Boşanırken Kredi Borcunun Durumu Ne Olur?


57
554 Paylaşım, 57 points


Son yıllarda boşanmalarda görülen artış ve eşler arasındaki mali ilişkilerde yapılan yasal düzenlemeler nedeniyle birçok insan, boşanırken kredi borcunun durumu ne olur? Gibi benzer soruların cevabını aramaya başladılar. Bu sorunun cevabını, sizler için araştırdık.

Evlilik aynı zamanda, eşler arasında doğal olarak ortaya çıkan ekonomik ortaklık anlamına da gelmektedir. Bu anlam, çeşitli yasalarca tanımlanmış olup, evliliğin bitmesiyle birlikte bitmektedir. Eşler arasındaki mal paylaşımının önemli olduğu kadar, borç paylaşımı da önemlidir. Şayet anlaşmalı bir evlilikse ve anlaşma kapsamında banka borçlarıyla ilgili durumlar belirtilmişse, bu anlaşma kapsamında hareket edilmesi olası bir durumdur. Bu durum, mal rejimi olarak da tanımlanmaktadır. Aşağıda boşanırken kredi borcunun durumu hakkında, araştırmaya dayalı detaylar yer almaktadır.

Boşanırken Kredi Borcunun Durumu Nasıl Olur?

Konut Kredisi Devam Eden Evin Paylaşımı

Mal rejimi anlaşmasıyla evlenen kişilerin yine anlaşmalı bir şekilde boşanması durumunda, konut kredisinin ödenmesine devam edilen evin akıbetine de boşanma esnasında karar verilebilmektedir. Anlaşmazlık durumunda ise, ilgili mahkemeler bu konuda bir takım tedbiri uygulamaları yürürlüğe koyabilmektedir. Evlilik devam ederken kredi ile alınmış dahi olsa, kredi borcu biten ev, kazanılmış mal kapsamında değerlendirilir. Bu nedenle boşanmanın gerçekleşmesiyle birlikte, yasanın çıkmış olduğu tarihten sonra yapılan kazanımlarda taraflar eşit haklara sahiptir. Bazı durumlarda mal tasfiye davası açılarak, mahkemenin vereceği kararların gözetilmesi esas olmaktadır.

Kredi borcu devam eden evler için de, genelde büyük anlaşmazlıklar yaşanmakta olup, mahkeme kararı gözetilmektedir.

Boşanıyorum Kredi Borcum Ne Olur?

Boşanma olması durumunda eşlerden birisinin kredi kullanmış olması durumunda, sadece krediyi kullanan kişi bu borcun ödenmesinde yükümlülük sahibidir. Boşandıktan sonra krediyi çekmiş olan taraf, eşini bu borçtan dolayı sorumlu tutamamaktadır. Boşanma gerçekleştikten sonra kredi borcunu çekmeyen ve kefil olarak imzası bulunmayan tarafa, bankalarca herhangi bir yaptırım uygulanması söz konusu değildir.

  • Boşanan taraflardan birisinin bankaya bulunan bireysel borçlarından, diğer taraf sorumlu tutulamaz.
  • Eşler birbiri üzerinde mal hakkı olduğunu iddia ediyorsa, krediyle alınan ve borçları devam eden ev için anlaşmazlıkların ortaya çıkması nedeniyle, tarafların ilgili mahkemelerce belirlenecek şartlara uyması gerekmektedir.
  • Eşlerden birinin krediyi çekerek eşine kullandırması durumunda, bunu ispat etmesi halinde borç eşine devredilebilmektedir. Bu durumlarda çekilen kredinin, eş tarafından kullanıldığının ispati gerekmektedir.

  Boşanırken Kredi Kartı Borcunun Durumu Ne Olur?

2002 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamında, eşlerin her birisi kendi borçlarından sorumludur ibaresi yer almaktadır.

Bu sebeple kredi kartı borçları, normal kanunlarca da ikinci bir kişiyi bağlamamakta ve sadece kartın yasal sahibini yükümlü tutmaktadır. Kanunda da açık olarak belirtildiği gibi, eşinizin kredi kartı borcunun olması, sizin yasal bir yükümlülük altına sokulmanızı mümkün kılmamaktadır.

Ancak eşin karşı taraftan boşanma nedeniyle mal talebinde bulunması durumunda, karşı tarafın evliyken bankaya herhangi bir nedenle borçlanmış olması bu talebin reddedilmesine ya da tam olarak karşılanmamasına neden olabilmektedir. Burada önemli olan, mahkemenin karşı tarafın borçlanmanın aile için harcanmış olduğuna dair kanaat getirip getirmemesine bağlıdır. Bunun dışında eşinizin kredi kartı borcu nedeniyle, sizin yasal bir yükümlülük altına girmeniz söz konusu değildir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
554 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Henüz Oy Verilmedi İlk Oyu Sen Ver!)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir