklarını yerine getirmemesi
 • İlgisizlik
 • Cinsellik

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
944 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir