Boşanan Kadınlara Yapılan Yardımlar


52
525 Paylaşım, 52 points

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları, eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir 550 TL maaş verirken, eşinden boşanmak koşuluyla ayrılan kadınların en fazla merak ettiği konular arasında yer alan boşanan kadınlara yapılan yardımlar konusunu, sizler için araştırdık.

Dul kadınlara devlet yardım bulunurken, boşanan kadınlara doğrudan ya da dolaylı yoldan, herhangi bir yardım yapılıp yapılmadığı konusundaki tüm bilgileri yazımızın detayında edinebilirsiniz.

Boşanan Kadınlara Yapılan Yardımlar

 • Boşanan Kadına Ailesi Nedeniyle Yapılan Yardımlar

Boşanan kadınlara dolaylı yoldan yapılan yardımlardan birisi, sosyal güvenlik haklarının ailesi dolayısıyla kadına verilmesidir. Yani boşanan kadının anne ve babasının yanında kalması halinde, anne ve baba üzerinde bulunan sosyal haklar, boşanan kadın için de geçerlidir. Örneğin SGK imkânlarından faydalanarak, genel sağlık sigortası kapsamında sunulan hizmetlerden yararlanmaktadırlar. • Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Yardımları

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, boşanan kadınlara yapılan yardımlar konusunda en yoğun hizmet veren kurumlar arasında yer almaktadır. Şayet boşanan kadının muhtaçlık niteliklerine sahip olması durumunda, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı herkese sunduğu yardımları, boşanan kadınlara da sunmaktadır.

Muhtaçlık durumu tespitini çeşitli yollarla sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkilileri kendileri yapabilirken, muhtaç kişilerin tespiti konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle şayet muhtaçlık durumu oluşmuşsa, kişinin bireysel olarak yapacağı başvuru, vakfın yardımlarını almasına olanak tanıyacaktır. Şartları sağlayan kadın her ilin ve ilçenin kaymakamlık ve valilik binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek, ihtiyaç sahibi olduğunu bir dilekçe ile belirtip, vakfın sunduğu imkanlardan yararlanmayı talep etmelidir.

Vakıf yetkilileri gerekli araştırmayı yaparak başvuruyu değerlendirip, başvuru sahibinin muhtaçlık şartlarını taşıması halinde vakfın tüm imkanlarından yararlanmasına izin vermektedirler.

 • Para Yardımı

Vakfın sunduğu yardımlar arasında yer alan nakdi yardım, muhtaçlık durumuna göre kişiye 483 TL olarak verilmektedir. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kişinin bu yardımı alabilmesi için, her ilde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nüfus cüzdanları ile giderek bir dilekçe doldurmak suretiyle başvurmaları gerekmektedir. Vakıf yetkilileri bu talebi değerlendirerek uygun görmeleri halinde, nakdi yardım imkanından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Vakfa başvurduğunuzda Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi, ihtiyaç sahibi olduğunuzu destekleyici belgeler ve vakıf tarafından size imzalatılacak sorgu izin belgesi gerekmektedir.

 • Yakacak Yardımı

Yine yukarıda bahsettiğimiz şartlar dahilinde vakfın size yapabileceği yardımlardan birisi de, yakacak yardımıdır. Yılda bir defaya mahsus olmak üzere yapılan kömür yardımı, muhtaçlık şartlarını oluşturan herkese kış aylarından önce yapılmaktadır. Bu nedenle başvurularınızı kış girmeden önce yapmanız, sorunsuz bir kış geçirebilmeniz için önemlidir.

 • Belediye Yardımları

Belediyelerde boşanmış kadınlara yapılan yardımlar konusunda, oldukça özverili çalışmakta ve ihtiyaç sahipleri kadınlara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Belediyeler içerisinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetler Müdürlüğü, bu konuda yardım alabileceğiniz ilgili birimlerdir. Dernek ve vakıflara işbirliği halinde olan bu birimler, muhtaç ailelerin belirlenmesi durumunda, çeşitli yardımlar yapabilmektedir.

Bu yardımlar arasında giysi, yiyecek, ev eşyası ve kira yardımları gibi çeşitli kalemlerde yardımlar bulunmaktadır.

 • Kadın Dernek Ve Vakıfları

Kadınlar adına faaliyet gösteren birçok dernek ve vakıf da, boşanan kadınlara yardım yapmaktadırlar. Maddi yardımın yanı sıra giyecek ve yiyecek yardımlarında da bulunan kadın vakıf ve dernekleri, ihtiyaç sahibi kadınları tespit ederek çeşitli desteklerde bulunmaktadırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

52
525 Paylaşım, 52 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
142
Şaşkın
Başarısız Başarısız
100
Başarısız
Komik Komik
78
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
160
Helal Olsun!
lol lol
37
lol
Aşk Aşk
28
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
124
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
88
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

13 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bende ayrıldım ama hickimseden yardim gormedim ailemden bile sosyal yardımlaşma arkasında dayısı olana ediyor bu ülkede ayrılan kadınlara değer verilmiyor bir darbede devlet vuruyor benim oglum var okula ac gidiyor

 2. vallahi bu saydınız yardımları 7 sene önce alıyordum ısparta sosyal yatdımlaşmaya alpay isimli bir müdür geldi benim aldıgım yardımları kesti sebebide ölen babamdan aldıgım dul yetim maşı olan 500 tl yi bahane etti sanki 5000 tl mış gibi yeni başa gecen belediye beikanıda yardımı kesti sebebide AK PARTİLİ oldugum içinmiş 57 yaşımda sürünüyorum üstelik 165 sürekli engelli heyet raporluyum inşallah benim böyle sürünmeme sebeb olanlarda benden beter olsun

   1. Bu yardimlar olunmasa bosanmalarda olmaz. Kadin ne olur olsun erkeyini birakmamali bence. Bi donun kecmise bakin ya. Esi vefat etmisse tamam yardim olunmali ama simdiki bosanmalarin coku bos yeredir. Sebebse bu olunan yardimlardir

  1. Akp’ lisiniz diye kimse yardim kesmez.. o kadar cok akpli insanlar varki ihtiyaç sahibi olan onlar bile aliyorlar.