Boşanma Davası Nasıl Açılır, Nasıl Hızlı Boşanılır?


77
755 Paylaşım, 77 points

Boşanma davaları, günümüzde çok sık hale geldi. Artık birbirine çok fazla tahammülü kalmayan insanlar, evlilik hayatlarını da devam ettirememeye başladı. Boşanma kararı alan kişiler, bu işlem için nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır. Adımların bilinmemesi, bu sürecin zor geçirilmesi anlamına gelecektir. Bu yazımızda boşanma ile ilgili birçok soruya cevap vereceğiz.

Boşanma, evlilik birliğinin kurulmasının ardından çiftin birbiri ile anlaşmazlık yaşaması ve bir arada yaşayamayacak duruma gelmesi sonucunda aldığı karardır. Evliliğin sonlandırılması için çiftin ya da herhangi birisinin mahkemeye başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sonucunda açılan boşanma davası sonucunda çiftin evliliği mahkeme kararı ile sonlandırılacaktır.BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Boşanmaya karar vermiş olan bir kişi, bu işlem için öncelikle hukuki süreç başlatmak zorundadır. Boşanmaya ilk adım, boşanma dilekçesi vererek atılmaktadır. Boşanma dilekçesi ve konu ile ilgili harç bedelinin ödenmesinin ardından boşanma süreci başlatılmış olacaktır.

Bir kişinin boşanma için başvuruda bulunmasının ardından hukuki süreç hemen başlayacaktır. Sürecin başında Ekonomik sosyal durum araştırması yapılır. Bu araştırmayı boşanma davası ön inceleme duruşması takip etmektedir. Yapılan bu ön inceleme durulması sırasında tanıklar dinlenecek ve gerekli delillerin toplanması sağlanacaktır.  Mahkeme, her iki tarafın da beyanlarını dinledikten sonra kararını verecektir.

Mahkeme kararının ardından gerekçeli kararın taraflara tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada boşanma ile ilgili kararın verilmiş olması gerekmektedir.  Alınan karara karşı çıkmak isteyen taraflardan birisi, istinaf mahkemesi ile itirazda bulunabilmektedir. Tüm sürecin sonunda boşanma işlemi gerçekleşirse Nüfus müdürlüğü tarafından eşlerin siciline bekar ibaresi eklenecektir.

BOŞANMA DAVASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Boşanma davası açmak isteyen çift, iki şekilde boşanma davası başvurusunda bulunabilmektedir. Boşanma davası çeşitleri şu şekildedir;

 • Çekişmeli boşanma
 • Anlaşmalı boşanma

Çekişmeli boşanma süreci biraz uzun sürmektedir. Bu boşanma çeşidinde taraflardan birisi boşanmak isterken diğeri bu karara karşı çıkmaktadır. Mahkeme, tarafların dinlenmesi, delillerin incelenmesi ve ortak bir kararın verilmesi için süreci uzatmak zorundadır.

Anlaşmalı boşanmada ise her iki tarafta ortak karara varmıştır. Anlaşmalı boşanmak için evliliğin 1 yılını doldurmuş olması gerekmektedir. 1 yıldan kısa evliliklerde anlaşmalı boşanmak mümkün olmamaktadır.

BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER?

Boşanma davalarında süre boşanma çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma söz konusu ise boşanma ortalama 2 ay içerisinde gerçekleşecektir. Davanın açıldığı haftaya duruşma günü almak mümkündür. En hızlı gerçekleşen boşanma davası, anlaşmalı boşanmadır.

Çekişmeli boşanma davasında süreç biraz daha uzun olacaktır. Çekişmeli boşanma 10 – 18 ay arasında sonuçlanmaktadır. Bu tür davaların sonuçlanma süresi avukatlara ve işleyişe bağlı olarak değişebilmektedir.

HIZLI BOŞANMA NASIL OLUR?

Hızlı boşanma nasıl olur sorusuna cevap vermeden önce, bir an önce boşanmak için eşlerden birisinin hak kaybına uğramamaya dikkat etmesi gerekmektedir. Biran önce boşanmak isteyen taraf, maddi – manevi tazminat konusunda zararlı çıkabilmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman hızlı boşanma yöntemi olarak anlaşmalı boşanma gösterilebilir. Anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanmaktadır.

 

MEDENİ KANUNDA YER ALAN BOŞANMA NEDENLERİ NELERDİR?

Medeni kanunda boşanmak için gerekli bazı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlere sahip olan çiftlerin davaları hemen sonuçlanmaktadır. Medeni kanunda yer alan boşanma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Zina
 • Hayata kast etme
 • Şiddet uygulama
 • Suç işlemeye bağlı boşanma
 • Terk etmeye dayalı boşanma
 • Akıl hastalığı nedeniyle boşanma
 • Evlilik birliğinin temelden sarsılmasından dolayı boşanma

BOŞANMA DAVASINI KİMİN AÇTIĞI ÖNEMLİ MİDİR?

Boşanma sürecinde önemli olan davayı kimin açtığı değil hangi tarafın daha az kusurlu olduğudur. Davada kusurlu olan taraf, toplanan delillerin ışığında ortaya çıkartılacaktır. Taraflardan birisinin açtığı boşanma davasına karşılık diğer tarafında karşı dava açma hakkı bulunmaktadır.

BOŞANMA DAVASINDA İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Boşanma davası açma sırasında davayı açan kişiden bazı evraklar istenmektedir. Boşanma davası açan kişi, T.C. kimlik numarasının olduğu belge ya da ehliyeti ile başvuruda bulunabilmektedir. Boşanma ile ilgili olarak talep edilecek olan diğer evraklar, sürecin ilerleyen zamanlarında belirlenmektedir.

BOŞANMA DAVASNA GİDİLMEZSE NE OLUR?

Boşanma davasına katılmamak, davanın çeşidine göre değişik durumlara neden olabilmektedir. Boşanma davası anlaşmalı olarak açılmış ise, her iki tarafında ilk duruşmaya mutlaka katılması gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni, hakimin her iki tarafa da dosyada yer alan maddeleri sormak istemesidir. Anlaşmalı boşanmada taraflardan birisi duruşmaya gitmez ise hakim davayı reddedecektir.

Çekişmeli davalarda ise mahkemeye katılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Avukatlar, tarafları mahkemede temsil etme hakkına sahiptir. Çekişmeli boşanma davasında ise taraflardan birisinin katılmaması sorun teşkil etmezken, özellikle nafaka ve tazminat durumlarında hakim aleyhe karar verme hakkına sahip olacaktır.

BOŞANMA DAVASINDA ÇOCUĞUN VELAYETİ KİME VERİLİR?

Boşanma davalarında çocuğun verileceği taraf mahkeme tarafından belirlenmektedir. Mahkeme, çocuğun gelişimi için en sağlıklı tarafı belirleyecektir. Boşanmada çocuğun hangi tarafa verileceği şu etkenlere bağlıdır;

 • Cinsiyeti
 • Eşin sosyal durumu
 • Eşin maddi durumu
 • Eş ve çocuk ilişkisi

BOŞANMA SONRASI ERKEK NE KADAR SÜREDE TEKRAR EVLENEBİLİR?

Boşanma davası sonrasında yasalara göre erkeğin evlenmesine hemen izin verilmektedir. Erkek, boşandıktan 1 gün sonra bile evlenebilecektir.

BOŞANMA SONRASI KADINLAR NE KADAR SÜREDE TEKRAR EVLENEBİLİR?

Boşanma sonrası kadınların tekrar evlenmesi biraz daha karışık bir süreçtir. Boşanma sonrası kadınlar için bir İddet (bekleme) süresi verilmektedir. Bu süre 300 gün olarak belirlenmiştir. İddet süresinin nedeni, kadının boşandığı eşinden hamile olabilme ihtimalidir. Eğer kadın bu süreyi beklemeden tekrar evlenmek isterse, hamile olmadığına dair sağlık raporu almak zorundadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
755 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
73
Şaşkın
Başarısız Başarısız
38
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
74
Helal Olsun!
lol lol
110
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
78
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir